Lionel Messi a castigat Balonul de Aur/ Mourinho, antrenorul anului

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 10 ianuarie 2011, 19:55 Sport | Fotbal

Lionel Messi - Balonul de Aur 2010
Foto: Reuters
Contrar asteptarilor si pronosticurilor, Lionel Messi a castigat Balonul de Aur 2010, magicianul Barcelonei luand prim-planul coechipierilor Xavi si Iniesta, campioni ai lumii cu Spania. Jose Mourinho a fost ales cel mai bun antrenor al lumii in detrimentul lui Josep Guardiola si Vicente Del Bosque, in timp ce din echipa ideala au facut parte, printre altii, Cristiano Ronaldo, Casillas, Puyol si David Villa.


Distinctiile FIFA:


Balonul de Aur 2010: Lionel Messi
(FC Barcelona)

Echipa ideala a anului 2010:

Casillas - Puyol, Pique, Lucio, Maicon - Iniesta, Xavi, Sneijder - Cristiano Ronaldo, David Villa, Lionel Messi.

Antrenorul anului 2010 in fotbalul feminin: Silvia Neid (Germania).

Antrenorul anului 2010: Jose Mourinho (Inter/ Real Madrid)

Premiul "Ferenc Puskas" (cel mai frumos gol al anului): Hamit Altintop (Turcia)

Cea mai buna fotbalista din 2010: Marta (Brazilia)


De-a lungul timpului, sase fotbalisti ai Barcelonei au cucerit Balonul de Aur: Luis Suarez (1960), Johan Cruyff (1973, 1974), Hristo Stoichkov (1994), Rivaldo (1999), Ronaldinho (2005) si Messi (2009, 2010).

Fotbalistii care au castigat de cele mai multe ori Balonul de Aur:

Johan Cruyff (3) - 1971, 1973, 1974
Michael Platini (3) - 1983, 1984, 1985
Marco Van Basten (3) - 1988, 1989, 1992
Alfredo Di Stefano (2) - 1957, 1959
Franz Beckenbauer (2) - 1972, 1976
Kevin Keegan (2) - 1978, 1979
Karl-Heinz Rummenigge (2) - 1980, 1981
Ronaldo (2) - 1997, 2002
Messi (2) - 2009, 2010.

Clasamentul echipelor de club:

Juventus - 6 jucatori/ 10 trofee
AC Milan - 6 jucatori/ 8 trofee
Barcelona - 6 jucatori/ 8 trofee
Real Madrid - 4 jucatori/ 5 trofee
Bayern Munchen - 3 jucatori/ 5 trofee
Manchester United - 4 jucatori/ 4 trofee
Dinamo Kiev - 2 jucatori/ doua trofee.

Topul tarilor:

Germania (7)
Olanda (7)
Franta (6)
Brazilia (5)
Anglia (5)
Italia (4)
Rusia (3)
Portugalia (3)
Cehia (2)
Spania, Scotia, Ucraina, Irlanda de Nord, Danemarca, Bulgaria, Liberia, Ungaria (toate cate un singur trofeu).


Citeste mai multe despre   



















5563 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    votez (Luni, 10 ianuarie 2011, 20:01)

    Namo [anonim]

    pe Mutu pt un spitz in fund, DE AUR
  • -1 (7 voturi)    
    Messi- (Luni, 10 ianuarie 2011, 21:04)

    lolo [anonim]

    cel mai bun din toate timpurile; logic; evident; meritat.
    • -1 (1 vot)    
      mai are de muncit (Marţi, 11 ianuarie 2011, 9:25)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui lolo

      pana sa merite titlul de cel mai bun jucator din toate timpurile.

      Pana atunci e "doar" jucatorul momentului desi speram sa castige Xavi.
    • 0 (0 voturi)    
      hai sa fim seriosi... (Marţi, 11 ianuarie 2011, 9:30)

      me [anonim] i-a raspuns lui lolo

      tot impul jucatorul care e la ora actuala bun (uneori nici macar asa bun, ci doar la moda -> a se vedea bechkam) e cosiderat cel mai cel...
      pai daca chiar era asa, deductia logica e ca fotbalul devine din ce in ce mai spectaculor, mai bun etc...
      pai pana acum deja trebuia sa joace fotbal ca in desenele animate japoneze (cu suturi care scapa zisuri si alte abureli d-astea)...
  • 0 (6 voturi)    
    Mda (Luni, 10 ianuarie 2011, 21:08)

    bgd [utilizator]

    Desi Messi este de departe cel mai bun jucator in activitate in momentul acesta, nu merita sub nici o forma balonul de aur. Ce a castigat? Campionatul si Cupa (probabil, nu mai stiu daca au luat sau nu Cupa)? Da, contributia acestuia la Barca si in echipa Argentinei e imensa, dar chiar si-asa...echipele in care a jucat n-au facut mai nimic.
    Xavi sau Sneijder meritau acest trofeu....in special prin contributia lor, echipele la care joaca au avut succesele de anul trecut (WC/CL).

