Tottenham a eliminat pe Milan, in cel mai curat stil italian - dupa 1-0 pe teren strain, englezii au inchis jocul, strategie care le-a reusit de minune: 0-0, in fata unui Milan neputincios, eliminat inca din optimile Champions League. Pentru italieni, momentul-cheie s-a produs in prima parte, cand mingea sutata de Robinho a fost salvata de pe linia portii de Gallas.

Van der Vaart, in careul milanezFoto: Reuters

Cealalta calificata a serii este Schalke, castigatoare cu 3-1 in fata Valenciei. Nu a fost o victorie atat de usoara pe cat o arata scorul - spaniolii au condus, apoi au ratat cateva ocazii mari de a face 2-2, scor care le era suficient pentru calificare. In final, Schalke a profitat de riscurile asumate de adversar si a avut cateva situatii uriase - doua bare Gavranovici si un gol Farfan, in prelungiri: lob de mare efect, pentru calificarea in sferturi.

Tottenham - Milan 0-0(in tur 1-0)

Schalke - Valencia 3-1 (1-1 in primul meci)

(Farfan 40, 90+4, Gavranovic 52 - Ricardo Costa '17)

S-au mai calificat Sahtior Donetk si FC Barcelona.