Mircea Lucescu, despre intalnirea cu Barcelona: Sa speram ca de aceasta data nu vor mai fi ajutati de arbitri

de L.A.     HotNews.ro
Vineri, 18 martie 2011, 13:51 Sport | Fotbal

Mircea Lucescu, antrenor Sahtior
Foto: Reuters
Mircea Lucescu, antrenorul echipei Sahtior Donetk, se teme de arbitrajul de care va avea parte in sfertul de finala al Ligii Campionilor, cand va intalni pe FC Barcelona. Tehnicianul roman a fost nemultumit de modul in care a decurs tragerea la sorti, declarand ca "e surprinzator sa vezi cum a decurs tragerea la sorti".

"Stiam ce poate sa fie, nu e nicio problema. Sa speram ca nu se va mai intampla ce s-a intamplat in meciurile cu ei, cand i-au ajutat arbitrii. Au avut mereu mari probleme in meciurile cu noi. Cand vezi ce s-a intamplat la meciul Real Madrid - Lyon sau la meciurile noastre cu Roma cand trebuiau eliminati jucatori, e foarte greu", a declarat Mircea Lucescu la sport.ro.

In ceea ce priveste tragerea la sorti, tehnicianul lui Sahtior a mentionat: "E surprinzator sa vezi cum a decurs tragerea la sorti. Totul se pune de asa natura cat sa nu mai ajunga doua echipe din aceeasi tara in finala".

"Guardiola stie foarte bine ce s-a intamplat cu noi cand am jucat. Pesemne ca si ei isi dau seama ca suntem o echipa organizata. Barcelona stie foarte bine ce-o poate astepta", a adaugat Lucescu.


Citeste mai multe despre   



















5169 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    corect (Vineri, 18 martie 2011, 13:58)

    tsunami [utilizator]

    succes batrane. raspoarna carul, hai
  • -2 (20 voturi)    
    ha ha (Vineri, 18 martie 2011, 14:01)

    Hiksos [anonim]

    mos paranoic...are impresia ca toti il fura si il sapa numai pe el...
    barcelona e mai buna si cu asta basta !
    • +5 (11 voturi)    
      haha (Vineri, 18 martie 2011, 14:21)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Hiksos

      daca si asta e mos paranoic, iti urez mult succes cu brazii nostri.
    • +1 (1 vot)    
      Nu toti il fura... (Sâmbătă, 19 martie 2011, 11:45)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Hiksos

      Dar au fost furati...
      Si nu numai asta, insa se fac greseli imense... Arbitrii sunt depasiti de importanta meciurilor, de viteza meciurilor, de banii ce se invart in jurul echipelor si meciurilor din fazele eliminatorii, de presa care abia asteapta sa-i ingroape, etc... Arbitrilor le este frica.
      Barcelona e clar echipa mai puternica....insa in fata unei echipe organizate si disciplinate, cu greu castiga. Iar Lucescu stie asta f bine. Meciul e departe de a fi unul usor pt Barca.
      Succes Lucescule...
  • +3 (11 voturi)    
    multa bafta.... (Vineri, 18 martie 2011, 14:07)

    mediteraneo [anonim]

    succes - sahtior poate invinge barcelona - mult noroc nea mircea!
  • 0 (6 voturi)    
    Ca de obicei :o( (Vineri, 18 martie 2011, 14:08)

    007 [anonim]

    Ca de obicei :o(
  • +6 (10 voturi)    
    Barca (Vineri, 18 martie 2011, 14:23)

    George [anonim]

    Succes dle Lucescu !Va rog sa rasturnati Barca !
    Felicitari pt parcursul de pana acum!
    Hai ROmania !
  • +1 (5 voturi)    
    Arbitrii.. (Vineri, 18 martie 2011, 14:26)

    123 [anonim]

    Sa speram ca de data aceasta nu vor mai fi ajutati de arbitrii cum s-a intampla in acel meci memorabil cu Chelsea.
  • +3 (7 voturi)    
    ... (Vineri, 18 martie 2011, 14:27)

    anca [anonim]

    vorbeste lucescu de parca singurul motiv pentru care nu ar castiga sahtior ar fi arbitrajul ..pai barcelona e as roma ????
    • -2 (4 voturi)    
      si (Vineri, 18 martie 2011, 14:45)

      -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui anca

      tocmai nu e, dar Shatior a mai batut Barca si cu alte ocazii
  • -1 (9 voturi)    
    Numai oamenii slabi gandesc asa... (Vineri, 18 martie 2011, 14:39)

    George [anonim]

    Nenea asta are o problema mentala grava... Cauta in permanenta tapi ispasitori oriunde in alta parte decat in propria sa ograda. Ca si fiu-sau. Alt mare frustrat. Cei drept exista o diferenta. Primul are performante pe cand cel de-al doilea, juniorul, e un ratat.
    • +1 (5 voturi)    
      Alt motiv (Vineri, 18 martie 2011, 15:37)

      Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui George

      Lucescu e super antrenor. El nu prea crede chestia asta cu arbitrii, dar, dupa cum a si recunoscut (dupa dubla cu Arsenal din grupe), în felul acesta îsi motiveaza jucatorii.
      E ceva de genul: "Nu sunteti atât de slabi. In meciul urmator puteti invinge."
      Fiecare cu metodele lui.
    • 0 (6 voturi)    
      ooofff (Vineri, 18 martie 2011, 15:42)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui George

      daca vorbesti atat de urat despre un om considerat in primii 10 antrenori din lume, iti doresc multa sanatate. El are probleme mentale grave, fi-su e un ratat, dar nu ne-ai luminat deloc despre sotie si rude apropiate. Inca odata, multa sanatate.
      • +2 (6 voturi)    
        Hmmm... (Vineri, 18 martie 2011, 17:01)

        George [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        Nu mi se pare normal ca prima reactie dupa tragerea la sorti sa insinuezi ca aceasta ar fi trucata trucata iar mai apoi sa vorbesti despre arbitraj, asa cum a facut-o Lucescu sr. Repet, Lucescu sr. are valoare ca antrenor dar n-are caracter si bun simt. Pe de alta parte a deventi cam plin de el. Cat priveste clasamentul la care faci dumneata referire (indiferent de unde l-ai scos) nu mi se pare deloc relevant. Nu cred, in opinia mea, ca are nici o legatura cu realitatea. Sunt cel putin 15 antrenori pe lumea asta care au cu mult mai multe performante si realizari in carierea lor decat idolul tau Lucescu sr. Cat despre fiu-sau... Si-a dovedit nulitatea. Cam cati ani ar mai fi nevoie sa ramana selectionerul echipei nationale ca sa reuseasca ceva, sa dovedeasca ceva???...
        In ceea ce priveste restul famigliei Lucescu (sotie, rude apropiate, etc.)... nu ma intereseaza. Ironia ta e slabuta rau, zau asa. Incearca altceva. Prin urmare, ca sa inchei... daca ai nevoie de iluminare du-te la Ierusalim si ia lumina de-acolo, din orasul pe care, presupun (din postarile tale antisemite binecunoscute), il urasti de moarte.

        P.S. Ce-mi doresti tu mie iti doresc si eu tie.

        Multumesc fanaticilor pentru minusuri. Oricum acestea nu tin loc de argumente.
        • 0 (4 voturi)    
          antisemit? (Vineri, 18 martie 2011, 17:11)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui George

          nu sunt deloc antisemit, ci anti sionist. Stii care-i diferenta?
          • +2 (2 voturi)    
            Probabil ca stiu... (Vineri, 18 martie 2011, 23:04)

            George [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

            Asta e "scuza" tuturor antisemitilor... Sau majoritatii lor. Afirma ca ei defapt sunt antisionisti. Nu antisemiti. Jalnica explicatie. Totusi... chiar si "anti" asta nu dovedeste nimic altceva decat ca esti un fanatic. Nimic mai mult. Faptul ca urasti, crescut si format in spiritul asta, nu te recomanda ca om al tolerantei si inteligentei. Un om inteligent nu uraste.

            P.S. Te crezi inteligent? E dreptul tau. Numai ca "din afara" se vede cu totul altceva.
  • +2 (6 voturi)    
    Deh ... (Vineri, 18 martie 2011, 15:03)

    CristiV [anonim]

    Daca nu te fura arbitrii e de vina terenul. Se pare ca este lozinca fam Lucescu.
    Cand joci fotbal castigi si daca echipa adversa se numeste FC Iadul. La acest nivel nu exista "ajutati de arbitru" , ma refer la CL si la sferturi cand se uita toata planeta la tine.
    In rest, sanatate multa tinerilor ucrainieni din Brazilia...Parca erau vreo 6 la numar ...
    • -1 (3 voturi)    
      chiar asa? (Vineri, 18 martie 2011, 16:22)

      Serpico [anonim] i-a raspuns lui CristiV

      cam repede ai uitat arbitrajele revoltatoare din meciurile de la CM 2010, amice! iar acolo era nivelul cel mai inalt, mult peste CL, sper ca esti de acord!
      • +2 (2 voturi)    
        ei bine chiar asa ... (Vineri, 18 martie 2011, 21:45)

        CristiV [anonim] i-a raspuns lui Serpico

        Sa-mi fie cu iertare draga amice, dar eu vad CL undeva muuuult mai sus decat CM. Si la nivel de grupe peste tot se fac manarii , o competitie eliminatorie devine interesanta de abia din sferturi cand ajunge doar cine merita. Adauga si tara organizatoare, atmosfera de jungla de pe stadioane, poate s-ar gasi o scuza la eventualele greseli. Dar revin, mingea este rotunda, ambele echipe joaca pe acelasi teren. Scuzele cu arbitrul si terenul sunt puerile , dar definitorii pentru fam Lucescu.
        PS: sunt tare curios ce scandal o sa mai faca Lucescu la finalul meciului asta ...
  • +2 (4 voturi)    
    cam aiurea (Vineri, 18 martie 2011, 15:12)

    vlad [anonim]

