Real Madrid i-a invins, joi seara, pe rivalii de la Atletico Madrid, scor 1-0, calificandu-se in semifinalele Cupei Regelui Spaniei cu scorul general de 4-1. Cristiano Ronaldo a fost marcatorul echipei lui Mourinho, jucatorul portughez ajungand la cota de 32 de goluri inscrise in acest sezon, in toate competitiile.

Cristiano Ronaldo aduce victoria RealuluiFoto: Reuters

Ronaldo a inscris singurul gol al mansei secunde din sferturile de finala cu Atletico Madrid, in minutul 23, dupa o pasa a lui Sergio Ramos. "Nu am avut nicio problema in acest meci. Am castigat fara a fi nevoiti sa alergam prea mult. Am fost solizi in defensiva si am stiut inca de la inceput ca adversarii nostri nu vor avea prea multe sanse", a declarat la finalul meciului tehnicianul Jose Mourinho.

In semifinala Cupei Regelui Spaniei, Real va intalni pe Sevilla, detinatoarea titlului. In cealalta semifinala, Barcelona, echipa ce a obtinut calificarea cu scorul general de 6-3 dupa ce a fost invinsa miercuri de Real Betis cu 3-1, va intalni pe Almeria, formatie care se afla pentru prima data in aceasta faza a competitiei.