Sahtior - Roma 3-0 (Hubschman 18, Willian 58, Eduardo 87)

Bucuria golului: Messi deschide scorul contra lui Arsenal!Foto: Reuters

Dupa 3-2 la Roma, returul a fost ocazia perfecta pentru ca un strateg de talia lui Mircea Lucescu sa isi joace sansa istorica a duce pe Sahtior in sferturi. Echipa din Donetk a asteptat iesirea la joc a italienilor, obligati sa castige, pentru a profita de spatiile deschise. Ucrainienii au deschis scorul repede (Hubschman, 18), insa au tremurat 10 minute mai tarziu, cand Roma a primit un penalty - din fericire pentru trupa lui Lucescu, Borriello a executat slab, irosind sansa de a tine echipa italiana in cursa calificarii. Pentru Roma, lucrurile s-au complicat suplimentar inaintea pauzei, cand Mexes a vazut cartonasul rosu. Dupa pauza, Sahtior si-a fructificat avantajul numeric: Willian a majorat cu un sut exceptional (58), iar Eduardo a inchis tabela in minutul 87. Sahtior castiga cu 3-0 si obtine o calificare convingatoare in fata Romei.

Barcelona - Arsenal 3-1 (Messi 45+3, 71, Xavi 69 - autogol Busquets 53)

O prima repriza tensionata: catalanii s-au vazut blocati de o defensiva supra-aglomerata, principala arma prin care londonezii au cautat sa isi protejeze victoria din tur (2-1). Minute bune, Arsenal a reusit sa "gripeze" motoarele Barcelonei, insa echipa lui Guardiola nu s-a panicat - Adriano are o bara in minutul 36, apoi Iniesta inventeaza o actiune frontala, arunca mingea pentru Messi, iar artificiul tehnic al argentinianului il lasa singur cu Almunia: 1-0, in al treilea minut al prelungirilor.

Dupa pauza, dominare copioasa a Barcelonei... si totusi, in minutul 58, Arsenal egaleaza: Nasri executa o lovitura de colt, iar Busquets loveste gresit mingea, trimitand-o in propria poarta! La un minut distanta, entuziasmul londonezilor se "subtiaza" - atacantul Van Persie este eliminat, pentru al doilea galben (a lovit mingea dupa fluierul arbitrului).

Cu aceeasi rabdare, Barcelona revine la comanda jocului si rezolva meciul in doua minute: Xavi inscrie pentru 2-1 (69) dupa o bijuterie de atac in trei (ajutat de Iniesta si Villa), iar Messi transforma un penalty (71) pentru 3-1. Exact scorul care o califica pe Barca in sferturi.

Spaniolii au folosit ultimele minute pentru a-si bucura suporterii cu o ofensiva sustinuta, fara goluri insa: ocaziile se puteau razbuna in minutul 87 - Arsavin paseaza pentru Bendtner, scapat spre poarta catalana, insa Mascherano si Valdes il blocheaza la timp...