Amenda uriasa pentru Adrian Mutu

de L.A.     HotNews.ro
Miercuri, 12 ianuarie 2011, 11:45 Sport | Fotbal

Adrian Mutu, evolutie stearsa contra lui Juve
Foto: Reuters
Adrian Mutu plateste scump momentul sau de razvratire din urma cu o saptamana, cand a parasit antrenamentul echipei Fiorentina, fara nicio explicatie. Exclus din lotul echipei din Florenta si scos de pe lista de transferuri, atacantul roman a primit si o amenda uriasa de la clubul la care activeaza inca din 2006.

Marginalizat la Fiorentina dupa ultimele incidente, Adrian Mutu s-a antrenat marti singur pe Artemio Franchi, urmand ca in zilele urmatoare sa aiba la dispozitie si un preparator fizic. Soarta atacantului roman este incerta, Fiorentina vrand sa-l faca pe Mutu sa plateasca pentru repetatele scandaluri iscate, clubul declarand ca-l va actiona in judecata.

Potrivit violanews.com, Fiorentina a hotarat sa-i aplice si o amenda uriasa internationalului roman. Astfel, Mutu va trebui sa plateasca 150.000 de euro pentru ca a parasit echipa inainte de antrenament, fara a oferi vreo explicatie colegilor sau oficialilor.

Problemele lui Mutu cu echipa Fiorentina au aparut la inceputul anului 2010, atunci cand atacantul a fost depistat pozitiv la doua teste antidoping. Romanul a fost suspendat pentru noua luni, iar clubul italian i-a scazut salariul. Viata personala a lui Mutu a fost si ea in prim-plan in aceasta perioada, fotbalistul fiind acuzat ca a batut un ospatar.

Fiorentina a trecut cu vederea aceste incidente, insa dupa ce in decembrie Mutu nu s-a prezentat la un antrenament, motivand prin sms ca este inzapezit, si dupa ce saptamana trecuta a parasit antrenamentul, clubul italian a hotarat sa ia masuri impotriva atacantului. Desi nu il mai vrea pe roman, Fiorentina l-a scos pe Mutu de pe lista de transferuri si viitorul sau sta sub semnul intrebarii.


Citeste mai multe despre   



















15735 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    las' ca... (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 11:54)

    NewLevel [anonim]

    Las' ca-l tine Giovani pe mincare, bautura, praf si femei.
    • +20 (22 voturi)    
      asa e (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 11:58)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui NewLevel

      Ar trebui sa-i de dublu pentru ca si-a batut joc de talentul pe care il are
      • +3 (3 voturi)    
        +orgoliu-aritmetica=mutu (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:24)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        :)
        • +2 (2 voturi)    
          corectie (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:36)

          me [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

          +orgoliu-aritmetica+giovanni=mut
  • +12 (14 voturi)    
    repetitiv (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 11:59)

    MihaiMese [utilizator]

    Nici o zi fără ştiri despre Mutu...
    • +5 (9 voturi)    
      Clientul dicteaza: (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 12:14)

      Marcu [anonim] i-a raspuns lui MihaiMese

      1220 vizualizări
      • +2 (2 voturi)    
        :) (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 15:07)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Marcu

        trebuie sa-i dai lui Mutu ce-i a lui Mutu. Omul se straduieste.
        • +2 (2 voturi)    
          Ce vrea Fiorentina (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 18:32)

          emil [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

          Clubul vrea doar sa il oblige pe Mutu sa se lase de fotbal. Punct.
  • +5 (13 voturi)    
    rusine... (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 12:19)

    vasilestan [utilizator]

    Mutu ne-a facut de rusine. E un mahalagiu care a avut sansa dar nu a stiut sa profite de ea. Rusine! Sper sa nu mai aud de el niciodata.
    • +13 (15 voturi)    
      ?! (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 12:44)

