Barcelona si Sahtior, primele echipe calificate in "sferturile" Champions League

de A. S.     HotNews.ro
Marţi, 8 martie 2011, 21:34 Sport | Fotbal


Bucuria golului: Messi deschide scorul contra lui Arsenal!
Foto: Reuters
Sahtior - Roma 3-0 (Hubschman 18, Willian 58, Eduardo 87)

Dupa 3-2 la Roma, returul a fost ocazia perfecta pentru ca un strateg de talia lui Mircea Lucescu sa isi joace sansa istorica a duce pe Sahtior in sferturi. Echipa din Donetk a asteptat iesirea la joc a italienilor, obligati sa castige, pentru a profita de spatiile deschise. Ucrainienii au deschis scorul repede (Hubschman, 18), insa au tremurat 10 minute mai tarziu, cand Roma a primit un penalty - din fericire pentru trupa lui Lucescu, Borriello a executat slab, irosind sansa de a tine echipa italiana in cursa calificarii. Pentru Roma, lucrurile s-au complicat suplimentar inaintea pauzei, cand Mexes a vazut cartonasul rosu. Dupa pauza, Sahtior si-a fructificat avantajul numeric: Willian a majorat cu un sut exceptional (58), iar Eduardo a inchis tabela in minutul 87. Sahtior castiga cu 3-0 si obtine o calificare convingatoare in fata Romei.

Barcelona - Arsenal 3-1 (Messi 45+3, 71, Xavi 69 - autogol Busquets 53)

O prima repriza tensionata: catalanii s-au vazut blocati de o defensiva supra-aglomerata, principala arma prin care londonezii au cautat sa isi protejeze victoria din tur (2-1). Minute bune, Arsenal a reusit sa "gripeze" motoarele Barcelonei, insa echipa lui Guardiola nu s-a panicat - Adriano are o bara in minutul 36, apoi Iniesta inventeaza o actiune frontala, arunca mingea pentru Messi, iar artificiul tehnic al argentinianului il lasa singur cu Almunia: 1-0, in al treilea minut al prelungirilor.

Dupa pauza, dominare copioasa a Barcelonei... si totusi, in minutul 58, Arsenal egaleaza: Nasri executa o lovitura de colt, iar Busquets loveste gresit mingea, trimitand-o in propria poarta! La un minut distanta, entuziasmul londonezilor se "subtiaza" - atacantul Van Persie este eliminat, pentru al doilea galben (a lovit mingea dupa fluierul arbitrului).

Cu aceeasi rabdare, Barcelona revine la comanda jocului si rezolva meciul in doua minute: Xavi inscrie pentru 2-1 (69) dupa o bijuterie de atac in trei (ajutat de Iniesta si Villa), iar Messi transforma un penalty (71) pentru 3-1. Exact scorul care o califica pe Barca in sferturi.

Spaniolii au folosit ultimele minute pentru a-si bucura suporterii cu o ofensiva sustinuta, fara goluri insa: ocaziile se puteau razbuna in minutul 87 - Arsavin paseaza pentru Bendtner, scapat spre poarta catalana, insa Mascherano si Valdes il blocheaza la timp...






















15142 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    :O (Marţi, 8 martie 2011, 21:43)

    bgd [utilizator]

    Am si eu o intrebare...
    TVR-ului ii sunt impuse meciurile ce le pot transmite sau e la alegerea lor?
    Pt ca mi se pare cam idioata transmiterea meciului dintre roma si sahtior in locul celuilalt.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu cred ca este alegerea lor (Marţi, 8 martie 2011, 23:25)

      Laur [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Nu cred ca a fost ideea TVR sa transmita meciul cu Sahtior. Meciul cu Barcelona costa bani multi fii sigur.

