Oltchim a dovedit in partida cu Krim Mercator Ljubljana ca infrangerea din partida precedenta a fost doar un accident (cu Itxako), campioana Romaniei impunandu-se cu 31-27. Dupa o prima repriza mai dificila (a fost 14-14 la pauza), elevele Anjei Andersen s-au descatusat in a doua repriza, victoria fiind una fara niciun dubiu.

Anja Andersen, victorie impotriva lui Krim Foto: AGERPRES

Oltchim a inceput ezitant meciul, Krim conducand in permanenta pe tabela de marcaj. Campioana Romaniei s-a aparat fara agresivivate, in timp ce atacul nu a functionat la turatie maxima.

Valcencele au preluat pentru prima data conducerea dupa minutul 10, gratie unor parade superbe ale Terezei Paslaru (a aparat si o lovitura de la sapte metri).

Stanca, Pidpalova si compania au condus, pe rand, cu 9-7, 11-9, 12-10 si 14-12, dar pe fondul unor ratari imense, scorul primei reprize a fost egal, 14-14.

Lucrurile s-au schimbat in a doua repriza, valcencele venind mult mai determinate de la pauza. Tereza Paslaru si Talida Tolnai au facut diferenta in doar cateva minute, iar Oltchim s-a distantat la 21-17 (in minutul 41) si la 24-20 (in minutul 46). A urmat un scurt moment de cadere, iar campioana Romaniei a primit doua goluri in superioritate numerica (s-a facut 24-23).

Contraatacul a functionat insa bine, iar Pidpalova a salvat echipa in momentele in care nu existau solutii. Finalul de meci a apartinut in totalitate gazdelor, iar victoria a fost una muncita si meritata (31-27).

"Echipa Krim este foarte buna, a crescut de la un an la altul. Am avut incredere in noi, iar acum am dovedit ca formam o echipa. Anja ne-a readus bucuria de a juca handbal din placere" - Patricia Vizitiu (Digisport).