Rivalele Barcelona si Real Madrid se vor intalni in finala Cupei Regelui Spaniei, dupa ce ambele echipe si-au invins adversarele din faza semifinalelor. Barcelona a trecut cu scorul general de 8-0 de Almeria, in timp ce Real Madrid a eliminat pe Sevilla, detinatoarea trofeului, cu scorul general de 3-0. Ultima intalnire dintre Barcelona si Real Madrid in finala Cupei dateaza din 1990, invingatoare iesind atunci echipa catalana.

Barcelona, in finala Cupei Regelui SpanieiFoto: Reuters

Dupa ce i-a aplicat Almeriei un sec 5-0 pe Nou Camp, Barcelona a castigat miercuri si in deplasare, scor 3-0, Ibrahim Afellay inscriind primul sau gol pentru formatia catalana. Adriano a deschis scorul cu 10 minute inainte de finalul primei reprize, dupa o cursa superba pe partea stanga. Thiago Alcantara a dus scorul la 2-0 in minutul 56, pentru ca dupa zece minute Ibrahim Afellay sa inscrie primul sau gol pentru echipa catalana, executia sa fiind aplaudata in picioare de Xavi si Messi, rezerve in acest meci.

"Sa ajungi in finala este greu. Meritam aceasta calificare si faptul ca am ajuns in aceasta faza de doua ori in ultimii trei ani spune mult despre jucatorii nostri". - Pep Guardiola

Dupa ce Benzema a marcat golul victoriei in prima mansa a semifinalei cu Sevilla, miercuri a fost seara lui Ozil si Adebayor. Madrilenii au deschis scorul abia in minutul 82, dupa o combinatie a celor doi internationali germani. Khedira a dat o pasa excelenta din jumatatea adversa, iar Mesut Ozil a inscris pentru 1-0. Peste trei minute, Sergio Sanchez a primit al doilea cartonas galben pentru un fault la Adebayor si Sevilla a ramas in zece oameni.

Intrat in repriza a doua, Emanuel Adebayor a marcat primul sau gol pentru Real, la primul sau meci pe Santiago Bernabeu. Togolezul a preluat pe piept o centrare venita de pe dreapta, de la Lassana Diarra, stabilind scorul final, scor 2-0.

"Nu vrem sa facem nicio speculatie in privinta rezultatului din finala. Istoria ne-a aratat ca in finale nu exista niciodata favoriti. E mai bine sa fii decat sa nu fii in finala si noi meritam sa fim aici" - Jose Mourinho.

Finala dintre FC Barcelona si Real Madrid va avea loc in 20 aprilie 2011, la doar cateva zile dupa ce cele doua rivale se vor intalni pe Santiago Bernabeu, in campionat. Locul disputarii finalei Cupei regelui Spaniei nu a fost inca stabilit.

Ultima prezenta a Realului in finala Cupei Regelui dateaza din 1993, in timp ce Barcelona a fost ultima data in finala in 2009. Cele doua echipe s-au intalnit ultima data in finala Cupei regelui in 1990, catalanii impunandu-se cu 2-0.

Barcelona detine recordul trofeelor obtinute in Cupa Regelui Spaniei, cu 25 de titluri obtinute in cele 34 de finale jucate. Real a fost finalista de 36 de ori, castigand trofeul de 17 ori.

Almeria - Barcelona 0-3 (Adriano '35, Alcantara '56, Afellay '66)

Real Madrid - Sevilla 2-0 (Ozil '82, Adebayor '90)