Cristian Chivu, suspendat patru etape in Serie A

de L.A.     HotNews.ro
Vineri, 4 februarie 2011, 15:02 Sport | Fotbal

Chivu rateaza meciul cu AS Roma
Foto: Reuters
Comisia de Disciplina a Ligii Profesioniste de fotbal din Italia a hotarat sa-l suspende patru etape pe fundasul Cristian Chivu, dupa ce acesta l-a lovit cu pumnul in fata pe jucatorul lui Bari, Marco Rossi, in partida pe care echipa internationalului roman, Inter Milano, a castigat-o joi seara, scor 3-0.

Incidentul dintre Cristian Chivu si Marco Rossi, ce a avut loc in momentul in care tabela de marcaj arata scorul de 0-0, nu a fost vazut de niciunul din membrii brigazii de arbitri ai partidei Bari - Inter Milan, astfel ca fundasul roman a scapat de eliminare.

Comisia de Disciplina a analizat insa probele video ale partidei si a decis sa-l suspende pe Cristian Chivu pentru urmatoarele patru meciuri din Serie A, sustinand ca "gestul jucatorului lui Inter, ce a avut loc in afara actiunii de joc, a fost evident intentionat", fiind incadrat la "comportament violent".

Cristian Chivu nu va putea fi folosit de tehnicianul brazilian Leonardo in urmatoarele patru etape din Serie A, cand Inter urmeaza a intalni pe AS  Roma, Juventus, Cagliari si Sampdoria.


Citeste mai multe despre   



















1881 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    foarte bine! (Vineri, 4 februarie 2011, 15:11)

    Gigel [anonim]

    Sa se invete minte si sa joace fotbal, nu box!
    • -4 (4 voturi)    
      foarte bine pe naiba! (Vineri, 4 februarie 2011, 17:37)

      geo26 [anonim] i-a raspuns lui Gigel

      cand ala l-a lovit la cap si era sa moara, cate etape a primit...vezi tu cum e lumea...nu il poti judeca tu, oricum e prea mare pedeapsa pentru ca nu este recidivist...!
  • +3 (5 voturi)    
    curaj (Vineri, 4 februarie 2011, 15:24)

    adi [anonim]

    sper sa treaca cat mai usor peste acest moment, toti avem momente de ratacire..
  • -1 (3 voturi)    
    constatare (Vineri, 4 februarie 2011, 15:52)

    Hans Metter [utilizator]

    incredibil cat de mic e interesul pentru Chivu fata de Mutu... daca Mutu facea gestul asta era desfiintat in zeci de comentarii...

    nu zic ca e bine sau rau.. e doar o constatare
    • +2 (2 voturi)    
      constatare (Vineri, 4 februarie 2011, 16:14)

      criss [anonim] i-a raspuns lui Hans Metter

      Poate pentru că în cazul lui Mutu e deja regulă, în timp ce la Chivu e o excepţie?
    • +1 (1 vot)    
      ce constatare!?!...aberatie! (Vineri, 4 februarie 2011, 17:31)

      geo26 [anonim] i-a raspuns lui Hans Metter

      tu il compari pe mutu cu chivu? cred ca nu ai nicio treaba cu fotbalul....! de cate ori ai auzit de chivu ca a prizat cocaina , ca s-a batut prin cluburi si ca a plecat din cantonament...? asa ca nu mai face tu constatari din astea ca nu ai de ce! nu ii tin partea lui chivu, nici nu am de ce! a gresit, plateste...sper sa nu mai repete gestul...abia atunci "il poate desfiinta" lumea!
  • +1 (1 vot)    
    Rusine (Vineri, 4 februarie 2011, 16:30)

    Mario [anonim]

    Sa-i fie rusine......ne face si el de rás..
    • +1 (1 vot)    
      ha ha ha..pe tine te-a facut de ras?!? (Vineri, 4 februarie 2011, 17:34)

      geo26 [anonim] i-a raspuns lui Mario

      cine esti tu ca sa te faca chivu de ras? aaaa, nu e deajuns cat ne-a promovat tara...si cate injuraturi a primit, ba ca e tigan...a ajuns sa-l judece toti nimenii din tara ! joc de glezne baieti...o sa plateasca pentru gest si gata...
  • +2 (2 voturi)    
    chivu (Vineri, 4 februarie 2011, 16:30)

    mitic [anonim]

    stresul in serie A este foarte mare....prietenul Chivu are nevoie sa mai treaca un pic pe la un psiholog sa-i mai stringa suruburile...cand faci box in serie A ...se cheama in termeni de specialitate "ca iti bat tachetii"....ar fi bine sa-i spuna cineva....
  • +2 (2 voturi)    
    M-am lamurit si cu caracterul lui Chivu.. (Vineri, 4 februarie 2011, 17:24)

    George [anonim]

    Pe la conferintele de presa din tara debordeaza de suficienta si lectii de morala iar el comporta ca ultimul huligan !
  • +2 (2 voturi)    
    Pedeapsa e pe merit ! (Vineri, 4 februarie 2011, 20:07)

    Motanu [anonim]

    Totusi, nu mi se pare corect faptul ca cristi chivu a scapat de eliminare dupa gestul comis !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Si cand vroiai sa-l elimine ? (Sâmbătă, 5 februarie 2011, 15:33)

      Gigell [anonim] i-a raspuns lui Motanu

      Or sa dea partida in reluare, si or sa-l elimine atunci.
  • +1 (1 vot)    
    inceputul sfarsitului (Vineri, 4 februarie 2011, 21:23)

    mihai [anonim]

    Chivu a fost in tur lipsit de viteza dar a jucat titular pt. ca Santon nu s-a maturizat.Nebunia lui Chivu a venit o data cu Nagatomo care este o afacere de marketing ghidata de Leonardo care a jucat si in Japonia.Naga
    va fi inlocuitorul lui Chivu chiar daca intre ei este o mare diferenta de valoare.FORZA CHIVU ai facut parte din cea mai buna echipa de fotbal din lume in 2011.
  • +1 (1 vot)    
    acum poate sa vina la nationala (Sâmbătă, 5 februarie 2011, 0:51)

    minos [utilizator]

    daca tot e suspendat.