Cu gandul la mansa decisiva impotriva lui Bayern Munchen din optimile Ligii Campionilor, campioana Inter Milano a obtinut doar o remiza in fata penultimei clasate in Serie A, Brescia, scor 1-1, in meciul etapei a XXIX-a. Desi au dominat partida, inscriind in minutul 18 prin Eto'o, elevii lui Leonardo s-au vazut egalati cu cinci minute inainte de final si au fost la un pas de a pleca infranti de pe Stadio Mario Rigamonti, dar portarul Julio Cesar a salvat un punct in ultimele minute, parand o lovitura de la 11 metri a gazdelor.

Inter, doar remiza cu BresciaFoto: Reuters

Eto'o a inscris al 19-lea sau gol din acest sezon in minutul 18, dupa o recentrare a lui Andrea Ranocchia. Inter a dominat partida, avand mai multe ocazii de a se desprinde la 2-0, prin Sneijder sau Pandev. Brescia a egalat insa cu cinci minute inainte de final, dupa o greseala din defensiva Interului. Diamanti (Brescia) a executat o lovitura de la colt, iar Ivan Cordoba (Inter) a recentrat cu capul pentru golul egalizator, reusit de Andrea Caracciolo (Brescia).

In minutul 90, Cordoba l-a faultat in careu pe Eder, primind direct cartonasul rosu. Caraciolo a executat lovitura de la 11 metri, insa Julio Cesar a parat si a salvat un punct pentru Inter. Brescia a ramas si ea in inferioritate numerica in prelungiri, Caracciolo primind al doilea cartonas galben.

Leonardo (Inter Milano): "Am avut multe ocazii si am fi putut inregistra un alt rezultat aici. In prima jumatate am jucat asa cum ne-am asteptat, am preluat conducerea si am gestionat totul bine, dar in a doua repriza am primit gol si acest lucru a schimbat meciul. A fost o remiza ciudata deoarece ne-am creat multe sanse si nu a fost o remiza tipica".