      Rasmus [utilizator] i-a raspuns lui vasilestan

      "ne-a facut de rusine"?
      asta e o mentalitate comunista ca fiecare individ sa si identifice cu neamului lui
      uscaturi sunt peste tot iar eu nu ma identific cu aceasta lichea, smecher de cartier sau cum mai vreti sa ii spuneti.
      Jigodia va termina prost, uitat de toti, in cativa ani.
      Unde nu e caracter, ce pretentii ai?
      • -8 (8 voturi)    
        esti penibil (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 14:51)

        dl [anonim] i-a raspuns lui Rasmus

        cu ce drept judeci tu pe altcineva si jignesti ca la usa cortului... omu' face ce vrea, sunt banii lui, e viata lui...

        tu de fapt esti "roman"... si ce mai specimen.
  • +12 (18 voturi)    
    Adrian Mutu (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 12:33)

    aurel [anonim]

    Ne suparam pe Mutu , si ne revoltam , de parca ar face,ce face , pe banii nostri.
    Mutu a fost intotdeauna un rebel. Numai ca , atunci cand juca bine , i se trecea totul cu vederea. Acum cand este la stramtoare (din cauza lui in primul rand) tota lumea sare pe el , mai ales Fiorentina careia nu-i mai convine salariul mare din contractul cu Mutu.
    Mutu ramane Mutu , iar noi , neavand nici-un merit in evolutia lui (buna sau rea) , nu avem nici calitatea de a-l judeca si condamna. Sunt problemele personale ale lui Mutu , iar Mutu nu este proprietate noastra.
    • +2 (2 voturi)    
      in sfarsit (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:15)

      dw [anonim] i-a raspuns lui aurel

      un comentariu pertinent si de bun simt.
      • +2 (2 voturi)    
        chiar doua... (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:55)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui dw

        ;)
  • -5 (5 voturi)    
    E mult prea bun (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 12:34)

    Ion [anonim]

    Mutu e un mare fotbalist, atat de mare incat Fiorentina tine cu dintii de el. Daca Mutu ar fi acceptat micsorarea salariului, asa cum s-a propus nu s-ar fi ajuns aici. Tot jocul asta mediatic a insemna incercarea de a-i lua 1 milion de euro din salariul sau.
  • +3 (5 voturi)    
    cand e vorba de bani (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 12:55)

    oldman [anonim]

    da, mutu e praf, s-a ales prafu de cariera lui.. vad ca este hotarat sa se aleaga prafu si de familie, ca nu se mai opreste din prostii.
    nu mi-a placut niciodata, probabil din cauza caracterului infect.
    totusi, ma indoiesc ca exista vreun regulament intern al clubului care sa permita sa-i ia 150k euro pentru o singura abatere, cum mentioneaza articolul.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu e vorba de regulament intern (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:11)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui oldman

      Mutu a semnat un contract cu FIorentina, contract ce prevede clauze, in functie de aceste clauze se poate ca clubul sa ii ia o asemnea amenda, si pentru o singura abatere, mai ales ca nu e si prima din moment ce are antecedente (a fost gasit dopat, altercatia cu chelnerul, neprezentarea la antrenament pe motiv de inzapezire)
  • +1 (3 voturi)    
    alţii îl învaţă bunul simţ pe (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 12:59)

    visio [anonim]

    băiatul ăsta pierde-vară, îi dă amenzi, iar Lucescu jr, mircea sandu, dumitru dragomir, îl pupă ''peste tot''; de asta are occidentul nivelul de trai iar noi trăm atât de prost; în România nonvaloare este o virtute...
  • -4 (4 voturi)    
    trwtew (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:07)

    Sorinel [anonim]

    E cel mai bun fratiilor
  • +4 (4 voturi)    
    Tipic fotbalistilor romani (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:19)

    Frankie [utilizator]

    Cum au dat de bani nu ii mai intereseaza fotbalul. Au case peste case in fiecare tara din lume, afaceri, femei, masini ultimul ragnet, prafuri, etc... Ce le mai trebuie sa-si rupa gioalele pe teren ???
  • -6 (12 voturi)    
    coafatilor.. (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:29)

    fyo [anonim]

