Real Madrid a inregistrat surpriza ultimei etape a turului din Primera Division, obtinand doar o remiza, scor 1-1, pe terenul echipei din coada clasamentului, Almeria, formatie pe care Barcelona a invins-o in urma cu doar cateva etape cu 8-0. Catalanii lui Guardiola nu s-au incurcat in fata celor de la Malaga, impunandu-se clar cu 4-1 si stabilind doua noi recorduri.

Real Madrid, egal cu lanterna rosie din Primera DivisionFoto: Reuters

Argentinianul Jose Leonardo Ulloa i-a surprins pe jucatorii lui Jose Mourinho in minutul 60, inscriind pentru Almeria, dupa mai multe sanse clare ratate de Cristiano Ronaldo. Intrat in repriza secunda, Granero a egalat pentru Real, in minutul 77. Madrilenii au fost aproape de a obtine toate cele trei puncte din adeasta partida, insa Cristiano Ronaldo a sutat in transversala dintr-o lovitura libera, in prelungiri.

Barcelona a profitat de pasul gresit al rivalei din Madrid, s-a impus lejer in fata celor de la Malaga, scor 4-1, si e la patru puncte distanta de ocupantii locului secund din Primera Division. Dubla lui Villa si golurile lui Pedro Rodriguez si Iniesta au adus victoria Barcelonei, in timp ce golul de onoare al oaspetilor a fost inscris de Duda.

Cu acest rezultat, Barcelona a stabilit un nou record al clubului, de 28 de meciuri fara infrangere in toate competitiile. Recordul anterior era de 27 de meciuri, stabilit in sezonul 1973-1974, pe vremea cand catalanii erau antrenati de olandezul Rinus Michels.

De asemenea, Barcelona a stabilit si un nou record de puncte pentru finalul turului de campionat: 52, depasindu-si propriul record, de 50 de puncte, inregistrat in sezonul 2008-2009.

Primera Division, etapa a XIX-a:

Sambata:

Getafe - Real Sociedad 0-4 (Prieto '9-penalty, Griezmann '32, Aranburu '88, '89)

Sporting Gijon - Hercules 2-0 (Barral '1, Cases '29)

Villarreal - Osasuna 4-2 (Ruben '22, Cani '50, Capdevila '65, Rodriguez '84/ Vadocz '48, Calleja '71)

Zaragoza - Levante 1-0 (Fernandez '45)

Athletic Bilbao - Racing Santander 2-1 (Martinez '8, Muniain '10/ Bolado '74)

Sevilla - Espanyol 1-2 (Callejon '41, '78)