​Cu toate ca nu mai jucase un meci oficial de mai bine de doua luni, Sahtiorul lui Mircea Lucescu a reusit sa surprinda, miercuri seara, in optimile Ligii Campionilor, pe AS Roma, profitand de greselile din defensiva ale italienilor. Invins cu 2-3 pe Stadio Olimpico, Claudio Ranieri isi lauda adversarii declarand ca stilul de joc al ucrainenilor ii aduce aminte de Barcelona.

Sahtior invinge pe AS RomaFoto: Reuters

Mircea Lucescu (antrenor Sahtior): Am facut un meci bun si jucatorii lui Ranieri stiau ca suntem o echipa buna. Noi am organizat jocul bine, am profitat de greselile lor din defensiva si de atmosfera negativa. Rezultatul este minunat si meritam aceasta victorie. Noi am fost norocosi, cei de la Roma au fost nervosi. Fanii isi pot doar imagina cat de greu a fost pe teren, dar suntem o echipa foarte bine organizata si rapida pe contra-atac. In repriza a doua ati putut observa ca ne-a lipsit putin conditia fizica, iar Roma a jucat bine si a pus presiune pe noi. Stiam nivelul jucatorilor mei si eram extrem de increzator ca vor da totul pentru a obtine un astfel de rezultat. A fost o victorie importanta, prin care ii rasplatim pe fanii nostri, dar si pe presedinte. Acasa va trebui sa atacam deoarece Roma va face probabil un joc diferit, va incerca sa ne surprinda pe contra-atac".

Eduardo (jucator Sahtior): "Sunt unii oameni care nu o cunosc prea bine pe Sahtior si poate cred ca echipele din estul Europei sunt adversare facile. Am citit in ziare ca atunci cand cei de la Roma au aflat ca noi suntem adversarii lor s-au bucurat si se asteptau la un meci usor. Dar pas cu pas am aratat ca echipele din estul Europei, ca Sahtior, pot produce surpriza si pot chiar atinge faza semifinalelor Ligii Campionilor. Cred ca putem surprinde intreaga Europa. Toti sunt incantati de aceasta victorie, dar noi stim ca inca nu s-a terminat. Mai avem 90 de minute la Donetk si speram ca ne vom descurca acasa in fata suporterilor nostri. Nu va fi usor".

Claudio Ranieri (antrenor AS Roma): "Stiam ca ei pot fi periculosi pe contra-atac deoarece jucatorii lor au ritm si tehnica. Apoi am inscris, dar 45 de secunde mai tarziu ei au egalat. Lucruri minore ca acestea pot schimba total un meci. Am jucat bine din punct de vedere tactic, dar ar fi trebuit sa fim mai atenti dupa ce am marcat. Apoi Costa a marcat un gol minunat, in timp ce la al treilea a fost doar ghinion. Trebuie sa acceptam rezultatul, dar sunt multumit de cum s-au descurcat jucatorii mei, in special in a doua repriza cand au reactionat si au incercat sa revina de la 1-3, un rezultat ce ne-ar fi ingenuncheat. Nu am avut noroc, dar nu vom renunta deoarece lucrurile se pot schimba in Ucraina. Sahtior are un viitor minunat. Au jucatori tineri, talentati. Sunt foarte buni la posesie si intotdeauna gasesc un om nemarcat. Sahtior imi aminteste de Barcelona".