​Lens a fost eliminata din Cupa Frantei dupa ce a pierdut de-o maniera categorica, scor 5-1, partida cu PSG. Dubutul lui Ladislau Boloni pe banca tehnica a celor de la Lens a fost unul nefericit. Pentru tehnicianul roman ramane acum doar obiectivul salvarii de la retrogadarare in Ligue 1.

Ladislau Boloni Foto: AGERPRES

Dupa o prima repriza echilibrata, la pauza a fost 1-0, PSG s-a dezlantuit in a doua repriza. Parizienii au profitat din plin de eliminarea lui Alaeddine Yahia (in minutul 52), iar scorul final a fost de 5-1.

Au marcat Camara (20'), Nene (50'), Hoarau (53' penalti, 62') si Luyindula (76'), respectiv Eduardo (80' penalti).

Lens se afla pe locul 19 in Ligue 1 (retrogradabil) cu doar 16 puncte acumulate in 18 meciuri jucate. De-a lungul timpului, Boloni a mai pregatit in Franta pe AS Nancy (1994-2000), Stade Rennais (2003-2006) si AS Monaco (2006).

Rezultate din Cupa Frantei:

Chambery (liga a doua) - AS Monaco 3-2 (dupa loviturile de departajare)

Toulouse - Paris FC (amatori) 1-2

Wasquehal (amatori) - Auxerre 2-1

Creteil (D3) - Nice 1-1 (Nice s-a calificat la loviturile de departajare, scor 6-5)

Arles Avignon - Sedan (D2) 1-1 (Sedan s-a calificat la loviturile de departajare, scor 4-2)

Forbach (amatori) - OSC Lille 1-3

Bordeaux - Rouen (D3) 3-1

Angers (D2) - Valenciennes 2-1 (dupa prelungiri)

Caen - Lyon 0-1

Lorient - Vannes (D2) 4-1

Reims (D2) - Montpellier 1-0

Jarville (amatori) - Sochaux 0-1

Saint-Etienne - Clermont (D2) 0-2 (conform Mediafax).