Inter Milano a urcat pe locul al patrulea in clasamentul din Serie A (avand si doua meciuri restanta), dupa un meci incantator in fata celor de la Bologna. Campioana s-a impus cu 4-1 si a obtinut a patra victorie consecutiva cu brazilianul Leonardo pe banca tehnica. Tot sambata, Napoli a obtinut doar o remiza alba pe propriul teren in fata Fiorentinei.

Eto'o, dubla pentru InterFoto: Reuters

Cu un nou antrenor, Inter Milano a revenit la viata, castigand sambata seara, in primul meci al returului din Serie A. Stankovic a deschis scorul (minutul 20) dupa o pasa a lui Eto'o, iar Milito a stabilit scorul pauzei, inscriind dupa jumatate de ora de joc. Un un-doi intre Eto'o si Milito a dus la golul al treilea, argentinianul reusind o pasa superba cu calcaiul. Camerunezul a punctat al doilea gol din meci in minutul 72, ca urmare a unei lovituri libere, in timp ce Henry Gimenez a inscris golul de onoare al oaspetilor, in minutul 77.

Victoria lui Inter a avut o insemnatate aparte pentru Javier Zanetti (37 ani), care a egalat sambata seara recordul lui Beppe Bergomi, de 519 jocuri in tricoul lui Inter.

Serie A, etapa a XX-a:

Sambata:

Napoli - Fiorentina 0-0

Inter Milano - Bologna 4-1 (Stankovic '20, Milito '30, Eto'o '63, '72/ Gimenez '77)