    Ce sa mai vorbim...FIFA si atat.
    • 0 (4 voturi)    
      corect (Luni, 10 ianuarie 2011, 21:16)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui bgd

      plus ca in echipa anului nu inteleg cum de nu a avut loc Forlan, balonul de aur la mondiale!
    • 0 (4 voturi)    
      eh (Luni, 10 ianuarie 2011, 21:17)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Trebuia să ciugulească ceva şi cea mai mediatizată echipă, barcelona :D
      • 0 (0 voturi)    
        ?? (Marţi, 11 ianuarie 2011, 9:59)

        geo12 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        pai daca ar fi castigat Xavi sau Iniesta...nu tot Barca ar fi "ciugulit" balonul de aur ? de ce e mediatizata Barca? pt ca practica cel mai frumos fotbal din ultimii 10 ani !
    • +3 (5 voturi)    
      eroare (Luni, 10 ianuarie 2011, 21:29)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui bgd

      distinctia se acorda pentru prestatia personala a jucatorului, nu pentru trofeele castigate de echipa lui! daca n-ai jucat fotbal, te informez ca oricat de bun ai fi tu, daca restul sunt slabuti echipa nu va face mare branza.
      • -3 (3 voturi)    
        ??? (Luni, 10 ianuarie 2011, 21:58)

        Sorin [anonim] i-a raspuns lui clujean

        daca restul sunt slabuti?!?!?!
        Joaca in cea mai buna echipa de club din lume.
        Joaca in nationala Argentinei unde au f multi jucatori buni. Nici nu a dat gol la nationala din cate imi amintesc la mondial. Ok au avut un antrenor penibil dar si Domenech era la fel de praf si Zidane tot a luat cupa cu el.
        Compara cu ce echipe a avut Sneijder sau cu ce echipe a avut Forlan.
        Trofeul asta trebuia sa se aleaga intre Xavi,Forlan si Sneijder
        • 0 (0 voturi)    
          titlu (Luni, 10 ianuarie 2011, 23:39)

          moi [anonim] i-a raspuns lui Sorin

          franta a castigat cm cu aime jacquet antrenor, nu cu domenech.
          messi e cel mai bun din toate timpurile, iar barcelona de acum cea mai buna echipa. probabil ca realul cu zidane, beckham, figo etc se apropia. totusi, anul asta cred ca xavi merita trofeul, pt castigarea cm si pt contributia de la barca.
      • 0 (0 voturi)    
        de acord (Luni, 10 ianuarie 2011, 22:19)

        goe Domnul [anonim] i-a raspuns lui clujean

        mai ales daca antrenorul se mai numeste si Maradona..
    • +2 (2 voturi)    
      fals (Luni, 10 ianuarie 2011, 21:38)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      e vorba de valoarea si prestatia jucatorului ,nu neaparat de performntele echipei. nu messi e de vina ca argentina nu a avut antrenor la mobdiale ...
  • +1 (1 vot)    
    dar diego? (Luni, 10 ianuarie 2011, 21:47)

    pele di stefano [anonim]

    dar maradona si argentina nu apar in clasament?
    • 0 (0 voturi)    
      Buna observatia (dar pe jumatate) (Marţi, 11 ianuarie 2011, 2:44)

      tikitaka [utilizator] i-a raspuns lui pele di stefano

      Maradona n-a castigat niciodata balonul de aur si oricum in clasament au fost mentionati doar cei care au castigat de cel putin doua ori. In schim intr-adevar Argentina lipseste. Socotind acest al doilea trofeu consecutiv obtinut de Messi, Argentina a ajuns la 5 trofee. PS: HotNews, corectati va rog.
  • 0 (0 voturi)    
    Era interesantsi premiul acordat lui Hagi (Marţi, 11 ianuarie 2011, 11:38)

    ovidiu [anonim]

    Scriti si despre Hagi. Pentru mine ca roman e mai interesant ce a castigat el.faptul ca romanul a realizat cea mai frumoasa faza de la un campionat mondial mi se pare ceva, avand in vedere ca la nivelul participa cei mai buni jucatori din lume.messi nici macar nu a marcat la un mondial