Barcelona a castigat clar meciul etapei a XXV-a din Primera Division, scor 3-0, impotriva celor de la Mallorca, insa rivala Real Madrid a ramas din nou la sapte puncte in spatele liderului catalan, dupa ce madrilenii au obtinut doar o remiza alba (0-0) pe terenul celor de la Deportivo La Coruna. Desi nu le-au lipsit ocaziile, madrilenii nu au avut noroc in fata portii, antrenorul Jose Mourinho invinuind calendarul din campionatul spaniol.

Real, la sapte puncte in spatele lideruluiFoto: Reuters

Barcelona e din nou la sapte puncte in fata Realului, dupa ce a castigat cu 3-0 in fata celor de la Mallorca. Fara Xavi, Puyol sau Valdes pe teren, catalanii nu au avut probleme in fata echipei care i-a tinut in sah in tur, pe Nou Camp, cand au remizat scor 1-1.

Messi a fost primul care l-a invins pe portarul Dudu Aouate, in minutul 38. Seydou Keita a inaltat balonul peste defensiva gazdelor, argentinianul a preluat pe cap si a deschis scorul printr-o lovitura de cap. In minutul 57, Busquets a trimis o pasa excelenta pentru Villa, care, scapat singur spre poarta celor de la Mallorca, a trecut usor de portarul Aouate si a inscris pentru 2-0. Pedro a inscris de pe partea stanga in minutul 66 si a facut 3-0.

Marcatorii Barcelonei de sambata seara sunt in Top 5 al golgeterilor din Spania, argentinianul conducand cu 26 de goluri, Villa fiind pe trei cu 17 goluri si Pedro pe locul patru cu 13 goluri. Barcelona este acum neinvinsa in ultimele 19 meciuri jucate in deplasare, egaland astfel recordul lui Real Sociedad ce data din sezonul 1979-1980.

Real nu a putut desface o defensiva bine asezata in teren a celor de la Deportivo, cu toate ca ocaziile nu le-au lipsit madrilenilor: Ronaldo si Adebayor au lovit in bara, iar Benzema a ratat cea mai mare ocazie pe finalul meciului, trimitand in portar din cinci metri. "Evident e un pas inapoi. Am dat ce aveam mai bun si ne-am creat sanse bune, dar mingea nu a vrut sa intre. Acum trebuie sa ne gandim la meciul cu Malaga si la cum sa-i prindem din urma pe lideri", a declarat portarul Iker Casillas.

Jose Mourinho i-a invinuit pe oficialii spanioli pentru ca nu le-au dat destul timp de odihna dupa meciul de marti din Liga Campionilor. "Nu stiu ce s--ar fi intamplat daca am fi jucat duminica, dar ar fi fost mai corect asa. Am fi putut da o zi de odihna in plus jucatorilor obositi, ne-am fi putut antrena inca o zi. Calendarul este facut de oameni care stiu ce fac. Ei fac ce vor sa faca si vor continua asa".

Primera Division, etapa a XXV-a:

Sambata:

Atletico Madrid - Sevilla 2-2 (Koke '47, Reyes '77/ Negredo '42, Rakitic '66)

Espanyol - Real Sociedad 4-1 (Estrada '42-autogol, Garcia '54, Callejon '81, Marquez '90/ Estrada '44)

Sporting Gijon - Zaragoza 0-0

Mallorca - Barcelona 0-3 (Messi '38, Villa '57, Pedro '66)

Deportivo La Coruna - Real Madrid 0-0