    OMG, cand vad atatia cocalari bagatori de seama zilnic pe forumuri mi se face sila. majoritatea dintre voi sunteti tzarani coafati, n-ati realizat nimic in viata, injurati pe toata lumea si nu va convine nimic, dar va credeti mari formatori de opinii aici pe forum. Nu cred ca este unul pe aici sa realizeze in viata si sa aiba talent cat al lui Mutu. Ideea este ca orice geniu, ca si orice persoana normala are o latura negativa. Latura negativa a lui Mutu este ca e rebel, asta nu inseamna ca-i stirbeste talentul si geniul fotbalistic.
    Mai bine priviti in propria ograda, incercati sa va autodepasiti si nu mai emiteti opiinii despre unul sau altul cand voi sunteti niste rateuri in viata personala.
    • +11 (11 voturi)    
      Domnlule Fyo (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:58)

      Rasmus [utilizator] i-a raspuns lui fyo

      Ce a relizat Mutu in viata?
      S-a nascut cu talent, fara vorba si atat!
      Sune-ne tu la ce-i ajuta talentul daca sta din suspendare in suspendare si din scandal in scandal.
      Mai mult NU joaca decat o face.
      Si atunci?
      Daca tu consideri ca bataia administrata unui chelner sau drogarea tine de realizari, jos palaria!
    • +2 (6 voturi)    
      S-a intalnit Prostu' cu Mutu (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 14:03)

      FKY [anonim] i-a raspuns lui fyo

      Bine ca esti tu destept si ai ''citit'' latura negativa a lui Mutu .Ca are talent e una , dar sa zici ca e geniu fotbalisitic e alta.... . Atunci Zidane , Pele , Maradona , Van Basten , Cantona ,ce erau ? Zei ai fotbalului?Ai auzit de ei ? Sau de 2 ani ai trecut de pe Minimax pe Sport.ro ? Multi au realizat mult mai mult in viata ca si Mutu chiar daca nu dpdv fotbalistic . In rest nu ma priveste ce face el cu banii , cati castiga , ce amenzi plateste , pe cine bate, scuipa etc ..suparator e ca toata lumea vorbeste de Mutu ca un Mesia al fotbalului romanesc . Si sint destepti ca tine , care daca tine in dulap un tricou transpirat a lui Mutu i se pare ca te-a atins si pe tine ''geniul'' lui , iar toti altii care au alta parere sint niste ratati .
      • -2 (4 voturi)    
        tipic (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 14:54)

        jhfhtdyhvcu [utilizator] i-a raspuns lui FKY

        exact reactiile la care ma asteptam, tipic romanesti. ne freaca grija de altii si ii barfim pe altii cu un statut mult mai inalt ca noi, le cantam prohodul, in loc sa ne chinuim sa ajungem si noi ca ei. cazul Mutu e doar un exemplu mai mult sau mai putin bun, dar eu ma refer in general. Aveti mentalitatea tipica ca a cativa vecini de scara care barfesc familia x sau y din acea scara, asta fac zi de zi, dar nu se uita ca familia lor e un dezastru total si spiritual si materia. Un alt exemplu de genul asta la moda este anti-americanismul. Pe toate forumurile cand apare o stire despre americani apar postacii care le canta prohodul cu fraze gen " americani idioti", "nu mai este mult pana se duce in groapa america", etc. Cati dintre voi ati fost in America sa vedeti ce e acolo de o barfiti? Nici in 200 de ani n-o sa ajungem noi la nivelul lor de inteligenta si creatie, dar ne place sa ne dam cu parerea despre altii, ce daca noi stam intr-o mocirla greu de imaginat. La mentalitatea de genul acesta ma refeream nu expres la cazul mutu, care de altfel nici nu sunt microbist, de-aia nu pot eu sa dorm noaptea ca are Mutu probleme... In alta ordine de idei, rezumatul pentru gandirea foastra este "bucurii simple pentru oameni cu mintea simpla", gen stiri fotbal, telenovele, acces direct, relity show-uri, mintea voastra nu poate sa perceapa dincolo de aceste "bucurii".
        • 0 (0 voturi)    
          E clar ca ai alta mentalitate (Joi, 13 ianuarie 2011, 14:22)