      Doar posturile tv pay per view sau ma rog canalele de sport pentru care se plateste in plus transmit meciul. Uite-te la toate canalele tv din afara tarii si o sa vezi.
      • 0 (0 voturi)    
        este alegerea TVR (Miercuri, 9 martie 2011, 11:00)

        dax [anonim] i-a raspuns lui Laur

        Crezi prost, toate meciurile "costa" bani
        TVR a achizitionat optiunea 1 din Campions League ceea ce inseamna ca isi poate alege prima ce meci vrea sa transmita.
        Din ceea ce ramane alege DolceSport ce va transmite.
        Probabil TVR a ales un meci pentru ca sunt implicati romani in detrimentul unui meci mai spectaculos
        Nu comentati daca nu aveti habar despre ce e vorba.
        • 0 (0 voturi)    
          CORECT (Miercuri, 9 martie 2011, 11:08)

          muzicianu [anonim] i-a raspuns lui dax

          comenteaza toti care sunt paraleli. Sunt de acord cu tine dax! insa vreau sa fac o completare! eu zic ca a fost o mica intelegere intre Dolce si TVR aseara. si cand zic intelegere=o suma de bani, pentru ca Dolce vrea sa intre pe piata puternic. Ar trebui sesizat consiliul concurentei . a fost o manarie aici! cum sa transmiti un meci care era jucat din tur(cand ai optiunea1) in detrimentul unui spectacol ca: Barcelona-Arsenal.
    • -2 (10 voturi)    
      Un ciudat ! (Marţi, 8 martie 2011, 23:57)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Ce vezi idiot in transmisia TVR in a prefera transmiterea uni meci care are ca antrenor un roman? E printre putinele luc4ruri bune care se intampla la TVR..In rest...debordezi de patriotism si...idiotenie !
      • +1 (5 voturi)    
        Ok.... (Miercuri, 9 martie 2011, 7:32)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Florin

        Mi-e mila de tine.
  • +4 (10 voturi)    
    unde-i barca-arsenal? (Marţi, 8 martie 2011, 22:02)

    MATEI [anonim]

    Cum ati ales acest meci? Rusine.
  • +3 (9 voturi)    
    tvr (Marţi, 8 martie 2011, 22:04)

    danutzz [anonim]

    de ce platim pt tvr ?
    e de cacat
    ar fi trebuit sa de a meciul cu barcelona dar....asa e in romania
  • +2 (4 voturi)    
    Barcelona - Arsenal live (Marţi, 8 martie 2011, 22:09)

    unu_de_aiurea [anonim]

    Un link?
  • +4 (10 voturi)    
    TVR1 (Marţi, 8 martie 2011, 22:18)

    asdf [anonim]

    parca lucescu ar fi tatuca tuturor romanilor. nu ma intereseaza sa vad meciurile lui shahtior, sau oricum nu cand se joaca barca - arsenal.

    putin respect fata de romani....

    tin cu roma, ca daca se califica shahtior, iar patim la fel in sferturi...
    • +2 (8 voturi)    
      nasol :( (Marţi, 8 martie 2011, 22:39)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui asdf

      Pai de ce nu ai spus din timp?
      Astia de la tvr vroiau sa dea un meci in functie de ce vrea 'asdf [anonim]', dar daca nu ai zis de ieri, au ales celalalt meci.
      Probabil s-or fi gandit ca nu esti singurul care plateste abonament si cum acum 2 saptamani au dat meciul arsenal-barcelona, l-au ales pe celalalt.
      Oricum, sunt convins ca le pare rau ca te-au dezamagit, ei fix pentru tine exista.
    • 0 (4 voturi)    
      zzz (Marţi, 8 martie 2011, 22:44)

      ady [anonim] i-a raspuns lui asdf

      normal...ei baga ce au ei chef nu e vrem noi
    • 0 (8 voturi)    
      Sahtior joaca frumos (Miercuri, 9 martie 2011, 0:56)

      LuketheNuke [anonim] i-a raspuns lui asdf

      AI surprins bine, din respect pentru romanai ar fi trebuit sa dea si acest meci sahtior - roma.

      Daca nu te intereseaza pe tine, nu inseamna ca nu ii intereseaza pe altii.

      Cum sahtior joaca un fotbal frumos si cum ambele meciuri ar fi fost cerute la noi in tara de un numar sensibil egal de vieweri decizia cea mai rationala a fost aceea de a alege in tur un meci pentru prima jumatate si in retur un meci pentru a doua jumatate.

