Oltchim - Krim Ljubljana 31-27/ Descatusate

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 20 februarie 2011, 17:22 Sport | Fotbal

Anja Andersen, victorie impotriva lui Krim
Oltchim a dovedit in partida cu Krim Mercator Ljubljana ca infrangerea din partida precedenta a fost doar un accident (cu Itxako), campioana Romaniei impunandu-se cu 31-27. Dupa o prima repriza mai dificila (a fost 14-14 la pauza), elevele Anjei Andersen s-au descatusat in a doua repriza, victoria fiind una fara niciun dubiu.

Oltchim a inceput ezitant meciul, Krim conducand in permanenta pe tabela de marcaj. Campioana Romaniei s-a aparat fara agresivivate, in timp ce atacul nu a functionat la turatie maxima.

Valcencele au preluat pentru prima data conducerea dupa minutul 10, gratie unor parade superbe ale Terezei Paslaru (a aparat si o lovitura de la sapte metri).

Stanca, Pidpalova si compania au condus, pe rand, cu 9-7, 11-9, 12-10 si 14-12, dar pe fondul unor ratari imense, scorul primei reprize a fost egal, 14-14.

Lucrurile s-au schimbat in a doua repriza, valcencele venind mult mai determinate de la pauza. Tereza Paslaru si Talida Tolnai au facut diferenta in doar cateva minute, iar Oltchim s-a distantat la 21-17 (in minutul 41) si la 24-20 (in minutul 46). A urmat un scurt moment de cadere, iar campioana Romaniei a primit doua goluri in superioritate numerica (s-a facut 24-23).

Contraatacul a functionat insa bine, iar Pidpalova a salvat echipa in momentele in care nu existau solutii. Finalul de meci a apartinut in totalitate gazdelor, iar victoria a fost una muncita si meritata (31-27).

"Echipa Krim este foarte buna, a crescut de la un an la altul. Am avut incredere in noi, iar acum am dovedit ca formam o echipa. Anja ne-a readus bucuria de a juca handbal din placere" - Patricia Vizitiu (Digisport).

10070 vizualizari

MECIUL LIVE (Duminică, 20 februarie 2011, 17:50)

ON-LINE-LIVE.COM [anonim]

HAI OLTCHIM !!!
  • -7 (9 voturi)
    Labilitate psihica... (Duminică, 20 februarie 2011, 18:37)

menandy [utilizator]

asa se numeste problema sportivilor romani ! Nu suntem capabili de performanta din acest motiv ! Vreau sa fiu contrazis, dar argumentat... Nu cred ca Andersen antreneaza cu ...limba. Vad ca le vorbeste in emgleza. Credeti ca o intelege cineva???
    • +6 (6 voturi)
      Si in ce limba vrei sa vb? (Duminică, 20 februarie 2011, 19:03)

Mario Popa [anonim] i-a raspuns lui menandy

Engleza trebuie s-o stie orice sportiv daca vrea sa faca performanta!
    • +5 (5 voturi)
      um (Duminică, 20 februarie 2011, 20:42)

muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui menandy

Tu iti imaginezi ca Andersen e Nicolae Iorga? Cine crezi tu ca poate invata o limba straina in 4 saptamani, astfel incat sa poata antrena o echipa la care activeaza nu doar romance ci si jucatoare din alte tari?
  • -9 (11 voturi)
    Continuare... (Duminică, 20 februarie 2011, 18:40)

Tot ce a obrinut oltckim s-a datorat in mare masura baftei proverbiale de care beneficiaza romanul, in general...
    • +8 (8 voturi)
      Vrei argumente? (Duminică, 20 februarie 2011, 19:28)

sile [anonim] i-a raspuns lui menandy

Hai s-o dam pe matematica. Care-i probabilitatea sa treci de grupele de calificare, de grupele principale, de sferturi si de semifinale bazat doar pe bafta?
  • -3 (3 voturi)
    Meci live online (Duminică, 20 februarie 2011, 18:46)

Nicoleta Anghel [anonim]

Unde pot sa vad meciul Oltchim-ului, inafara de acest site postat deja (nu imi merge)? Multumesc
  • -4 (4 voturi)
    Marlanul roman... (Duminică, 20 februarie 2011, 18:55)

A importat vuvuzela si in sala de handbal sau mi se pare mie???
    canal handbal (Duminică, 20 februarie 2011, 19:09)

dfd [anonim]

pe Sop Cast cutati la Romania canalul 90522Sport4U 2
    Interesant (Duminică, 20 februarie 2011, 19:16)

OzzyO [utilizator]

In doua min. cu om in plus luam doua goluri si nu dam niciunul, dupa care in doua min. cu om in minus dam doua si nu luam niciunul.
    Oricum, imbucurator e ca am inceput sa dam goluri cu extremele.
  • -6 (6 voturi)
    Sile... (Duminică, 20 februarie 2011, 19:46)

si finalitatea care e??? Ca ajungem in finale dar niciodata nu castigam?? Despre asta vorbeam..
      stii istoria sportului romanesc? (Duminică, 20 februarie 2011, 20:17)

toto [anonim] i-a raspuns lui menandy

daca da, ar trebui sa stii ca in handbal, volei si chiar cazul Steaua din fotbal, au fost mai multe cazuri in care echipe romanesti au castigat cupe europene. Verifica istoria pe internet, nu o sa-ti specific eu care au fost acestea. Multe sunt mai vechi,dar avem si unele de data mai recenta in handbal. Ba mai mult, cazurile cand s-a ajuns in finala sunt mai multe decat cele in care s-a ajuns si nu s-a castigat.
    Si inca ceva... (Duminică, 20 februarie 2011, 21:13)

Pentru "specialistii" indignati ca Oltchim a pierdut in Spania, unde n-o sa mai piarda nimeni: in min.53 Itxaco - Buducnost 29-21.
    Cine-a dat si cine-a luat (Duminică, 20 februarie 2011, 22:37)

Ocaua Mica [anonim]

Clasamentul este gresit.

1. Oltchim 4 puncte 77:73 (+4)
    2. Itxako 4 puncte 83:81 (+2)
    3. Buducnost 2 puncte 52:50 (+2)
    4. RK Krim Mercator 2 puncte 86:89 (-3)

Eu stiam ca suma golurilor date de toate echipele trebuie sa fie eala cu suma golurilor primite de toate echipele. Nu am cum sa raman cu +5 pe total grupa. Cine a luat golurile alea?

Greseala este la Buducnost, unde golaverajul conform listei de rezultate ar trebui sa fie 78-81, deci -3. Astept corectura. Multumesc
    Multumim (Luni, 21 februarie 2011, 12:23)

Adrian Ilincescu [anonim]

Am corectat.
    Fără dubiu? (Luni, 21 februarie 2011, 18:16)

A. [anonim]

"victoria fiind una fara niciun dubiu"

Când sunt doar 4 goluri diferenţă dumneavoastră vi se pare că nu e niciun dubiu?