Universitatea Cluj si FC Brasov au remizat, duminica, in cea de-a XIX-a etapa a Ligii 1, scor 1-1, distantandu-se la trei lungimi de zona retrogradabila. Delgado si Ilyes au fost marcatorii partidei, ambele reusite fiind inscrise din lovituri de la 11 metri in repriza secunda.

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Universitatea Cluj a fost echipa care a pus mai multa presiune in prima repriza, avand si ocaziile mai mari. Rusu, Pacurar, Bostina sau Delgado au trecut pe langa deschiderea scorului, cea mai mare sansa apartinandu-i insa fostului dinamovist Adrian Cristea, care a sutat peste poarta din cinci metri.

Acelasi Cristea a fost faultat in careu de catre Goldim in repriza secunda, iar Delgado a executat perfect lovitura de la 11 metri, punand gazdele in avantaj din minutul 55. Peste opt minute arbitrul Istvan Kovacs avea sa dicteze un nou penalty, de aceasta data la poarta lui Popa. Pele l-a faultat in careu pe Hadnagy, iar Ilyes a egalat (min. 63).

Brasovenii au prins mai mult curaj in a doua parte a reprizei secunde, ratand insa sansa de a pleca victoriosi de pe terenul clujenilor dupa ratarile lui Chipciu si Nastasie. Ultima ocazie a meciului i-a apartinut lui Adrian Cristea, al carui sut din marginea careului s-a dus peste poarta.

Echipe de start:

U Cluj: Popa, Ungurusan, Pele, Abrudan, Ascoli (Mendy '64), Nasser, Pacurar, Delgado (Machado '66), Cristea, Bostina, Tony (Niculescu '80)

FC Brasov: Marc, Rusu, Goldim, Oros, Williams, Martinovic (Teixeira '69), Chipciu, Ilyes, Toloza, Viveiros (Nastasie '69), Hadnagy (Majernik '90+3)