Aflata intr-un stagiu de pregatire in Antalya, Steaua Bucuresti a castigat primul meci amical disputat in Turcia, impunandu-se in fata echipei a doua a formatiei germane Hoffenheim, scor 2-0. In prima partida fara golgeterul turului Ligii 1, Bogdan Stancu, transferat la Galatasaray, Janos Szekely si Ricardo Gomes au fost marcatorii echipei ros-albastre.

Ricardo Gomes a parasit SteauaFoto: Agerpres

"A fost un antrenament bun contra unei formatii ambitioase, tinere. Victoria este binevenita deoarece este bine sa incepem cu dreptul. Speram sa fim mai buni in meciurile urmatoare", a declarat Szekely la finalul meciului. (sport.ro)

In urmatorul amical, ce se va disputa in 24 ianuarie, Steaua va intalni echipa FC Kapfenberg, aflata pe locul al optulea in Austria.

Cum s-au marcat golurile:

Minutul 20: Dupa douazeci de minute cu foarte putine faze de poarta, Steaua deschide scorul pe contra-atac. Szekely primeste o pasa foarte buna de la Onofras, scapa singur in partea dreapta, suteaza din marginea careului, balonul trece pe langa portartul nemtilor, venit in intampinarea mijlocasului, si se duce in plasa.

Minutul 43: Marinescu recupereaza un balon la marginea careului advers, dupa ce sutul lui Ricardo este respins de catre un adversar. Brazilianul Stelei, aflat cu spatele la poarta, primeste din nou balonul, se intoarce si inscrie un gol superb din 17 metri.

Echipa de start a Stelei: Tatarusanu, Bonfim, Gardos, Geraldo, Emeghara, Szekely, Marinescu, Ricardo, Tanase, Onofras, Bilasco

Au evoluat in repriza secunda pentru Steaua: Lungu, Baciu, Galamaz, Onicas, Brandan, Nicolita, Bicfalvi, Radut, C. Matei, Dica, Surdu