      Este foarte simplu! Si mie imi plac arsenal si barcelona, insa m-am uitat cu placere si la sahtior- roma.

      Din pacate s-a intamplat ca aceste 2 meciuri sa fie in aceeasi zi.

      Daca erai tu in pozitia de a alege meciurile fii sigur ca ai fi fost injurat de baietzi plin de "respect" asa ca tine ca nu ai dat celalalt meci.
  • 0 (8 voturi)    
    Nesimtire (Marţi, 8 martie 2011, 22:38)

    yanakis [anonim]

    Sunt niste nesimtiti comunisti!!!!!!

    Sa-l vedem pe "romanul" Lucescu de care suntem prea satui....
    • -2 (10 voturi)    
      SUNT UN COMUNIST (Miercuri, 9 martie 2011, 0:02)

      Viorel [anonim] i-a raspuns lui yanakis

      Eu sunt un comunist care prefer sa vad o echipa antrenata de un roman ! Dar tu ce esti ? Priveste in arborele tau genealogic unde sunt toate maimutele !
  • +2 (8 voturi)    
    Barcelona-Arsenal(trebuia sa fie vazut parerea mea (Marţi, 8 martie 2011, 22:45)

    marchis_yo [anonim]

    daca vi se pare ca un meci Sahtior-Roma tre vazut acuma va inselati. Dupa ce Arsenal bate acasa cu 2-1 pe Barca, ganditiva numai ce meci nebun tre sa fie acasa la Catalani.
    • 0 (4 voturi)    
      n-a fost (Miercuri, 9 martie 2011, 7:56)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui marchis_yo

      meciul a fost slab, deci n-am pierdut nimic nevazandu-l
  • +7 (7 voturi)    
    tvr (Marţi, 8 martie 2011, 23:28)

    Octavian [anonim]

    daca tot o sa o dea pe sahtior tvr-ul, macar sa pice cu barcelona...
  • +1 (7 voturi)    
    RUSINE (Marţi, 8 martie 2011, 23:29)

    Genuu [anonim]

    Ce meci am ratat din cauza la boii de la TVR 1....
  • +1 (7 voturi)    
    meciuri (Marţi, 8 martie 2011, 23:38)

    Mesaj pentru TVR1 [anonim]

    Cum ati putut sa alegeti meciul lui Skahtior in locul meciului Barcelonei care era de o infinitate de ori mai bun ....RUSINEE!!!! In loc sa vedem si noi un spectacol adevarat si fotbal de clasa ne uitam la Lucescu si la oamenii lui cum joaca babilici! Pacat pt iubitorii fotbalului din tara asta......
    • +3 (3 voturi)    
      Frustare... (Marţi, 8 martie 2011, 23:52)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui Mesaj pentru TVR1

      vad ca este multa frustare asupra meciurilor care se decid a fi date live. eu m-am decuplat de la televizor pentru ca si asa comentatorii traiesc numai din amintirile Craiovei maxima, Steaua '86, si dinamo a lui dinu. numai analogii ale marilor echipe precum machester, liverpool, barca, real, inter etc cu cele enumerate mai sus. traim numai din amintirile de inainte de revolutie pana in 94 maxim.
      revenind asupra meciurile televizate, eu demult nu am mai vazut un meci comentat in romana si la televizor. mai bine vad in engleza(care o inteleg f.bine), spaniola/chineza(chiar daca nu inteleg) decat sa vad comentarii ABERANTE romanesti. srry dar asta e parerea mea.
      exista atatea situri care televizeaza meciurile "favorite" ale tuturor.
      • 0 (2 voturi)    
        I love you (Miercuri, 9 martie 2011, 1:01)

        decuplate-ash [anonim] i-a raspuns lui silviu

        Ia zi, unde vad finala champions lig intre avantul bragadiru si yamakuta satesoparg -peste fo 5 ani. baga un link mestere.
        • 0 (0 voturi)    
          And the lucky is... (Miercuri, 9 martie 2011, 11:31)