    Sa incepi sa te plangi de arbitraj, ca prima reactie la tragerea la sorti. S-ar potrivi perfect in campionatul nostru...
  • +5 (5 voturi)    
    diferente de mentalitate: (Vineri, 18 martie 2011, 16:08)

    geo12 [utilizator]

    comparati discursul lui Lucescu cu ce a spus Guardiola dupa ce Barca a fost clar dezavantajata in meciul cu Sevilla: "Un antrenor al Barcelonei nu trebuie să evalueze arbitrul". ...si veti vedea de ce Barca este o superechipa. Greseli de arbitraj se fac si in favoarea si in defavoarea Barcelonei asa cum se fac si pentru/contra Sahtior... O echipa mare "tace si face"...de aia Realul, de exemplu, mai are de muncit pt a ajunge unde este acum Barcelona! la fel si Sahtiorul!
  • +2 (4 voturi)    
    Intotdeauna arbitrii ... (Vineri, 18 martie 2011, 16:18)

    daniello [anonim]

    Si totu-i masluit. Saracul Il Luce sta insa cam prost cu logica. Nu vede finala Manchester-Totenham si nici Chelsea-Totenham
  • -4 (6 voturi)    
    Mircea Lucescu - un MARE Antrenor ! (Vineri, 18 martie 2011, 16:41)

    Motanu [anonim]

    Mircea Lucescu a dovedit la Sahtior in 2009, ca poate iesi campion al Europei castigand Europa League, deci nu vad de ce nu ar elimina si pe Barcelona, pentru ca jucatorii de la Barcelona au si ei tot doua picioare !
    • +4 (4 voturi)    
      "Campion al Europei"???? (Vineri, 18 martie 2011, 17:35)

      Sandu [anonim] i-a raspuns lui Motanu

      Dumneata confunzi (si compari?) UEFA Champions League cu Europa League. Cam nepotrivita si absurda confuzia dumitale motanule.
    • +2 (2 voturi)    
      2 picioare (Vineri, 18 martie 2011, 17:52)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui Motanu

      si fc lemnushu toplita are tot jucatori cu 2 picioare dar nu joaca in champions league ... pe de alta parte il muce ar putea fi fericit : va fi eliminat de viitoarea castigatoare a ligii.
  • 0 (0 voturi)    
    Hai Romania! (Vineri, 18 martie 2011, 20:04)

    ionas [anonim]

    Imi salta inima de bucurie cand un roman face ceea ce face Lucescu!

    Bravo!
  • +1 (1 vot)    
    romul nu poate fi domn (Vineri, 18 martie 2011, 20:20)

    cititor [anonim]

    Asa sa fi fost cum zice dansul, un domn nu avea voie sa faca o asemenea afirmatie. Adica cum, vrea sa faca presiune asupra Barcelonei, vacx , sa faca presiune pe teren si sa dovedeasca(asa cum au mai dovedit) ca sunt mai buni. Pacat, as fi bagat mana in foc pentru Lucescu(senior nu junior) ca este o mare personalitate dar cu regret vad ca nu se poate departa de frustarile natiei. PACAT
  • +2 (2 voturi)    
    Lucescu (Vineri, 18 martie 2011, 22:44)

    Stelica [anonim]

    dupa ani de performanta capitalista,tot nu scapa de
    cosmarul dinamovist,adica ca-ii face arbitrii.
    Ba baiatule,cu parere de rau,tu nu -ti dai seama pe unde ai ajuns,vezi-ti de fotbal, te apreciem chiar daca iei bataie.Fii sigur ca arbitrajul este profesionist,tu sa-ti faci treaba.Bafta!
  • +1 (1 vot)    
    Interesanta pozitia lui Guardiola! (Sâmbătă, 19 martie 2011, 7:51)

    mm [anonim]

    Lucescu continua sa vorbeasca ca un frustrat! Asa nu va ajunge niciodata un mare antrenor! Arbitrul face parte din joc numai cand ajuta echipa lui, altfel este complot! Placa asta nu tine in CL! Era buna in liga lui mitica sau in liga lui ahmetov. Inteligenta este pozitia lui Guardiola in acest razboi al declaratiilor dinaintea meciului!
  • 0 (0 voturi)    
    Cine e Lucescu asta ? (Sâmbătă, 19 martie 2011, 15:57)

    tati [anonim]

    Daca era Steaua, sa vezi ce tremura Barcelona...
    Mare noroc au avut Mesi si ai lui...
    Sa le fie rusine lui UEFA ca ii boicoteaza pe Steaua si pe Dragomir...Mama ,cate Cupe europene am lua noi,dar astia e rai,si vor sa ne ia si Ardealu...