Studiu: Dupa ce se retrag din fotbal, jumatate dintre fotbalisti ajung la faliment 

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 26 ianuarie 2011, 16:26 Sport | Fotbal

Cristiano Ronaldo (stanga), unul dintre cei mai bine platiti jucatori ai planetei
Foto: Reuters
Fotbal este unul dintre sporturile in care se castiga cei mai multi bani, dar, cu toate acestea, jumatate din fotbalistii care au evoluat in campionatele puternice ale Europei ajung la faliment dupa ce isi pun ghetele in cui, informeaza Marca. Principalele exemple in acest sens pot fi Garrincha (nr. Manuel Francisco dos Santos), George Best si Paul Gascoigne.

Conform unui studiu realizat de catre firma de consultanta Schips Finanz, jumatate din fotbalisti ajung la faliment dupa ce se retrag din sportul rege. Problemele legate, in mare masura, de droguri si alcool ii lasa pe sportivi fara sumele importante castigate din diferite contracte.

"30% dintre jucatorii in activitate sunt deja faliti, in timp ce alti 50% vor ajunge la fundul sacului dupa ce se vor retrage din fotbal", se precizeaza in studiul realizat de Schips Finanz.

Exemplele sunt destul de multe, fiind vorba aici despre nume mari ale fotbalului cum ar fi Garrincha (Manuel Francisco dos Santos), George Best si Paul Gascoigne. De asemenea, probleme mari are si Diego Armando Maradona, fostul decar al Argentinei avand o datorie de aproximativ 37 de milioane de dolari la fisc. In plus, Maradona a avut nenumarate episoade legate de consumul de alcool si de droguri.

Pe aceasta lista se mai afla ghanezul Souleymane Sane, acesta evoluand la mai multe echipe in Germania (SC Freiburg, FC Nuremberg), acolo unde a castigat multi bani. In prezent, Sane are patru copii si este nevoit sa se descurce dintr-un salariu de 1500 de euro pe luna.

Nici Bum-Kun Cha (Coreea de Sud) si germanul Erwin Kostedde (a jucat printre altele la Borussia Dortmund) nu au stat mai bine la acest capitol, Cha investind fara acoperire in proprietati imobiliare, in timp ce Erwin a fost inselat de catre un consultant financiar.

Printre ultimele nume de pe lista se afla Ailton (a castigat la un moment dat 100.000 de euro pe saptamana de la Werder Bremen) si Marcelinho (a jucat, printre altele, la Marseille, Hertha BSC si VfL Wolfsburg), cei doi jucatori brazilieni aflandu-se intr-o situatie financiara precara dupa ce au castigat milioane de euro de-a lungul carierei profesioniste.


Citeste mai multe despre   























4898 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Educatie manageriala (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 16:34)

    sg [anonim]

    Cei mai multi n-au scoala, nu stiu cum sa investeasca banii.
    Studiul realizat de Schips Finanz ar trebui sa fie urmat de o oferta de consultanta in plasamente.
    Succes,
    • 0 (2 voturi)    
      Corect (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 17:35)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui sg

      Ar fi cazul ca fiecare club sa asigure cat de cat o asistenta pt "marile vedete". Sfaturi financiare, firme recomandate , riscuri, etc.

      Nu de alta dar majoritatea sunt tineri, dau de bani si ii sparg pe fetite, masini si petreceri.
    • +2 (2 voturi)    
      FOTBAL (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 18:45)

      victoras [anonim] i-a raspuns lui sg

      scoala? ce vorbesti tu.... eu sunt surprins ca se rateaza doar 50%, eu credeam ca sunt vreo 2/3... aaaa studiul e pentru europa, scuze, eu ma gandeam la romania, stiti voi.
  • +4 (4 voturi)    
    mda.... (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 16:59)

    me [anonim]

    nustiu dca best e cel mai bun exemplu... cand era el in activitate nu se castigau zeci de milioane...
    oricum e normal...
    nustiu sa isi calculeze banii si arunca cu ei pe fereastra... pe langa asta droguri, femei, masini, insule in dubai... costa nene
  • +6 (6 voturi)    
    l-ati uitat pe (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 17:28)

    jools [utilizator]

    MUUUUUTUUUUUU! marele fotbalist roman........
    • +5 (5 voturi)    
      si bine au facut (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 18:19)

      blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui jools

      ar trebui sa il uitam si noi
  • +2 (2 voturi)    
    din pacate (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 18:30)

    il cazzone [anonim]

    il puteti trece linistiti si pe Mitea in aceasta lista. acum cativa ani vroia sa cumpere o strada iar peste un an-doi il vom vedea falit.
    • 0 (0 voturi)    
      nu mai... (Joi, 27 ianuarie 2011, 10:26)

      me [anonim] i-a raspuns lui il cazzone

      conform decalratiilor lui mitea dinamo la nenorocit... daca se ducea el la lazio era titular si acu concura cu ronaldo si messi la balonu de aur =))
  • 0 (0 voturi)    
    copy google translate paste (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 19:34)

    mao [anonim]

    dacă acum 30% sunt faliţi si încă 50% se adaugă după ce termina fotbalul, eu zic că procentul e de 80%...
    Dar poate la hotzniuj e altfel aritmetica..
    Plus că dacă tot copiaţi ştiri de la nemţi, aţi putea sa le completaţii cu nume si din alte campionate.
    Aşa ar face un jurnalist bun.
    Mi-a plăcut exprimarea concisă "unde a câştigat mulţi bani"...
    • +1 (1 vot)    
      O mica corectare (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 20:07)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui mao

      dacă acum 30% sunt faliţi si încă 50% se adaugă după ce termina fotbalul, eu zic că procentul e de 80%... FALS
      dupa 30% mai raman in calcul 70% care reusesc sa-si termine cariera dupa care intra in faliment inca 50% din acesti 70%... ceea ce inseamna 35%. asta daca nu ma insel inseamna in total 65%.
  • +2 (2 voturi)    
    Au probleme cu drogurile si cu alcoolul... (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 20:23)

    Motanu [anonim]

    deoarece cat timp au fost fotbalisti, au avut bani cu caruta, si nu aveau ce sa faca cu ei !
  • 0 (0 voturi)    
    Lipsa de organizare (Joi, 27 ianuarie 2011, 13:44)

    AntonH [utilizator]

    Probleme similare au avut cei din sporturile americane, dar acolo au avut destula minte incat sa ajunga la un contract colectiv, care sa includa asigurarile medicale si "pensia". In traducere libera, nu poti sa mai dai faliment. Dar ai nostrii fotbalisti prefera banii castigati usor, fara taxe si alte deduceri.
  • +1 (1 vot)    
    investitiile lui Best (Joi, 27 ianuarie 2011, 15:38)

    Cata [anonim]

    George Best spunea ca "o mare parte a banilor castigati i-am dat pe bautura, femei si masini. Restul i-am cheluit aiurea"