Tadanari Lee a a devenit eroul Japoniei sambata seara, dupa ce a inscris, in repriza a doua de prelungiri, golul victoriei in finala Cupei Asiei contra Australiei, aducandu-i nationalei sale al patrulea trofeu continental, un record al competitiei, nicio alta natiune nereusind sa se mai impuna pana acum de patru ori.

Tadanari Lee (Japonia)Foto: Reuters

Japonia si Australia au incheiat cele 90 de minute ale finalei Cupei Asiei la egalitate, scor 0-0, astfel ca invingatoarea s-a decis in prelungiri. In minutul 109, Tadanari Lee a ramas complet liber la opt metri de poarta australienilor si a sutat din vole direct in plasa adversa, dupa o pasa a lui Yuto Nagatomo.

Japonia castiga astfel cel de-al patrulea titlu in Cupa Asiei, dupa cele obtinute in 1992, 2000 si 2004.