Steaua si Dinamo si-au incheiat, duminica, stagiile de pregatire din Antalya. In timp ce dinamovistii au reusit sa invinga formatia FK Andijan (Uzbekistan) cu scorul de 1-0, prin golul nou venitului Elis Bakaj, Steaua a obtinut o remiza in fata celor de la Debrecen, formatie aflata pe locul al patrulea in Ungaria, scor 1-1.

Prima mare ocazie a Stelei in meciul cu Debrecen a venit in minutul opt, atunci cand Banel Nicolita a sutat din vole, insa balonul a lovit bara. Geraldo a reusit in cele din urma sa-i puna pe ros-albastri in avantaj, inscriind in minutul 27, dupa o pasa a lui Szekely. Debrecen nu a asteptat insa prea mult pentru a reveni in joc, egaland si stabilind in acelasi timp scorul final, dupa opt minute, printr-un sut din lovitura libera, din afara careului.

Echipa de start a Stelei: Tatarusanu, Bonfim, Galamaz, Gardos, Brandan, Nicolita, Ricardo, Marinescu, Szekely, Dica, Bilasco. Au mai evoluat: Stanca, Martinovic, Gardos, Bilasco, Matei, Emeghara, Onofras, Baciu, Radut, Onicas.

Dinamo a invins in ultimul ei amical din Antalya, cu scorul de 1-0 pe FK Andijan, albanezul Elis Bakaj debutand cu gol in tricoul alb-rosilor. Bakaj a inscris singurul gol al partidei in minutul 57, cu un sut plasat din afara careului.

Echipa de start a lui Dinamo: Curca, Rubio, Grigore, Moti, Craciun, Torje, Margaritescu, Patrascu, C. Munteanu, Danciulescu, Alexe. Au mai evoluat: Balgradean, Diabate, Bordeanu, Marmaneanu, Scarlatescu, Stanescu, Paun, Tucudean, Bakaj.

"Meciul nu a fost prea spectaculos din cauza terenului si din cauza stresului si incarcaturii. Cei patru portari, cuplul de fundasi centrali Moti-Grigore si organizarea defensiva m-au multumit. Toti baietii alearga sa nu luam gol, avem o noua infatisare fata de echipa din tur. Stiam ca Bakaj e un jucator foarte bun. E cel mai bun produs al Albaniei in ultimul timp. Cautam sa il ajutam sa se adapteze. Ma asteptam sa joace asa de bine", a declarat Ioan Andone la finalul amicalului, citat de site-ul oficial al clubului.

"A fost un meci de pregatire, ma bucur ca am reusit sa marchez, dar este nevoie de timp pentru a ma acomoda cu echipa si sa intru mai usor in joc. Le multumesc tuturor ca m-au asteptat intr-o atmosfera frumoasa la echipa. Eu am venit cu inima deschisa, Dinamo e o echipa iubita in Romania, iar eu am venit sa ajut la castigarea campionatului. Dinamo are intotdeauna obiective maxime", a mentionat si Elis Bakaj.

Liderul Ligii 1, Otelul Galati, a remizat, scor 2-2, in amicalul cu cehii de la Slovan Liberec, in stagiul de pregatire din Cipru. Marcatorii echipei galatene au fost Laurentiu Bus (min. 53) si Cornel Rapa (min. 70), pentru adversari marcand Nezmar (min. 55) si Papousek (min. 72).

Echipa de start a Otelului: Branet, Rapa, Perendija, Costin, Salageanu, Giurgiu, Filip, Bus, Ibeh, Ilie, Pena. Au mai evoluat: Abraham, Coioc, Sarghi, Miselaricu, Petean, Neagu, Viglianti, Borbely, Paraschiv, Iorga, Punosevac