Manchester City a revenit de la 0-1 si s-a impus cu 4-3 in fata celor de la Wolverhampton, in cea de-a XXIII-a etapa din Premier League, si a urcat pentru cel putin o zi pe prima treapta a clasamentului. Chelsea a reusit sa castige meciul cu Blackburn, scorul 2-0, desi jocul sau a avut inca o data de suferit.

Tevez, dubla pentru CityFoto: Reuters

Edin Dzeko a debutat pentru Manchester City, dand si o pasa decisiva pentru golul al treilea al echipei sale, dar prim-planul in meciul de sambata l-a avut argentinianul Carlos Tevez, care si-a readus echipa in joc, dupa ce Wolverhamton conducea cu 1-0, din minutul 12. Tevez a reusit o dubla, fratii Toure trecandu-si si ei numele pe lista marcatorilor. City conducea cu 4-1 in minutul 66, dar Wolverhampton a mai inscris de doua ori, prin penalty-ul transformat de Kevin Doyle si reusita lui Ronald Zubar.

Jocul lui Chelsea nu a impresionat, dar londonezii au reusit sa ia toate cele trei puncte din partida cu Blackburn, dupa doua goluri reusite ca urmare a unor lovituri de la colt. Branislav Ivanovic a deschis scorul in minutul 57, inscriind dupa un corner executat de John Terry, in timp ce Anelka a marcat pentru 2-0 in minutul 76, dupa o pasa a lui Ivanovic.

Premier League, etapa a XXIII-a:

Sambata:

Chelsea - Blackburn 2-0 (Ivanovic '57, Anelka '76)

Manchester City - Wolverhampton 4-3 (K. Toure '40, Tevez '48, '66, Y. Toure '53/ Jarvis '12, Doyle '68-penalty, Zubar '85)

Stoke City - Bolton 2-0 (Higginbotham '37, Etherington '63-penalty)

West Bromwich - Blackpool 3-2 (Odemwingie '38, '87, Morrison '52/ Vaughan '11, Taylor-Fletcher '80)

Wigan Athletic - Fulham 1-1 (Rodallega '57/ Johnson '86)

Update: West Ham United - Arsenal 0-3 (Van Persie '13, '77-penalty, Walcott '41)