          Bogdan [anonim] i-a raspuns lui jhfhtdyhvcu

          Dupa faptul ca stalcesti cu multa silinta limba Romana e clar ca tu nu ai mentalitate de Roman. Mult mai aproape de cea de cocalar. Despre nivelul de "inteligenta si creatie" american este probabil vorba de o anecdota. Exprimarea este in deplin acord cu fuga si amestecul de idei. Delir placut !
    • +3 (3 voturi)    
      sa nu exageram (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 14:09)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui fyo

      nu sunt dintre cei care ii trag suturi lui Mutu cand este la pamant, dar a avut sansa sa se trezeasca si sa traga langa oameni de treaba, nu lepadaturile cu care s-a inhaitat! imi pare rau ca si-a irosit un asa uimitor talent, dar uneori e nevoie de mult efort ca sa razbesti - mai ales ca sunt atatia altii talentati pe lume! nu e nevoie sa ne faci in toate chipurile, e si alta maniera sa subliniezi anumite lucruri! cat despre asa-zisele "laturi negative", pai sa ma ierte Dumnezeu dar tre' sa te chinui sa scapi de ele, sa le ascunzi, sa nu faci parada cu ele! mai mult: spune-mi si mie vreo 5-6 din astea la Carl Sagan (de exemplu) si te iert pentru toate mizeriile pe care le-ai insirat in postul de mai sus!
      • 0 (0 voturi)    
        Curios exemplu (Joi, 13 ianuarie 2011, 14:26)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        Cu toata admiratia pentru popularizatorul de stiinta (de geniu !) Carl Sagan dar acesta a fost, pana in ultima clipa a vietii, un pasionat consumator de marihuana. Ceea ce nu l-a impiedicat sa-si faca meseria cu excelenta, sa lase carti si filme de exceptie in urma fara sa bata chelneri si sa faca scandaluri in cluburi. E vorba intai de caracter apoi de talent .
  • +1 (5 voturi)    
    mutulica (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 14:13)

    kllaus [anonim]

    Se pare ca noua, romanilor, inca ne place foarte mult, cand moare si capra vecinului. Si dupa ce-i moare capra, ne place, de asemenea, sa barfim si si aruncam cu pietre in om. Ca si cand noi am fi altfel, am trai intr-o tara minunata, cu oameni minunati. Parca s-au spart toate oglinzile in tara asta.
    Este evident ca Mutu a gresit in mai multe randuri, dar nu cred ca un club, oricare ar fi acesta, poate sa se joace cu destinul omului. Exista un contract intre cele doua parti, dar in primul rand trebuie sa existe si bun simt, care nu cred ca apare scris nicaieri. Un jucator are un contract de munca, care cred eu, trebuie sa aibe obligatii si in dreptul clubului, nu doar al jucatorului. Ori, eu nu vad in ce contract de munca, ti se poate interzice tie ca angajat, sa iti desfasori activitatea, si in acelasi timp sa fii tras la raspundere. Legal, nu cred ca clubul are dreptul sa-i interzica jucatorului sa se antreneze cu echipa si sa participe la meciuri, chiar daca nu este introdus in teren. Are insa optiunea de a incheia contractul unilateral si a-l lasa liber pe jucator. Insa, in majoritatea sporturilor sunt implicati tot felul de mafioti, care spala banii murdari investind in echipe, iar acest lucru se vede prin modul in care actioneaza. Insa contractele in domeniul fotbalistic sunt mai mult niste aberatii decat niste hartii cu valoare legala. Doar in sport si in armata mai exista sisteme de justitie paralele, insa sportul este patronat de societati comerciale care gestioneaza activele unor persoane fizice, cu interese personale.
    • 0 (0 voturi)    
      pai tocmai asta e (Joi, 13 ianuarie 2011, 10:10)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui kllaus

