Condusa de doua ori in partida cu Unirea Urziceni, Universitatea Cluj a revenit si s-a impus cu 42, in cea de-a XXI-a etapa a Ligii 1, inregistrand prima victorie din acest an. Clujenii au acumulat 24 de puncte si s-au distantat la patru puncte de "zona fierbinte" a clasamentului. De cealalta parte insa, ialomitenii, care au jucat peste 20 de minute in inferioritate numerica, raman pe penultima pozitie din Liga 1.

Claudiu Niculescu, 300 de meciuri in Liga 1Foto: Agerpres

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Aflat la meciul cu numarul 300 in prima divizie a campionatului Romaniei, Claudiu Niculescu a avut prima ocazie a meciului, in minutul 3, insa a trimis in portar din cinci metri. Gazda U Cluj a dominat inceputul meciului, insa ialomitenii au fost cei care au deschis scorul, dupa un contra-atac. Mihalcea a inscris pentru 1-0 in minutul 15, lobandu-l pe Marius Popa din marginea careului. Niculescu a nimerit tinta in minutul 34, egaland la 1 si stabilind scorul pauzei.

Mihalcea a reusit dubla, inscriind dupa o centrare a lui Scarlatescu (min. 49). Avantajul ialomitenilor nu a durat nici de aceasta data prea mult, gazdele egaland la 2 peste opt minute: Buhus a centrat de pe dreapta iar Machado a trimis cu capul in poarta din opt metri.

Urziceniul a ramas cu un om mai putin pe teren in minutul 68, Mera fiind avertizat cu al doilea cartonas galben. In superioritate numerica, gazdele au preluat pentru prima data conducerea in acest meci in minutul 76, Adrian Cristea profitand de o greseala in defensiva adversa. Voican a stabilit scorul final in prelungiri (min. 90+2), inscriind cu un sut la vinclu.

Echipe de start:

U Cluj (antrenor Ionut Badea): Popa, Buhus, Pele, Abrudan, Ascoli (Mendy '78), Delgado (Voican '70), Nasser, Pacurar, Cristea, Niculescu (Tony '64), Machado

Urziceni (Octavian Grigore): Curca, Homei, Teusan, Mera, Lupu, Marcu, Onicas (Muzac '63), Scarlatescu, Senin, Mihalcea (Tosca '70), Rusescu