Real Madrid a pierdut surpinzator, duminica, in fata celor de la Osasuna, scor 0-1, lasand-o pe rivala Barcelona sa se desprinda la sapte puncte in fruntea clasamentului din Primera Division. Realul lui Mourinho sufera astfel a doua infrangere din campionatul spaniol si face un pas inapoi in lupta pentru un nou titlu de campioana.

Camunas, "calaul" Realului Foto: Reuters

Fara victorie de opt etape, Osasuna a inceput meciul tare, Realul gasindu-si cu greu ritmul in atmosfera ostila de pe stadionul Reyno de Navarra. Cristiano Ronaldo si Benzema nu au putut invinge defensiva incapatanata a gazdelor, ambele echipe intrand la pauza la egalitate, scor 0-0.

Osasuna a continuat sa-i provoace pe madrileni, dovada stand si cele noua cartonase galbene primite de oaspeti. Incapatanarea celor de la Osasuna a fost rasplatita in minutul 62, atunci cand Javier Camunas a inscris golul unei victorii meritate. Mourinho a facut imediat o tripla schimbare, introducandu-i in teren pe Alonso, Kaka si Adebayor, insa nu a putut evita infrangerea.

Cu acest rezultat, Osasuna obtine a cincea victorie din acest sezon si urca un loc in clasamentul primei ligi spaniole, pana pe 14. Pentru Real Madrid insa, infrangerea inseamna indeparterea de Barcelona, liderul din Primera Division.

"Am pierdut trei puncte pe care nu le meritam, dar cred ca dupa felul in care au jucat adversarii, pana la limita puterilor, meritau un rezultat pozitiv. Jucatorii mei s-au achitat de indatoriri cu demnitate si nu am nimic de reprosat", a declarat Mourinho la finalul partidei.

"Mai sunt inca multe puncte in joc, iar noi vom continua sa luptam", a mentionat si Xabi Alonso.