UEFA interzice cluburilor Real Madrid si Lyon afisarea mesajelor de sustinere pentru Eric Abidal

de L.A.     HotNews.ro
Miercuri, 16 martie 2011, 14:53 Sport | Fotbal

Eric Abidal (FC Barcelona)
Foto: Agerpres
Real Madrid si Olimpique Lyon, echipe ce se intalnesc miercuri seara in mansa a doua a optimilor Ligii Campionilor, au incercat sa convinga Federatia Europeana de Fotbal (UEFA) sa ii lase pe jucatori sa afiseze tricouri cu un mesaj de sustinere pentru jucatorul Barcelonei, Eric Abidal, diagnosticat cu o tumoare la ficat. Forul european nu s-a lasat insa induplecat de rugamintile celor doua cluburi si a interzis afisarea vreunui mesaj.  

Miercuri dimineata, reprezentantii celor doua cluburi au purtat discutii cu oficialii UEFA, in incercarea de a-i arata lui Eric Abidal sprijinul lor. Jucatorii ambelor echipe planuiau sa intre pe teren purtand tricouri cu mesaje pentru fundasul Barcelonei. UEFA are insa o politica severa in acest caz si nu permite afisarea de slogane, indiferent de natura acestora, astfel ca raspunsul forului european a fost negativ.

Xavi Hernandez (jucator FC Barcelona): "Nu pot sa cred ca UEFA nu a permis celor de la Madrid si Lyon sa poarte tricouri cu mesaje de incurajare pentru Abidal. Nu e deloc uman. Aceste lucruri sunt superioare fotbalului. E vorba despre viata".

Eric Abidal, rivalul lui Real Madrid din Primera Division, s-a nascut la Lyon si a jucat pentru OL timp de trei ani pana in 2007, atunci cand s-a transferat la FC Barcelona. Internationalul francez va fi supus unei operatii joi dupa-amiaza, la o clinica din Barcelona.


Citeste mai multe despre   



















2044 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Ok (Miercuri, 16 martie 2011, 15:09)

    Analfabet [anonim]

    Le vor afisa suporterii.
  • +2 (4 voturi)    
    banu, iasa banu .. (Miercuri, 16 martie 2011, 15:14)

    Clujeanul [anonim]

    De multi ani, FIFA si UEFA au un slogan dupa care se ghideaza: "Geed is good".

    Pai daca nu iasa bani, dintr-un mesaj, sau nu a platit Abidal bani pentru mesaj, nu se poate afisa.

    Eu nu inteleg cum s-a ajuns pana acolo incat UEFA sa controleze pana si mesajul afisat inaintea meciului, am inteles ca sunt tricouri de sustinere la intrarea pe stadion, puertate de ambele echipe, da care se vor descotorosi pentru inceperea meciului.

    FIFA si UEFA sunt organizatii mafiote, pe care nimeni nu le controleaza.
    • +2 (2 voturi)    
      totul e pe bani (Miercuri, 16 martie 2011, 15:44)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui Clujeanul

      daca acuma ar accepta asta de ce nu ar veni altii sa intre cu tricouri Nike la inceputul meciurile? sau orice altceva :)
  • -4 (4 voturi)    
    daca era la noi .... (Miercuri, 16 martie 2011, 15:21)

    Voicu cel voinic [anonim]

    sarea Ponta si Antonescu imediat cu gura ....da asa au pierdut ocazia ... cine e uefa asa ?? de la pdl???
    • +4 (4 voturi)    
      FRATEEEEEEEEE (Miercuri, 16 martie 2011, 15:37)

      me [anonim] i-a raspuns lui Voicu cel voinic

      SCUTESTENE !!!
      in comentariile despre orice pe situ asta gasesc niste destepti care trebuie sa aduca vorba de razboiul politic din romanica...
      TEMINATI ODATA!!!
      cand naiba o sa intelegeti ca toti sunt la fel (de hoti evident)?
    • +3 (3 voturi)    
      pe langa (Miercuri, 16 martie 2011, 15:43)

      Clujeanul [anonim] i-a raspuns lui Voicu cel voinic

      Postac orangist, vezi ca e o stire din sport, lasa razboaiele tale imaginare.

      Revino pe pamant.
  • +3 (3 voturi)    
    rusine... (Miercuri, 16 martie 2011, 15:24)

    me [anonim]

    uefa si fifa arata din ce in ce mai mult cu niste clanuri mafiote. asteptam primul asasinat
  • 0 (0 voturi)    
    UEFA (Miercuri, 16 martie 2011, 22:13)

    MDK [anonim]

    Astia de la UEFA nu prea au auzit de omenie. E trist ce se �nt�mpla.