          silviu [anonim] i-a raspuns lui decuplate-ash

          http://www.myp2p.eu
          imi dau seama de tonul ironic, dar aci pe situl asta transmitea si dolce daca doreai sa auzi comentariul in romana. am prins o transmisiune hd superba pentru meci(barca-arsenal).
  • 0 (8 voturi)    
    eu (Marţi, 8 martie 2011, 23:49)

    pop [anonim]

    la ce dracu sa ma uit la barcelona???????ce vi se pare atat de tare echipa asta ?
    are jucatori de juma de miliard de euro normal ca joaca?sunteti penibili "bascilor"!!!!pacat ca sunteti aretrati,mi-e scarba de voi
    • 0 (6 voturi)    
      Jos! 2! (Miercuri, 9 martie 2011, 0:33)

      asdf [anonim] i-a raspuns lui pop

      Stai jos! 2! Nu intelegi nimic!
    • 0 (0 voturi)    
      juma de milion? (Miercuri, 9 martie 2011, 11:21)

      muzicianu [anonim] i-a raspuns lui pop

      au ajuns la valoarea asta la barcelona! madrilenule!!! diferenta intre barca si real este ca prima...creste jucatorii! a doua nu am cuvinte... cumpara jucatori pe sume halucinante!si tot nu fac nimic! ...asa ca....SAC!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      De ce sa te uiti (Miercuri, 9 martie 2011, 11:40)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui pop

      poi in primul rand sa-ti spun cat valoreaza lotul barcelonei: este diferenta intre a cumpara un jucator cu 96 milioane si a produce unul care valoreaza poate mai mult. chestia asta se numeste profit. un valdes, xavi, iniesta, messi, pedro si busquets au adus profit in urma cresterii valorii lor pe piata. cand au facut pasul spre prima echipa valorau maxim 5 miloane fiecare. ok.... dupa ce au trecut atatia ani e normal ca valorare lor de piata sa creasca.
      echipa de ieri avea in teren ca valoare: villa(40), maxwell(3), adriano(8 nu stiu exact), keita(14), abidal(12 parca), alves(32), masch(30 parca) si cam atat. restu nu au costat clubul nimic, ci doar le-au adus profit prin faptul ca valoare de vanzare a crescut.
      inca un lucru de ce sa te uiti. am mai auzit comentarii "aberante"(parerea este a mea) ca jocul barcelonei este foarte plictisitor ca te apuca somnul. acuma ca si raspuns pentru aceei fani ai fotbalului: barcelona cu acest joc de pase a facut ca arsenal sa fie o echipa de divizia a, rareori aratand ca joaca in EPL. o posesesie de doar 24-30% si fara nici UN SUT SPREE poarta in 90 de minute e deja de cascadorii rasului - pentru o echipa care se lupta la titlu in EPL in acest sezon.
  • -1 (7 voturi)    
    Barca!!!! Siempre Barca! (Marţi, 8 martie 2011, 23:50)

    asdf [anonim]

    Super tare meciul! Incredibil cum poate juca echipa asta! Playstation-ul e putin pt. ce am vazut in meciul de azi!

    Si acum Barca - Shahtior... ca sa-i impacam pe toti..:)

    Oricum TVR1 nu stie sa aprecieze un meci de fotbal adevarat. Redactia Sport e varza...
  • 0 (2 voturi)    
    arsenal-barca (Marţi, 8 martie 2011, 23:53)

    andrei [anonim]

    e arsenal-barca in reluare pe tvr
  • -2 (4 voturi)    
    Barca-Arsenal (Miercuri, 9 martie 2011, 0:04)

    iiiiiioooooonnnnn [anonim]

    BARCELONA => Dream Team!!! Ce meci frate! Ce meci!!! Traiai fiecare faza la intensitate maxima! Bine ca exista netu' si s-au inventat flashplayer, vShare si/sau sopcast... Asa ca fratilor, in loc sa va plangeti aici ca tvr-u nu va da ce ati vrut sa vedeti, mai bine va uitati pe net... tot ei pierd audienta! ( Dar lasa ca le-o deconteaza mitica de la liga si cu sandu de la frf ).
    Ca sa revin, BRAVO Guardiola & Co. pt. calificare! Ce e de remarcat ca Barcelona a marcat toate golurile din meciul de aseara... si tot a castigat!!!

