Internazionale Milano a reusit o calificare exceptionala in "sferturile" Champions League: dupa 0-1 acasa, a castigat cu 3-2 in "barlogul" lui Bayern Munchen. Returul a fost o pledoarie pentru fotbal: milanezii au deschis scorul iute (Eto'o, 3), reusind sa echilibreze lupta pentru calificare. Bayern, inspirata de Schweinsteiger si Robben, a turat motoarele si dupa jumatate de ceas a obtinut avantaj pe tabela (goluri Gomez 20 si Muller 29). Pana la la pauza, bavarezii au ratat cateva ocaziii uriase, care ar fi putut inchide meciul definitiv. Ratarile s-au razbunat in ultima parte: Sneijder a egalat (66), iar Pandev a dat lovitura de gratie - perfect angajat de Eto'o, Pandev a gasit vinclul portii germane. Era minutul 88 - prea tarziu pentru ca Bayern sa mai poata repara ceva...

Pandev a semnat calificarea lui Inter MilanoFoto: Reuters

Bayern Munchen - Inter Milano 2-3 (Gomez 20, Muller 29 - Eto'o 3, Sneijder 63, Pandev 88)

In celalat joc al serii, Manchester United a castigat cu 2-1 in fata lui Marseille, suficient pentru calificare (dupa 0-0 in Franta). Englezii au deschis scorul foarte repede (Chicarito Hernandez 5), au mai ratat cateva sanse, dar - treptat - OM a reusit sa preia initiativa: Gignac a scapat singur, dar a trimis peste poarta (9), apoi Remy a incercat un vole naprasnic, alaturi (42).

Manchester a marcat al doilea gol prin acelasi Hernandez (75), dar a suferit pentru calificare intr-un final tensionat: Marseille a marcat in minutul 83, dupa autogolul lui Brown (la o lovitura de colt) si a cautat golul care ii lipsea, pana in ultima clipa. Trupa lui Ferguson a securizat rezultatul si merge in "sferturi".

Manchester United - OM 2-1 (Hernandez 5, 75 - Brown autogol 83)