Turneu amical

Romania - Ucraina/ Tricolorii vor revansa

de L.A.     HotNews.ro
Marţi, 8 februarie 2011, 11:42 Sport | Fotbal

Razvan Lucescu, selectionerul Romaniei
Foto: Reuters
Dupa un an 2010 in care a obtinut o singura victorie, nationala Romaniei are nevoie "ca de aer" de rezultate bune. Primul test il da marti, in cea de-a XIII-a editie a Cyprus Cup, cu Ucraina, echipa in fata careia selectionerul Razvan Lucescu vrea sa-si ia revansa, dupa infrangerea nemeritata de anul trecut. Tehnicianul roman a anuntat deja echipa de start, Bucur si Sburlea urmand a fi oamenii de atac ai Romaniei.

Locul 56 in clasamentul FIFA pe natiuni, Romania conduce in intalnirile directe cu Ucraina. Tricolorii au castigat de trei ori, in timp ce Ucraina s-a impus o singura data, anul trecut, cu 3-2, meci pentru care Razvan Lucescu vrea sa-si ia revansa.

"Imi doresc foarte mult victoria pentru ca stiu ce a fost la meciul trecut. Ar fi trebuit ca noi sa castigam acel meci. Am fost dezavantajati intr-un mod absolut aiurea si pentru asta imi doresc foarte tare sa castigam. Dincolo de aceasta dorinta de revansa personala este dorinta jucatorilor de a da cat mai mult, de a se impune la echipa nationala si de a ramane la echipa nationala. Nu incepe nicio noua era si nu este nicio diferenta fata de perioada trecuta. Sunt jucatori care s-au afirmat in campionat", a declarat selectionerul Razvan Lucescu.

"Nu e vorba de revansa, ci de faptul ca avem nevoie de rezultate bune la echipa nationala. Avand in vedere locul pe care se afla nationala in ultimul timp avem nevoie de victorii si nimic mai mult", a declarat si Razvan Rat.

Razvan Lucescu nu va putea conta pe patru din jucatorii convocati pentru acest turneu de pregatire, Marius Constantin, Daniel Niculae, Cristi Sapunaru si Stefan Radu accidentandu-se. Astfel, pentru primul meci impotriva Ucrainei, Lucescu va trimite in teren urmatorul 11: Pantilimon, Maftei, Gardos, Papp, Rat, Roman, Muresan, Alexa, Deac, Bucur, Sburlea.

"Ar fi bine daca am incepe anul cu doua victorii. Echipa Romaniei a aratat puternica in meciul cu Italia. S-a schimbat in bine. Bineinteles, de atunci a trecut ceva vreme si e greu de spus exact cum arata romanii in teren acum. Fara indoiala, Romania este un adversar serios. Au adus 29 de jucatori in Cipru, au venit mai devreme si au avut timp sa se pregateasca pentru meciul cu noi. Scopul lor este sa castige turneul si de aceea se pregatesc din greu", a mentionat selectionerul Ucrainei, Yuri Kalitvinsev.

Daca invinge Ucraina, Romania va juca finala turneului cu echipa castigatoare din partida Cipru-Suedia. In caz contrar va juca impotriva echipei invinse.

Partida dintre Romania si Ucraiana se va disputa marti, pe stadionul Municipal din Paralimni, si va putea fi urmarit in direct pe TVR2, de la ora 20:30.


Citeste mai multe despre   



















4055 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    NEPOTISME (Marţi, 8 februarie 2011, 12:41)

    v [anonim]

    mor cand il vad pe papagalul asta cu nepotismele lui
    sunt cel putin 10 atacanti mai buni ca bucur
    daca nu era lucescu senior cine e, saracu junior era prin tabere in italia cu etniile lui
    • 0 (0 voturi)    
      ai uitat! (Marţi, 8 februarie 2011, 14:01)

      v intors [anonim] i-a raspuns lui v

      ai uitat sa-i numesti pe cei 10 (stiu ca ai spus cel putin, dar vreau sa-ti fac viata mai usoara)
      ..deci sa auzim:
      1).
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 8 februarie 2011, 13:57)

    Monzter [anonim]

    Pantilimon, Maftei, Gardos, Papp, Rat, Roman, Muresan, Alexa, Deac, Bucur, Sburlea.

