Real Madrid pastreaza distanta de sapte puncte fata de rivala Barcelona. Fara Cristiano Ronaldo in teren, portughezul ratand primul sau meci din acest sezon de Primera Division, elevii lui Mourinho s-au impus cu 3-1 pe terenul celor de la Racing Santander, prin reusita lui Adebayor si dubla lui Benzema. Mesut Ozil a avut o prestatie deosebita, germanul de origine turca dand doua pase decisive.

Ozil, doua pase devisive in Santander-RealFoto: Reuters

Sardinero (Racing Santander) a lovit de doua ori transversala inainte ca Adebayor sa taie elanul gazdelor si sa puna pe Real in avantaj, in minutul 23, dupa o pasa a lui Mesut Ozil. Internationalul german a contribuit decisiv si la golul lui Karim Benzema, din minutul 27, Real intrand la pauza cu 2-0.

In repriza secunda, Racing Santander a ratat un penalty, prin Pinillos (min. 53), insa a reusit in cele din urma sa inscrie, prin Kennedy Bakircioglu (min. 70). Benzema a inscris al doilea sau gol pe contra-atac in minutul 75, in timp ce Adebayor "si-a permis" sa rateze un penalty in minutul 85.

Jose Mourinho (antrenor Real): "Am jucat foarte bine, compact si am controlat jocul. Ar fi trebuit sa castigam meciul inca din prima repriza. Racing a inscris dupa pauza, dar din nou echipa a avut o reactie buna".

Karim Benzema: "Ma simt mai bine decat la inceput. Sunt un jucator diferit, ma simt bine din punct de vedere fizic, dar si psihic. Mourinho a muncit mult pentru a ma aduce in aceasta forma si ma simt foarte bine".

​Primera Division, etapa a XXVII-a:

Sambata:

Atletico Madrid - Villarreal 3-1 (Reyes '5, Aguero '69, Forlan '72/ Rossi '34)

Barcelona - Real Zaragoza 1-0 (Keita '43)

Real Mallorca - Valencia 1-2 (Ramis '31-pen/ Pablo '33, '56)

Duminica:

Hercules - Almeria 1-2 (Cruz '50/ Feghouli '69, M'Bami '72)

Levante - Espanyol 1-0 (Caicedo '26)

Malaga - Osasuna 0-1 (Sergio '90)

Sporting Gijon - Getafe 2-0 (Miguel '32, Castro '40)

Athletic Bilbao - Sevilla 2-0 (Fazio '66-autogol, Iraola '88-penalty)

Racing Santander - Real Madrid 1-3 (Bakircioglu '70/ Adebayor '23, Benzema '27, '75)