FC Timisoara s-a apropiat la doar doua puncte de liderul Ligii 1, dupa ce a invins cu un categoric 4-0, pe Universitatea Craiova, in cea de-a XXI-a etapa a campionatului intern. Banatenii, neinvinsi inca in acest sezon, au stralucit, marcand prin Zicu, Magera (de doua ori) si Goga, in timp ce prestatia oltenilor a fost mult sub asteptari.

Magera, dubla contra CraioveiFoto: Agerpres

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Elevii lui Dusan Uhrin au profitat din plin de esecul Otelului Galati la Targu Mures si au oferit spectacol suporterilor veniti pe "Dan Paltinisanu". Dupa mai multe ratari ale gazdelor, prin Ghionea, Alexa sau Cisovski, Ianis Zicu a deschis scorul in minutul 36, dupa o degringolada in careul oltean. Fostul dinamovist a ajuns la cota de 13 goluri in Liga 1 in acest sezon, egalandu-l pe Bogdan Stancu.

Defensiva Craiovei este prinsa pe picior gresit peste doar patru minute, Magera deviind in poarta un sut din careu al lui Alexa. Goga are sansa de a duce scorul la 3-0 cu un minut inainte de pauza, atunci cand trece de Lung Jr., dar trage pe langa poarta.

In debutul reprizei secunde, Magera scapa singur cu Lung Jr, dar este blocat in ultima faza de Zoro. Cehul reuseste insa dubla in minutul 55. Corner pentru Poli, balonul este respins in spate, pana la Magera, care inscrie cu un sut de la 11 metri. Ocaziile curg la poarta oltenilor, prin Magera, Axente sau Sepsi, dar oaspetii sunt salvati de Lung Jr. In primul minut al prelungirilor, Dorin Goga stabileste scorul final (4-0), cu un sut superb la vinclu.

Echipe de start:

Timisoara: Pantilimon, Helder, Cisovsky, Ghionea, Sepsi, Goga, Alexa, Bourceanu, Zicu (Igniatevic '89), Magera (Nikolic '85), Axente (Ricketts '76)

Craiova: Lung Jr, Busu, D. Lopes, Zoro, Dananae, Lopez (Gangioveanu '46), Ologu (Subotic '61), Stoica, Prepelita, Fl. Costea (Stoianof '71), M. Costea