Campioana CFR Cluj a remizat, pe terenul celor de la Victoria Branesti, in primul meci oficial din 2011, scor 1-1, un egal ce le diminueaza considerabil sansele clujenilor de a ajunge din urma pe liderul Otelul Galati, dar nu-i favorizeaza nici pe ilfoveni, aflati in pericol de retrgradare. Branestiul a aCFR a revenit de la 0-1, prin Gabi Muresan, incheiand partida in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Muresan.

Gabi MuresanFoto: AGERPRES

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Fostul jucator al Branestiului, Nicoara a avut prima mare ocazie a meciului, in minutul 8, cand a ramas singur cu portarul, insa Stoicescu a reusit sa respinga. Gazdele au raspuns imediat, apropiindu-se din ce in ce mai mult de poarta lui Nuno Claro.

In minutul 21, Branestiul a deschis scorul dupa o faza frumoasa creata de Todoran si Cornel Coman. Clujenii au respins in prima faza o centrare a celor de la Branesti, dar balonul a ajuns in partea dreapta, la Todoran care a recentrat din vole. Coman a sutat din cadere si l-a invins pe Nuno Claro. Dupa doar un minut de la deschiderea scorului, Vasile Avram a trecut pe langa golul de 2-0, sutul sau violent lovind insa bara.

In repriza secunda, Alin Minteuan l-a aruncat in lupta si pe grecul Pantelis Kapetanos. CFR-ul a avut sansa egalarii in minutul 49, insa Hora, Kapetanos si De Zerbi au ratat pe rand in fata portii. CFR-ul a pus presiune pe adversar, fortand egalarea, iar stradaniile lor au dat rezultate in minutul 70, atunci cand Gabi Muresan a inscris cu un sut puternic din 20 de metri.

CFR-ul ramane in zece oameni din minutul 88, arbitrul Alexandru Tudor aratandu-i cartonasul rosu lui Gabi Muresan pentru o intrare dura cu talpa la Todoran.

Echipe de start:

Branesti: Stoicescu, Maghici, Bar, Marincau, Nicola, F. Petre (D. Petre '74), Ispir, Novac, Avram (Zuluf '81), Todoran, Coman ( Simion '88)

CFR: Nuno Claro, Maftei, Cadu, Rada, Edimar, Muresan, Peralta, Hora, Bastos (Kapetanos '46), Nicoara (Kone '81), De Zerbi (Batin '62)