Dinamo a debutat cu dreptul in prima partida oficiala din 2011, invingand cu 1-0 pe Sportul Studentesc, in cea de-a XIX-a etapa a Ligii 1. Avand una dintre cele mai slabe defensive din turul campionatului, elevii lui Ioan Andone au reusit sa tina departe de poarta lui Balgradean pe codasa Ligii 1 si sa plece din Regie cu toate cele trei puncte, dupa golul lui Catalin Munteanu din minutul 36.

Catalin Munteanu (Dinamo)Foto: Agerpres

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Un inceput de meci echilibrat intre Sportul Studentesc si Dinamo, prima mare ocazie avand loc dupa 12 minute de joc, la poarta lui Balgradean. Grigore pierde balonul in propriul careu, iar balonul ajunge la Curelea. Capitanul Sportului suteaza din marginea careului de 16 metri, insa Grigore se repliaza si respinge. Peste un minut Curelea inscrie in poarta dinamovistilor, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid.

Marile ratari ale oaspetilor vin in minutul 20, avandu-i in prim-plan pe Liviu Ganea si Ionel Danciulescu. Ganea a centrat din 17 metri, la bara a doua, insa sutul lui Danciulescu din 2 metri e respins de catre portarul Sportului. Peste doar un minut, Ganea suteaza periculos din opt metri, dar Maxim se pozitioneaza bine si respinge in corner.

Faza golului porneste de pe partea stanga, la urcarea lui Marius Alexe. Sutul lui Alexe este respins de apararea "studentilor", balonul ajunge cu noroc la Catalin Munteanu, care, nemarcat, inscrie cu stangul la coltul scurt, pe sub Niculescu (min. 36). Ultima faza a primei reprize le apartine gazdelor: Curelea castiga duelul aerian cu doi adversari, dar trimite cu capul putin pe langa poarta lui Balgradean.

Prima ocazie mare a reprizei secunde apartine Sportului. Ferfelea centreaza de pe dreapta, insa lovitura de cap a lui Curelea, din 11 metri, trece pe langa poarta (min. 51). Danciulescu trece din nou pe langa gol (min. 55), dupa ce trimite cu latul peste poarta din opt metri.

Dinamovistii incep sa domine partida, insa fara a pune cu adevarat in pericol defensiva oaspetilor. Studentii prind curaj pe finalul reprizei: centrare a lui Curelea de pe dreapta (min. 84), dar Truta, aflat intr-o pozitie excelenta de gol, trimite peste poarta din sapte metri. Portarul Niculescu a avut serios de munca in ultimele minute, la ocaziile lui Kone si Danciulescu.

Vlad Munteanu (Dinamo): "Ne bucuram ca am inceput cu dreptul. Cred ca e un rezultat meritat. Sportul a dat o replica pe masura , dar Dinamo si-a demonstrat valoarea. Sper sa reusim sa imbunatatim imaginea echipei si sa urcam in clasament". (Digisport)

Tiberiu Balan (Sportul Studentesc): "Dinamo nu a fost mai buna ca Sportul astazi si am unele semne de intrebare vizavi de arbitraj. Au fost unele faulturi si ofsaiduri acordate ciudat" (prosport.ro)

Echipe de start:

Sportul Studentesc: Niculescu, Maxim, Lung, Patriche, Ciupe, Ferfelea (C. Gheorghe '73), Lungu (Chetan '87), Ghinga, Balan, Dobre (Truta '43), Curelea

Dinamo: Balgradean, Rubio, Moti, Grigore, Bordeanu, Torje (Bakaj '74), Kone, C. Munteanu (Patrascu '66), Alexe (V. Munteanu '86), Danciulescu, Ganea

Rezultatul din tur:

Dinamo - Sportul 5-3 (Garat '14, N'Doye '19, Torje '49, Ganea '69, Ad. Cristea '89/ Ciupe '53, Balan '56, Varga '71)