Sportul Studentesc a inregistrat a 17-a infrangere din acest sezon, cedand in fata celor de la Gaz Metan Medias cu scorul de 0-1. Studentii, care au ratat penalty-ul egalizator prin Ferfelea, au ramas in coada clasamentului Ligii 1, cu zece puncte acumulate, in timp ce Gaz Metan Medias a egalat la puncte pe Dinamo si Rapid.

Mediasul merge in Europa League Foto: Agerpres

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Prima ocazie de gol a venit dupa patru minute de joc, la poarta gazdelor. Litu a scapat singur spre poarta, dar a trimis balonul in plasa laterala. Treptat, Sportul a pus stapanire pe joc, avand si doua ocazii de a deschide scorul in prima repriza, ambele prin Curelea.

Repriza secunda a adus si singurul gol al acestei partide. Dupa zece minute de la inceputul partii secunde, Hoban a fost faultat in careu de Patriche, iar Eric a transformat lovitura de la 11 metri (min. 66). Sportul Studentesc a avut sansa de a ramane cu un punct din aceasta intalnire, Sebastian Coltescu acordand penalty la un fault in careu al lui Lazar asupra lui Ferfelea. Plesca a aparat insa executia modesta a lui Ferfelea, iar Sportul ramane fara niciun punct din acest meci.

Echipe de start:

Sportul Studentesc: Niculescu, Ciupe, Patriche, Lung, Maxim, Ferfelea (C. Gheorghe '80), Irimia, Ghinga (Cruceru '76), Cazan (Chetan '72), Curelea, Dobre

Gaz Metan Medias: Plesca, Vukadinovic, Akaki, Fl. Lazar, Trtovac, Pirvulescu, Todea, Hoban, Dudita (Muntean '60), Litu (R. Zaharia '73), Bratu (Eric '46)