Noua achizitie Gianpaolo Pazzini a avut un debut fantastic in tricoul celor de la Internazionale Milano. Intrat in repriza secunda a meciului cu Palermo, Pazzini a reusit sa intoarca soarta meciului, campioana en-titre revenind de la 0-2 si invingand cu scorul de 3-2. Napoli a trecut la pas de Sampdoria, scor 4-0, Cavani fiind autorul unui hat-trick.

Pazzini, salvatorul InteruluiFoto: Reuters

Inter Milano a fost prinsa pe picior gresit in debutul meciului cu Palermo, Miccoli reusind sa-l invinga pe Julio Cesar dupa cinci minute de joc. Nocerino a marcat in minutul 36, Palermo intrand la pauza cu un avantaj de doua goluri.

Leonardo s-a dovedit inspirat in debutul partii secunde, introducandu-l in teren pe Gianpaolo Pazzini, jucator transferat de Inter in urma cu doua zile. Dupa doar 12 minute de joc in tricoul lui Inter, Pazzini a castigat admiratia suporterilor de pe San Siro. Aflat cu spatele la poarta, atacantul a primit o pasa la zece metri, a reusit sa-si fenteze adversarul direct sutand printre picioarele acestuia si a inscris cu un sut superb pentru 1-2.

Pastore a avut sansa de a duce scoul la 3-1 in favoarea lui Palermo, insa a ratat penalty-ul acordat de arbitru in minutul 63, dupa un fault in careu al lui Thiago Motta. Pazzini "a lovit" inca o data in minutul 73, inaltandu-se peste defensiva adversa si inscriind printr-o lovitura de cap. Acelasi Pazzini avea sa fie si la originea golului victoriei lui Inter. Pazzini a fost faultat in careu, iar camerunezul Samuel Eto'o a transformat lovitura de pedeapsa.

Rezultate Serie A, duminica:

Cagliari - Bari 2-1 (Matri '8, '12/ Chuka '14)

Genoa - Parma 3-1 (Palacio '16-penalty, Paletta '44-autogol, Kaladze '45/ Crespo '32)

Inter Milano - Palermo 3-2 (Pazzini '57, '73, Eto'o '76-penalty/ Miccoli '5, Nocerino '36)

Lecce - Cesena 1-0 (Corvia '12)

Napoli - Sampdoria 4-0 (Cavani '16, '45-penalty, '57, Hamsik '48)

Bologna - AS Roma - suspendat*

*Amanat initial cu 10 minute, meciul Bologna - AS Roma a fost in cele din urma suspendat dupa 17 minute de joc din cauza ninsorii.

Click aici pentru rezultatele inregistrate sambata in Serie A!