Banii alocati sportului, mai putini decat in 2010/ Vezi cum fost repartizate sumele pe federatii

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 19 ianuarie 2011, 16:59 Sport | Fotbal

Canotajul a primit cei mai multi bani din partea ANST
Foto: Reuters
Bugetul alocat de Autoritatea Nationala pentru Sport si Tineret federatiilor sportive pentru anul 2011 este mai mic decat cel din 2010 cu aproximativ 18 milioane de lei, informeaza Mediafax. Astfel, sportul a primit putin peste 55 de milioane de lei. Cea mai mare suma o va incasa Federatia Romana de Canotaj - 4.920.767 de lei. 

ANST a alocat suma de 55.368.755 de lei pentru federatiile sportive din Romania. Banii sunt mai putini decat in 2010 (cu aproximativ 18 milioane de lei), dar Doina Melinte (presedintele ANST) spera ca bugetele sa fie rotunjite in a doua partea a anului in curs prin redistribuire de la alte capitole.

"Acesta este bugetul care ne-a fost repartizat de la minister. Asa cum toate domeniile trec printr-o perioada de criza, la fel si sportul trece printr-o astfel de situatie. Si anul trecut am avut criza si totusi au fost rezultate. Intr-adevar sumele sunt mai mici, dar consideram ca in partea a doua a anului vom avea si alti bani, care ar putea veni prin redistribuire de la alte capitole", a spus Doina Melinte pentru Mediafax.

ANST mai detine si suma de 7.248.300 de lei, provenita din fonduri proprii. "Fondurile din veniturile proprii ale ANST-ului sunt sumele care s-au dat pentru materiale si echipament sportiv si pentru probe doping. Fiecare federatie a venit cu o lista de necesitati, iar in functie de acestea noi le-am repartizat acesti bani", a completat Melinte.

Federatiile care vor avea sportivi participanti la Jocurile Olimpice din 2012 vor putea primi inca 10% din buget in partea a doua a anului 2011.

Iata cum vor fi repartizate sumele catre federatii:

FR Canotaj (4.920.767 lei)
FR Atletism (4.650.101 lei)
FR Handbal (4.223.855 lei)
FR Gimnastica (3.911.543 lei)
FR Lupte (3.275.123 lei)
FR Judo (3.131.226 lei)
FR Scrima (3.000.881 lei)
FR Haltere (3.000.000 lei)
FR Kaiac-Canoe (2.980.562 lei)
FR Baschet (2.909.384 lei)
FR Rugby (2.686.124 lei)
FR Volei (1.765.386 lei)
FR Tenis (1.686.377)
FR Box (1.684.333 lei).

Din cele 63 de foruri, FR Fotbal, FR Golf si FR Table nu vor primi niciun ban de la ANST.


Citeste mai multe despre   























1316 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    FR Fotbal (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:09)

    FR Fotbal [anonim]

    FR Fotbal = 0 lei ? foarte bine!
    mai rentabil era sa sponsorizeze burghina faso si congo ca oricum sunt peste noi in topul nationalelor. cat despre echipele locale ce sa mai vb... sa plateasca toti baronii, afaceristii si jiji-le din fotbalul romanesc. au facut destui bani pana acum.
  • +1 (5 voturi)    
    bani mai putin ...management mai bun (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:46)

    toteu [anonim]

    ma uit la sumele respective ... si nu mi se par mici...
    sunt convins ca daca respectivele federatii ar avea parte de un management bun ... acesti bani ar fi suficienti pentru a face performanta.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e suficient (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 23:22)

      Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui toteu

      Pentru performante, ar trebui ca ministerul sa se zbata sa atraga fonduri si pe alte cai, eventual sa atraga investitori in sport si totodata sa mai convinga parintii sa-si indemne copiii sa faca un sport (a nu se intelege doar fotbal).
      Iar banii sunt ultraputini... cel putin la aeronautica e bataie de joc. Si pe-acolo chiar sunt multi tineri de perspectiva, dar de, asta e, ne-am obisnuit ca statul la care toti cotizam din greu, prin taxe, impozite si accize, sa ii urasca pe cei cu prea multa scoala si pe cei care fac performanta.
    • 0 (0 voturi)    
      "Sfatos"..... tipic romanesc (Joi, 20 ianuarie 2011, 14:04)

      Cristiana [anonim] i-a raspuns lui toteu

      Vorbesti ca "tot" romanul care se pricepe si la politica, si la fotbal, etc., fara a cunoaste fenomenul...........
  • +1 (1 vot)    
    alocatii (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:24)

    dacrou [anonim]

    Federatia Aeronautica Romana are, pentru anul 2011, un buget de 70000 ron. Cred ca urmeaza o autodesfiintare voioasa...
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 23:32)

      toteu [anonim] i-a raspuns lui dacrou

      Gandindu ma la ce zici tu .. poate ar trebui bani alocati si la federatia romana de golf... sau federatia romana de scrabble, bingo si tot asa...

      In primul rand cred ca ar trebui sprijinite sporturile accesibile tuturor... iar cele spuse de mine mai sus... sa se autofinanteze... cine vrea sa sara cu parasuta sa plateasca...golf...sa plateasca si tot asa...
  • +1 (1 vot)    
    Bani pt tenis???? (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 19:10)

    menandy [utilizator]

    De ce oare??? Performanta, ioc..., iar premiile pt participari la diverse turnee intra in buzunarul jucatorilor. Care-i explicatia??!?
  • 0 (0 voturi)    
    sah (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 23:06)

    calinh [anonim]

    dar pt sah?
    • 0 (0 voturi)    
      Pai n-ai auzit vorba aceea... (Joi, 20 ianuarie 2011, 16:51)

      citizen X [anonim] i-a raspuns lui calinh

      Statul te vrea prost - ca doar sahul e sportul mintii
  • 0 (0 voturi)    
    SPORT (Joi, 20 ianuarie 2011, 9:23)

    KK MK [anonim]

    Ar fi multe de comentat despre alocarea banilor...si asa putini...si despre sport in Romania in general, pentru ca trebuie facut de mic, baze nu prea sunt, ne antrenam ca acum 20 ani si vrem performante...desigur o alocare ar trebui facuta poate in functie de realizarile interne corelate cu cele externe - locuri obtinute, medalii, traditie.

    Va rog sa va uitati la urmatorul link, din australia si sa vedeti ce insemana sportul, au campionat intern cu 42 sporturi - a 13-a editie - atentie - este MASTERS - noi nu avem aceasta mentalitate si nici ajutor de la stat si federatii, e vorba de un parinte care face sport, il trage si bebe mic..si apare performanta - la noi apare natural, o data la 10 ani poate un geniu in ale sportului.

    http://www.australianmastersgames.com/registration.asp