Manchester United ramane singura echipa neinvinsa in Premier League si dupa disputarea celei de-a XXV-a etape a campionatului englez. Dubla lui Rooney si golul lui Vidic impotriva lui Aston Villa i-au adus, marti seara, victoria echipei lui Sir Alex Ferguson, care a ajuns la 54 de puncte in clasament, la cinci puncte in fata ocupantei locului secund, Arsenal Londra.

Wayne Rooney (Manchester United)Foto: Reuters

Wayne Rooney a marcat in secunda 50 a meciului cu Aston Villa, pentru ca pe finalul primei reprize sa puncteze din nou pentru Manchester United. "Golul din minutul 1 a fost minunat. Golurile ii ajuta intotdeauna pe atacanti, iar Rooney are o mare pofta de joc, de munca, de lupta si in cele din urma isi primeste rasplata", a declarat Sir Alex Ferguson. Bent a marcat pentru Aston Villa in minutul 58, dar Vidic a fost cel care a inchis tabela de marcaj, in minutul 63, Manchester impunandu-se cu 3-1.

Chelsea se afla pe drumul cel bun, londonezii obtinand marti seara a treia victorie consecutiva, invingand pe Sunderland cu 4-2, prin golurile lui Lampard, Kalou, Terry si Anelka. Chelsea se afla pe locul al patrulea, la un singur punct de Manchester City.

Arsenal a revenit de la 0-1 in meciul cu Everton si s-a impus cu 2-1, dupa golurile lui Arshavin si Koscielny. "Nu am fost prea proaspeti astazi, dar ati putut vedea cat de puternica este credinta acestei echipe. A trebuit sa ne bazam pe spiritul nostru exceptional si pe atitudine si am reusit sa intoarcem jocul in favoarea noastra", a declarat Arsene Wenger la finalul meciului.

Premier League, etapa a XXV-a:

Marti:

Arsenal - Everton 2-1 (Arshavin '70, Koscielny '75/ Saha '24)

Sunderland - Chelsea 2-4 (Bardsley '4, Richardson '26/ Lampard '15-penalty, Kalou '23, Terry '60, Anelka '90)

Manchester United - Aston Villa 3-1 (Rooney '1, '45, Vidic '63/ Bent '58)

West Bromwich Albion - Wigan Athletic 2-2 (Odemwingie '5, Fortune '79/ N'Zgobia '20, Watson '43)