Di Natale si Sanchez au facut spectacol in cea de-a XXVII-a etapa din Serie A marcand de trei, respectiv patru ori in poarta celor de la Palermo, aducandu-i lui Udinese o victorie categorica: 7-0. In alte meciuri disputate duminica, Lazio Roma a fost invinsa de Cagliari printr-un autogol al lui Dias, Fiorentina a remizat cu ultima clasata, Bari, scor 1-1, iar Vincenzo Montella a debutat cu un egal pe banca lui AS Roma (2-2), in meciul cu Parma.

Di Natale si Sanchez au strivit pe PalermoFoto: Agerpres

Cu un nou antrenor pe banca tehnica, AS Roma a preluat conducerea in partida cu Parma dupa 19 minute de joc, Francesco Totti transformand un penalty. Juan a dus scorul la 2-0, in minutul 36, dar cinci minute de magie ale lui Amauri pe finalul meciului au adus un egal celor de la Parma. Oaspetii au jucat in inferioritate numerica din minutul 80, dupa eliminarea lui Paci, dar au reusit sa apere rezultatul si sa plece cu un punct de pe Stadio Olimpico.

Catania a revenit de la 0-1 in fata celor de la Genoa, s-a impus cu 2-1 si a obtinut trei puncte importante in lupta pentru evitarea retrogradarii. Fiorentina lui Adrian Mutu a remizat cu ultima clasata in Serie A, Bari, scor 1-1, Ghezzal anuland in minutul 87 avantajul obtinut de echipa "viola" in prima repriza, prin reusita lui Gilardino.

Palermo a fost strivita pe propriul teren de Udinese, Di Natale si Sanchez punctand de sapte ori in fata unei echipe ce a primit doua eliminari (Bacinovic '41 si Darmian '60). Lazio a ratat sansa de a urca pe locul al treilea in clasament, fiind invinsa pe terenul celor de la Cagliari prin autogolul lui Dias, din minutul 40.

Serie A, etapa a XXVII-a:

Sambata:

Juventus - Bologna 0-2 (Vaio '49, '66)

Duminica:

Catania - Genoa 2-1 (Lopez '52, Bergessio '56/ Flores '20)

AS Roma - Parma 2-2 (Totti '19-penalty, Juan '36/ Amauri '74, '79)

Bari - Fiorentina 1-1 (Ghezzal '87/ Gilardino '21)

Brescia - Lecce 2-2 (Caracciolo '17, Zoboli '18/ Corvia '31, Munari '70)

Cagliari - Lazio 1-0 (Dias '40-autogol)

Cesena - Chievo 1-0 (Jimenez '89-penalty)

Palermo - Udinese 0-7 (Di Natale '10, '41, '60-penalty, Sanchez '19, '28, '42, '48)

Sampdoria - Inter Milano (ora 21:45)