      Exista un contract. Daca-l respecti iti iei leafa. Daca nu, nu vezi decat amenzi. Si parca nu era destul ca e ca ala din romanul pe care sustinea ca-l citeste, mai asculta si de Giovani, alt intelept din lumea academica.Cum sa-l lase sa se antreneze cu echipa? Cu caracterul pe care-l are ar trebui sa se-antreneze cu ursii in padure.
  • 0 (0 voturi)    
    dar cu amenda cum mai e? (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 14:48)

    brod [anonim]

    tot mutu trebuie sa plateasca 17 milioane de euro lui chelsea, cu o majorare zilnica pentru intarziere. de aia ce se mai aude? ca zvonurile din cismigiu spun ca i-ar fi platit-o guvernul
  • -2 (4 voturi)    
    NU MUT A FOST CI LUD (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 15:03)

    ion [anonim]

    Nu este usor sa ajungi unde a ajuns Adrian Mutu.
    Felicitari din partea mea, el a fost un ambasador al Romaniei.
    Din pacate NU a stiut sa se mentina.
    Nu stiu cum a putut sa se lase dus asa usor.
    Cred ca se intimpla acest lucru celor care au ajuns sus fara sa fi transpirat suficient.
    Acelasi lucru se intimpla cu cei care conduc masini scumpe cumparate de parinti.
    A fi OM e lucru MARE a fi domn e o intimplare.
  • -2 (2 voturi)    
    Hai Adriane! (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 19:51)

    Mihai [anonim]

    Hai Adriane! te asteptam pe teren cu multe goluri cum ne-ai obisnuit! Vei trece si peste asta! Iti tinem pumnii!
  • 0 (0 voturi)    
    eroii neamului romanesc (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 21:18)

    mutulica [anonim]

    ....era vorba despre Alba ca Zapada si cei sapte pitici nu mai retin cum ii chema pe toti dar unul era Mutulica.Acuma nu stiu cine e deghizat ,aicea in Alba ca Zapada si cine in Mutulica.E o poveste periculoasa cu intrigi, imagine( vezi oglinda periculoasa) si comploturi ,chiar tentativa de inoculare cu substante din flora spontana... Ah !!! am gresit nu asta era, ci despre ntelectualii neamului Gutza, ,Salam, Minune,Pushtiu, Bursuc cei care alina prin faptelel lor de ViJelie sufletul napastuit al sportivilor ce fac parte din liga profesionista ... fara numar !
  • -1 (3 voturi)    
    Buna gluma (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 22:50)

    un roman [utilizator]

    dar de cand are dreptul un club privat sa amendeze pe cineva cu care si-a reziliat contractul?!
    Aberatii italienesti, ca sa nu spun mafiote.
  • +1 (1 vot)    
    doar 150 000? (Joi, 13 ianuarie 2011, 8:45)

    brod [anonim]

    e puţin! el mai datora lui chelsea 17 milioane, cu ăia ce se mai aude? că i-a plătit cu ajutorul unor buni prieteni?
  • 0 (0 voturi)    
    MUTU (Joi, 13 ianuarie 2011, 10:16)

    ADI [anonim]

    Acest individ a jucat vreodata fotbal.Eu nu cred ca a jucat.El e ca un cal care e vandut de acesti samsari unor nevinovati cu multa valva.Li se promite ca trage,ca fuge sau mai stiu eu cate si in felul asta se obtin ceva bani. ASTA E MUTU DOMNILOR.
    • 0 (0 voturi)    
      Hai, hai! (Joi, 13 ianuarie 2011, 12:43)

      Un stelist [anonim] i-a raspuns lui ADI

      Desi ca om nu e nici macar aproape de a fi un model, ca fotbalist a excelat: Inter, Verona, Parma, Cheslea, Juve, Fiorentina; Mai zi'mi un nume de fotbalist roman care are echipele asta in CV.Sa fim seriosi, e cel mai bun fotbalist roman din 2000 incoace si este doar meritul lui!Ca om insa ... e treaba lui, viata lui; el stie mai bine ce face si de ce.
      Noi putem doar comenta pro sau contra, insa niciunul dintre noi nu ar avea acest drept.FIecare dintre noi face greseli in viata, doar ca el e in lumina reflectoarelor.Il face asta demn de dispretul nostru?Nu cred!