CFR Cluj s-a impus marti in meciul amical jucat in fata echipei aflate pe primul loc in clasamentul din Austria, SV Ried, cu scorul de 3-1, toate golurile clujenilor fiind marcate dupa lovituri de la 11 metri. Rapid a pierdut marti al doilea meci din turneul amical Copa del Sol din America, fiind invins din nou la penalty-uri.

CFR Cluj - SV Ried (Austria) 3-1

CFR a marcat dupa doar zece minute de joc, Cadu transformand un penalty obtinut de ivorianul Lacina Traore. Austriecii au egalat dupa noua minute, cand Schrammel a marcat dintr-o lovitura libera. In repriza secunda, Emil Dica a dus scorul la 2-1 in minutul 63, transformand un penalty obtinut de Nicoara. In minutul 90, Negrut a fost faultat in careu, iar CFR stabileste scorul final, Bud fiind cel care transforma lovitura de pedeapsa.

Echipa de start: Nuno Claro, Maftei, Rada, Cadu, Edimar, Muresan, Hora, Peralta, De Zerbi, Nicoara, Traore. Au mai jucat: Nuno Diogo, Minca, Kivuvu, Kone, Bastos, Dica, Bud

Urmatorul meci al CFR-ului din stagiul de pregatire din Antalya va avea loc in 3 februarie, elevii lui Alin Minteuan urmand a intalni pe FC Koper.

Rapid - Malmo (Suedia) 0-0 (1-3 dupa lovituri de departajare)

Dupa ce au pierdut primul meci din turneul amical Copa del Sol (Spania) la penalty-uri (3-5 cu Rosenborg), rapidistii nu au avut prea mult noroc la penalty-uri nici in meciul cu suedezii de la Malmo. Rapid si Malmo au terminat la egalitate, scor 0-0, dupa 90 de minute de joc, iar soarta partidei s-a decis la penalty-uri. Singurul jucator care a marcat pentru Rapid a fost Cassio. Sburlea, Roman si Spadacio au ratat loviturile de pedeapsa.

Echipa de start: Coman, Candido, Constantin, Glauber, Ezequiasm Grigorie, Spadacio, Grigore, Frunza, Sburlea, Pancu. Au mai evoluat: Olberdam, Bozovic, Lazar, Roman, Cassio