    Rat e singurul care isi merita locul, chiar daca e jucatorul lui tata.
    Pantilimon? -moale
    Maftei? - batran
    Muresan? -amator
    Alexa? - cioban
    Deac? -esec
    Bucur? -a fost o data ca-n povesti la Unirea Urzicesti
    dead and gone

    Gardos, papp, roman, sburlea...atata timp cat joaca langa cei de sus li se duce viitorul ca celor de sus adica se limiteaza la granitele noastre si daca cumva sa presupun prin absurd ca ies din tara...vin repede inapoi :)

    Nationala Romaniei...ia-o de unde nu-i
    • 0 (0 voturi)    
      bucur a fost la bucuresti (Marţi, 8 februarie 2011, 14:32)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Monzter

      ...ca asa ne invata istoria, era odata un cioban , bucur...
      la urziceni o fi fost urzica, dragu' nost monzter!
      e bine sa ne dam cu parerea dar ar fi si mai bine daca ne-am si cenzura parerile..
      cind mama zmeului a fost bucur la unirea urziceni ???
      dupa gafa asta...e clar ce valoare au si celelalte aprecieri facute...zero!
    • 0 (0 voturi)    
      pt oligofrenu ala (Marţi, 8 februarie 2011, 16:34)

      bossu [anonim] i-a raspuns lui Monzter

      Deci , acesta este doar un meci de pregatire,bai inteligentule, numai te da tu atat de desptet , ca esti destept care te caci pa tine de destept ce esti,Daia te ia toti la lada si Gigi si Borcea ca esti un prost care vrei sa te dai destept . Esti un fraier esti un bagabond si cu asta basta
  • +1 (1 vot)    
    vedete (Marţi, 8 februarie 2011, 14:27)

    petrache [anonim]

    da ma rog unde sunt si jucatori de baza ai romaniei in meciul din seara asta , ma refer la mutu , chivu , codrea , goian , tamas . florentin petre , lobont ,coman , dica , marica huh ?? , sunt si exceptii ca radoi care sa retras , pacat era un juktor ff bun.
    • 0 (0 voturi)    
      vedete (Miercuri, 9 februarie 2011, 15:38)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui petrache

      codrea&f.petre jucatori de baza?hmm...bai baiatule,astia sunt cam expirati
  • 0 (0 voturi)    
    Romania=0 (Marţi, 8 februarie 2011, 16:22)

    florin [anonim]

    Nu va asteptati la nu stiu ce meci. O sa vedem cu totii o mare branza in seara asta. Valoarea noastra este egala cu Luxembourg, Ungaria, Lituania, Lithenstein, Andora, Moldova. Restul meciurilor cu alte echipe sunt genul Barcelona vs Victoria Branesti.
  • 0 (0 voturi)    
    Lb. română (Marţi, 8 februarie 2011, 17:13)

    Ioa24 [utilizator]

    Deci dacă învinge Ucraina, România joacă finala... foarte interesant sistemul de la acest turneu...

    Eventual daca învinge "pe" Ucraina... :-"
  • 0 (0 voturi)    
    romania-ucraina (Marţi, 8 februarie 2011, 18:26)

    k7 [utilizator]

    unde pot urmari meciul la tv. ...nu am net....azi....multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    tvr2 (Marţi, 8 februarie 2011, 18:28)

    k7 [utilizator]

    acum am vz ...dupa ce am trimis mesajul ....sunt intr-o alta locatie ....multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    o mică erată (Marţi, 8 februarie 2011, 19:42)

    ampersand [anonim]

    Nu e vorba despre Cyprus Cup, ci despre prestigioasa Cyprus Cup.