Messi, amendat dupa ce i-a urat mamei <la multi ani>

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 26 ianuarie 2011, 11:17 Sport | Fotbal

Lionel Messi "rateaza" transferul la FC Borne
Foto: Reuters
Lionel Messi a fost amendat cu 2000 de euro de catre Federatia Spaniola de Fotbal dupa ce a aratat, sub tricoul de joc, un mesaj de felicitare la adresa mamei sale, informeaza presa iberica. Fotbalistul a prezentat camerelor de luat vederi urmatorul text: "Feliz cumple mami" (La multi ani, mami), imediat dupa ce a marcat un gol contra celor de la Racing Santander (meciul s-a incheiat 3-0).

Comitetul de Competitii din cadrul Federatiei Spaniole de Fotbal a luat decizia de a-l amenda pe Messi pe baza probelor video. Argentinianul va fi nevoit sa dea 2000 de euro din propriul buzunar pentru mesajul infatisat. De asemenea, atacantul a primit si un cartonas galben.

Conform jurnalistilor iberici, Lionel a incalcat un articol din regulament care precizeaza ca "ridicarea tricoului pentru a arata orice tip de publicitate, slogan, indiferent de continutul sau scopul acestei initiative" este interzisa.


Citeste mai multe despre   























3390 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Nebuni (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 11:37)

    Mario Popa [anonim]

    Si daca injura federatia i se da amenda mai mare? :)
    Una e publicitate si alta e un mesaj personal.
    • +2 (4 voturi)    
      parerea mea (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 11:56)

      Christian12 [utilizator] i-a raspuns lui Mario Popa

      O mare porcarie...chestia asta pusa in regulament....unde mai e libertatea de exprimare ....nici macar in fotbal...
  • +3 (3 voturi)    
    stupid (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 11:50)

    stupid [anonim]

    stupid
  • +3 (11 voturi)    
    asa sta treaba cu aplicarea regulilor (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 11:54)

    adasda [anonim]

    chiar si in acest caz, cand mesajul este absolut si sincer induiosator, regulile sunt reguli si NU SE INCALCA.
    Messi a facut gestul in cunostinta de cauza si nu regreta niciun moment banii platiti si nici cartonasul.
    Cu adevarat interesant este faptul ca romanul NU CONCEPE faptul ca nu s-a putut "ocoli" o regula, motiv pentru care se scrie un articol care contine minimul de senzational necesar publicarii!
    • 0 (4 voturi)    
      . (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 11:57)

      io [anonim] i-a raspuns lui adasda

      n-ai dreptate
      • 0 (4 voturi)    
        atat? (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 12:11)

        adsasa [anonim] i-a raspuns lui io

        un argument, ceva?
        n-am dreptate ... aaa, acum, ca spui ca n-am dreptate, imi dau seama si eu ca n-am dreptate!
        • -2 (2 voturi)    
          vezi mai sus... (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 12:49)

          Laur006 [anonim] i-a raspuns lui adsasa

          Daca vrei s-o iei pe partea strict legala, ok: spune-mi si mie de ce se considera textul "LMA mami" ca fiind publicitate sau slogan?

          Pubicitate sigur nu-i, iar in DEX zice:
          SLOGÁN, sloganuri, s. n. = Formulă pregnantă, concludentă care exprimă în chip lapidar țelurile politice, economice ale unor grupuri, organizații etc. sau o problemă de actualitate.
          • 0 (0 voturi)    
            Laur006 - gresesti. (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 20:02)

            WolfyTM [anonim] i-a raspuns lui Laur006

            Nu stii exact ce spune regulamentul, nu stii exact ce inseamna cuvintele acelea in spaniola, pentru spanioli, dar vrei sa explici cu DEX?

            LOL
            • 0 (0 voturi)    
              de ce gresesc? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 8:10)

              Laur006 [anonim] i-a raspuns lui WolfyTM

              Sa inteleg ca nu crezi in traducerea facuta de autorii articolului? Cuvintele acelea, "publicitate" si "slogan", nu inseamna nimic in spaniola, din simplul motiv sa sunt romanesti, deci e foarte normal sa le caut in DEX...
              Cred ca ai avut ceva in minte, dar nu ai reusit sa transmiti exact mesajul dorit.

              Pe de alta parte: daca o regula, facuta de altii, mi se pare tampita... nu am dreptul s-o contest prin orice mijloace? Pana la urma suntem oameni, nu roboti... Nu mi se pare deloc anormal, marlanesc gestul lui Messi, ba dimpotriva...
    • -1 (3 voturi)    
      . (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 12:06)

      adi [anonim] i-a raspuns lui adasda

      Exact asa am vazut si eu situatia. Messi i-a facut un cadou mamei sale. E comparabil cu o minciuna nevinovata, desi intentia e buna, tot o minicuna e si iti asumi consecintele. Asa si Messi, a facut-o in cunostinta de cauza, stia ca va fi pedepsit.
    • 0 (0 voturi)    
      reguli tampite accepti? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 8:16)

      Laur006 [anonim] i-a raspuns lui adasda

      Daca voiau sa fie clari lasau doar atat: Jucatorului ii este interzis a-si ridica tricoul in timpul jocului. De ce mai era nevoie de nuantari? Inseamna ca in afara de exceptiile respective, ridicarea tricoului nu-i interzisa. Acuma unde gresesc?
  • +1 (3 voturi)    
    Un caz ciudat si in Anglia (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 12:04)

    Cristi [anonim]

    In Anglia Piquionnee de la West Ham a luat al doilea galben dupa ce a dat gol ca s-a dus si s-a bucurat alaturi de fani, langa panourile publicitare. Nu a depasit limitele bunului simt cu felul in care s-a manifestat, dar in regulament e interzis sa sarbatoresti un gol alaturi de suporteri si se pedepseste cu galben. El a dat golul de 2-1 pt echipa sa prin min.85, a fost eliminat si cu un om mai putin West Ham a fost egalata in prelungiri.
    Acum ce poti face?
  • +2 (2 voturi)    
    stupid (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 12:52)

    lol [anonim]

    ma rog, e stupida treaba, dar sunt convins ca amenda asta ii face o paguba lui messi de nu se poate...
  • -2 (4 voturi)    
    LA multi ani (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 13:40)

    ogi [anonim]

    Daca nici sa-i urezi mamei sanate si LA MULTI ANI nu ai voie .
    STUPID PEOPLE cei din Spania
    In locul lui Mesi as face asta la fiecare meci sa vedem ce pot sa-mi faca .Dupa care contest toate amenzile . Ce slogan e faptul ca-i doresti mamei tale sanate sau La multi ani
    • +1 (3 voturi)    
      intrebare (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 14:35)

      ardelean [anonim] i-a raspuns lui ogi

      Scuza-ma, am o intrebare... Tu ai drept de vot ?
  • 0 (0 voturi)    
    Messi a incalcat regulamentul (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 20:27)

    Motanu [anonim]

    Iata dovada :
    ,,Conform jurnalistilor iberici, Lionel a incalcat un articol din regulament care precizeaza ca "ridicarea tricoului pentru a arata orice tip de publicitate, slogan, indiferent de continutul sau scopul acestei initiative" este interzisa.''

    Deci, in concluzie, amenda a cam fost pe merit !