    Dar totusi, Bravo si lui Lucescu pt. calificare. Merita si el apreciere pt. munca facuta in Ucraina!
  • +2 (2 voturi)    
    uefa.com (Miercuri, 9 martie 2011, 0:07)

    Laurentiu [anonim]

    site-ul uefa.com face streaming live cu meciurile din champions league. 3,50 euro meciul. Au avut si abonament, 34 euro pe tot sezonul pina in sferturi inclusiv. Poate e mult, poate nu, dar macar poti sa vezi ce meciuri vrei. Si am vazut in seara asta Barca-Arsenal, care intr-adevar nu trebuia ratat.
  • -1 (7 voturi)    
    Comentariu ! (Miercuri, 9 martie 2011, 0:07)

    Eugenius [anonim]

    E plin, aici , de comentariile unor tipi ,muritori de foame, care se cred "capitalisti"...Mai bine comunist decat asa patrioti...! Vai de capul vostru de parliti fara par si fara...creier !
  • +1 (1 vot)    
    Arsenal m-a cam dezamagit aseara. (Miercuri, 9 martie 2011, 6:57)

    Motanu [anonim]

    Chiar daca a pierdut doar cu 3-1, mi s-a parut dezamagitor faptul ca de la Arsenal nu a fost in stare nici macar un jucator sa inscrie, golul tunarilor fiind defapt un autogol al celor de la Barcelona.
  • 0 (2 voturi)    
    TVR1 (Miercuri, 9 martie 2011, 9:01)

    Enescu [anonim]

    Aberanta decizia TVR-ului de a transmite meciul lui Sahtior si nu pe cel al Barcelonei. Dovada de incompetenta crasa. Daca i se parea cuiva asa interesant meciul ucrainenilor, trebuia sa le dea pe amandoua, al doilea pe TVR2, ca tot au o gramada de canale TVR-ul public.
  • 0 (2 voturi)    
    Deci (Miercuri, 9 martie 2011, 9:37)

    cristian [anonim]

    Tvr-ul a cumparat licenta pentru transmiterea meciurilor din UCL au prima optiune in alegerea meciului,Dolce sta la mana lor.Ca meciul Shatior-ROma a fost mai iefin si faptul ca Lucescu este antrenor a fost un plus sa aleaga acest meci.
    Sincer la Arsenal - Barca meciul a fost stricat de abitru.Van Persiu chiar nu merita al doilea galben.I s-a acordat foarte foarte usor.
    Abidal merita un galben cand i-a bagat mana in gat lui Van Persie.
    Urat cand se intampla porcarii de genul asta la un asa nivel.In Liga lu mitica ma astept oricand sa mai sara unu cu vreo bircheta sau sa isi arunce chilotii pe stadion si sa opreasca meciul.
  • 0 (0 voturi)    
    Trebuia sa vedem fesul lui Lucescu. (Miercuri, 9 martie 2011, 10:08)

    K [anonim]

    Cred ca alegerea meciului a apartinut TVR. Barcelona - Arsenal a fost transimis de catre M2 tv, (Magyar 2) ( disponibil in grila RCS&RDS la Fagaras) care probabil n-a vrut cu niciun chip sa priceapa ca meciul care trebuia transmis era Shaktar - Roma si s-au incapatanat sa plateasca un pret pe care TVR-ul n-ar fi putut sa si-l permita in ruptul capului.
  • 0 (0 voturi)    
    ucrainienii... (Miercuri, 9 martie 2011, 10:39)

    helium [anonim]

    Comunisti sau nu si-au facut o echipa cu multi brazilieni, s-a investit iar Lucescu stie sa-si faca bine treaba, el a luat echipa de la 0.

    Roma? O echipa primitiva cu italieni rau intentionati(e nativ la ei lucrul asta). Ar fi meritat dupa Mexes inca vreo 2-3 eliminati.
    De Rossi cot in figura intentionat iar Borriello talpa pe rotula, amblii la Srna.
    Perrotta care a fost inexistent o cauta si el cu lumanarea si a fost iertat.