Timisoara a refacut diferenta de cinci goluri fata de liderul Otelul Galati, dupa ce s-a impus sambata seara in fata celor de la Gaz Metan Medias, scor 3-1. Oaspetii au fost cei care au deschis scorul insa reusita lui Goga si dubla lui Ianis Zicu au adus toate cele trei puncte banatenilor.

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Dupa o prima repriza fara goluri, in care cele mai mari ocazii au venit de la Goga si Axente (Timisoara) si Markovic (Gaz Metan), oaspetii au deschis scorul in partea secunda, prin Dudita (min. 49), profitand de o greseala a lui Scutaru. Dorin Goga s-a asigurat ca bucuria mediesenilor nu dureaza mai mult de sase minute, banateanul egaland cu un sut in vinclu din 16 metri (min. 55). Ianis Zicu a pus pe Timisoara in avantaj in minutul 62, sutand imparabil din sase metri. O greseala a mediesenilor, urmata de un contra-atac al gazdelor si Ianis Zicu a bifat dubla (min. 75)

Dusan Uhrin Jr. (antrenor FC Timisoara): "Suntem multumiti de rezultat, dar nu si de prima repriza a meciului. Adversarul a jucat inteligent impotriva noastra si cred ca meciul s-a decis dupa ce am inceput sa jucam si pe partea dreapta, in prima repriza am jucat mult pe stanga. Dupa ce am reusit sa egalam puteam sa dam si mai multe goluri, pot spune ca sunt multumit de finalul jocului. Putem sa spunem ca am dat patru goluri, in urma greselii lui Scutaru. Insa nu vreau sa-l judec pentru acea faza, pentru ca tot restul meciului a jucat bine. Sunt multumit de Zicu, cred ca in repriza a doua a jucat excelent. Ne va lipsi Alexa, pentru ca a luat cartonas galben, va fi mai greu impotriva CFR-ului". (Mediafax)

Cristian Pustai (antrenor Gaz Metan Medias): "A fost un meci spectaculos, dar am primit cam prea multe goluri. Se pare ca unii dintre jucatori sunt inca la meciurile de pregatire, golurile doi si trei le-am luat dupa niste greseli elementare. Felicit echipa adversa, au avut incredere in ei si au castigat. Am facut o prima repriza buna, am dominat tactic, dar in momentul in care am avut 1-0 parca s-a rupt ceva. Am avut cateva absente importante, dar nu caut scuze. O echipa nu sta intr-un jucator. Ar fi fost frumos sa pastram traditia, sa ramanem neinvinsi la Timisoara, dar n-a fost sa fie" (Mediafax)

Echipe de start:

Timisoara: Pantilimon, Scutaru, Luchin, Ghionea, Sepsi, Goga, Alexa, Cisovsky (Ricketts), Zicu (Rocha '89), Magera, Axente (Matei '90+1).

Gaz Metan Medias: Plesca, Trtovac, Lazar, Akaki, Vukadinovic, Markovic, Todea, Kubala (Parvulescu '65), Dudita, Hoban (Bozesan '80), Bratu (Aganovic '58)