Homosexualii vor locuri separate in tribune la EURO 2012

de L.A.     HotNews.ro
Miercuri, 23 februarie 2011, 16:11 Sport | Fotbal

Euro 2012
Foto: Captura Youtube.com
Doua grupuri de suporteri homosexuali din Polonia au cerut organizatorilor Campionatului European de fotbal din 2012 sa rezerve locuri speciale pentru fanii gay si lesbiene, pentru a-i proteja de violenta si batjocura celorlalti suporteri ce vor asista la meciurile gazduite de Polonia si Ucraina, informeaza AP. Demersul lor este insa criticat de alte comunitati de homosexuali, dar si de unii dintre organizatori, care sustin ca sunt expusi unui risc mai mare daca vor sta separat.

Homofobia este extrem de raspandita printre polonezi, aceasta fiind o "mostenire" ramasa din perioada comunismului, regim ce trata homosexualitatea ca un tabu. Meciurile de fotbal din Polonia sunt adesea scena atacurilor violente si a luptelor dintre huligani, de aceea suporterii homosexuali cer locuri separate la EURO 2012.

Doua grupuri ale suporterilor homosexuali din Polonia declara ca membrii lor se tem de agresiunea venita din partea altor fani si vor sa se simta in siguranta in timpul turneului din Polonia si Ucraina: "In timpul calatoriilor noastre catre cluburile iubite, am intampinat, din nefericire, momente neplacute, de hartuire si violenta din partea adevaratilor <fani>. Visam sa putem sta relaxati in tribune, nu ne putem imagina sa nu fim la meciurile de la EURO 2012 ce vor fi gazduite de tara noastra".

In schimb, alte grupuri ce militeaza pentru drepturile homosexualilor au criticat aceasta propunere, declarand ca in acest fel vor fi marginalizati si ar fi supusi unui grad mai mare de risc. "Inteleg initiativa lor si ceea ce incearca sa faca. Dar mesajul ar putea sa fie contraproductiv pentru Polonia. Nu cred ca multe persoane ar fi indeajuns de curajoase nu numai sa vina, ci si sa stea in acea sectiune", a declarat Gregory Czarnecki, membru al Campaniei impotriva homofobiei, pentru AP.

Reprezentantii uneia dintre locatiile gazda ale meciurilor de la EURO, Gdansk, au respins deja cererea grupurilor suporterilor homosexuali, mentionand ca aceasta actiune nu ar face decat sa ii stigmatizeze pe homosexuali.


Citeste mai multe despre   



















992 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    locuri separate? (Miercuri, 23 februarie 2011, 16:52)

    MirceaA [utilizator]

    nu trebuie decat discretie si bun simt. Exact cum eu nu apara in public cu tricouri si banner-e "I'm straight", nici ei sa nu faca mare caz ca sunt gay. Nu ne interesaza ce face nimeni in pat, dar sa nu-mi scoata ochii cu preferintele lor.
    • -5 (7 voturi)    
      hmhoho (Miercuri, 23 februarie 2011, 17:29)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Dar banuiesc ca pe nevasta/prietena o pupi in public, nu? :)
      • +5 (7 voturi)    
        probabil ca o pupa (Miercuri, 23 februarie 2011, 18:30)

        unu [anonim] i-a raspuns lui Stefan

        dar sunt 99% sigur ca omul nu iese pe strada in ciorapi de dama si fusta mini in timp ce face asta.... si nici nu isi afiseaza in fata copiilor de la bloc ce ruj nou si-a tras pe jumate figura.

        e un pic de diferenta. si mai lasa-ma cu faze din astea "politically correct" cum ca fu***ul in c*r e normal. Da, se practica dar nu e normal si nici natural. Terminati cu promovarea tuturor degeneratilor.
      • -1 (1 vot)    
        da (Miercuri, 23 februarie 2011, 22:31)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

        da, o pup, dar nu o ling in public. Exact cum spuneam... bun simt.
  • +2 (6 voturi)    
    De Acord... (Miercuri, 23 februarie 2011, 16:54)

    Dorelus [anonim]

    propun sa le fie acordata zona tampn dintre galerii.. :)
  • +7 (9 voturi)    
    De ce nu doare prostia? (Miercuri, 23 februarie 2011, 16:56)

    sile [anonim]

    Facem locuri separate si pentru doctori, ingineri... Ca poate fac ceilalti glume pe seama lor si se simt oamenii aiurea la meci.
    • 0 (0 voturi)    
      amuzant... (Miercuri, 23 februarie 2011, 21:20)

      danarad [anonim] i-a raspuns lui sile

      ...cea mai buna solutie....unele comentarii de pe H.N. sint mai comice decit URZICA ,de pe vremuri...=))
    • -3 (3 voturi)    
      Clar (Miercuri, 23 februarie 2011, 21:43)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui sile

      Adevaru-i ca am auzit si eu ca sunt multi cetateni care ii ataca pe doctori si ingineri. In ziua de azi nu mai poti fi inginer ca te ataca de-alde sile, ca sa se simta barbati adevarati.
  • +4 (6 voturi)    
    Da, sigur! (Miercuri, 23 februarie 2011, 16:59)

    Daniel [anonim]

    Sub tribune! Asa au o imagine mai clara ...
  • +6 (6 voturi)    
    parca vroiau sa fie egali (Miercuri, 23 februarie 2011, 17:30)

    all [anonim]

    nu cereau egalitate de drepturi?.. de ce ar fi discriminati aici?..
    • -3 (3 voturi)    
      Suporteri (Miercuri, 23 februarie 2011, 21:46)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui all

      Dat fiind ca articolul se refera la 'doua grupuri de suporteri', nu vad de ce presupui ca ar fi din cale-afara de inteligenti.
      E ca si cum doua factiuni din galeria Stelei ar cere schimbarea drapelului in Ros-Albastru.