Aventura lui Mutu la Fiorentina s-a incheiat/ Clubul il va da in judecata pe fotbalist

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 7 ianuarie 2011, 14:05 Sport | Fotbal

Adrian Mutu
Foto: Reuters
Fiorentina a anuntat, in cursul zilei de vineri printr-un comunicat oficial, ca fotbalistul Adrian Mutu a fost exclus din lotul formatiei de Serie A, atacantului fiindu-i interzis sa se mai pregateasca alaturi de Gilardino si compania, informeaza Fiorentina.it.

Dupa ultimul scandal in care a fost implicat (a plecat fara motiv de la un antrenament condus de Sinisa Mihajlovic), Mutu a fost anuntat, prin cadrul unui comunicat oficial, ca nu mai are voie sa se antreneze cu formatia italiana, fiind suspendat pe termen nelimitat.

"Fiorentina a rupt contractul cu Adrian Mutu pentru ca jucatorul nu a respectat clauzele impuse in articolele 10 si 11 din Acordul Colectiv de munca. Mutu va fi exclus de la antrenamentele echipei. Fotbalistul nu a respectat clauzele din contract si a adus, in plus, grave prejudicii de imagine Fiorentinei. Adrian a dovedit lipsa de respect fata de clubul nostru in mai multe randuri. Fiorentina il va actiona pe jucator legal pentru ca a aratat lipsa de respect fata de colegi, fata de tricoul Fiorentinei si de fani" - se precizeaza in comunicatul de presa al AC Fiorentina.

"Della Valle a vorbit foarte urat de Mutu atunci cand am incercat sa discut cu el despre situatia sa la echipa Viola. Adrian a fost facut cancerul echipei, bastard si mar putred" - a precizat Ioan Becali in cadrul unei conferinte de presa in Italia (Hotel "Four Season" din Florenta).

"Si in aceasta dimineata am avut discutii cu Adnan Polat (Galatasaray) si cei de acolo nu doresc sa plateasca suma de 8 milioane de euro pentru Mutu. Cesena l-a dorit, dar nu au vrut sa-i dea drumul pentru ca nu le-a convenit ca Mutu sa lupte pentru aceasta echipa in incercarea salvarii de la retrogradare. Mutu a fost aproape de echipele Dinamo Moscova, Galatasaray si Cesena, dar Fiorentina nu l-a lasat sa plece!", a mai declarat impresarul lui Mutu.

Fiorentina - amenda uriasa pentru Mutu

Dupa ce l-a exclus din lot, Fiorentina vrea si daune financiare de la fotbalistul roman. Astfel, clubul Viola cere 3,400 de euro pentru intarzierile lui Adrian de la antrenamente, plus suspendarea totala a salariului jucatorului pe perioada in care Mutu nu a putut juca din cauza scandalului "sibutramina" (cele noua luni de zile).


Citeste mai multe despre   























7462 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Mutu un exemplu clasic de (Vineri, 7 ianuarie 2011, 14:16)

    marius [anonim]

    asa NU!
  • +4 (6 voturi)    
    misto (Vineri, 7 ianuarie 2011, 14:16)

    Bazil [anonim]

    Se pare ca tratativele purtate de fratii becalioti au dat roade. Pentru mentinerea formei sportive deosebite in care se afla Mutu, antrenamentele in parcuri sunt mult mai bune decat cele de la club.
  • -1 (5 voturi)    
    morala trista .... (Vineri, 7 ianuarie 2011, 14:30)

    cici1800 [anonim]

    Morala trista adevarata in 99% din cazuri:
    "Poti scoate rromul din Rromania, dar niciodata Rromania din rrom."

    P.S. A se inlocui cuvantul rrom cu acela cu tz
  • +1 (9 voturi)    
    Mutu... (Vineri, 7 ianuarie 2011, 14:31)

    Cornel [anonim]

    Brovo lui Mutu,din nou a fost roman sadea,adica un dobitoc.Fiti siguri ca este la fel de inteligent ca si impresarii lui !
    • +4 (4 voturi)    
      de ce roman sadea, adica dobitoc? (Sâmbătă, 8 ianuarie 2011, 0:41)

      toto [anonim] i-a raspuns lui Cornel

      asa te simti tu? ce naiba e cu voi oameni buni, de ce asociati tot ce e rau cu idea de roman? cum vreti sa va ridicati din mocirla morala in care va zbateti cu o asa atitudine?
      • +1 (1 vot)    
        mai mult fraier, decat altceva... (Sâmbătă, 8 ianuarie 2011, 17:47)

        SoccerFan [anonim] i-a raspuns lui toto

        Nu-i dobitoc, doar ca e vesnicul roman cu probleme in Italia, incat li s-a dus vestea si pe programul popular de stiri in Canada, tara aia care abia invata fotbal :)
        Nu-ti trebuie prea multe celebritati dintr-o natie ca sa te faca cunoscut in lume, pozitiv sau negativ.
      • 0 (0 voturi)    
        pentru ca (Sâmbătă, 8 ianuarie 2011, 22:07)

        cos [anonim] i-a raspuns lui toto

        mocirla morala despre care vorbesti dumneata o formeaza puzoi astia de 20-25-28 de ani (ca de ex. mutu si compania) care se cred buricul pamintului, au 8 clase si merg cu ferari, si acasa papa cartofi prajiti ca sa poata sa bage benzina la masina. asta suntem noi vrem sa parem ceea ce nu suntem, pina nu schimbam chip-ul la tineri o sa fim la pamint.
        o zi buna.
  • +9 (9 voturi)    
    Diferente (Vineri, 7 ianuarie 2011, 14:34)

    mass [anonim]

    Cred ca pot spune ca noul "episod" marca Mutu reflecta diferenta dintre sportul practicat profesionist si cel practicat golaneste. Un golan cu talent, asta e ce va ramane in amintirea suporterilor acest fotbalist.
  • +1 (1 vot)    
    . (Vineri, 7 ianuarie 2011, 14:36)

    Ivanu [utilizator]

    Asteptam cu interes sa-i ia Chelsea tot ce are si promit sa ii dau eu un bilet de autobuz.
  • 0 (0 voturi)    
    era (Vineri, 7 ianuarie 2011, 14:36)

    mos ion roata [utilizator]

    si timpul.Despre despagubiri nu poate fi vorba intrucat oricum e dator vandut.
  • +1 (3 voturi)    
    mutu (Vineri, 7 ianuarie 2011, 14:48)

    tsunami [anonim]

    unul dintre cele mai mari simboluri romanesti in viata sportiva, un adevarat model pentru copii, este... un golan, :-)))
    va mira?

    alaturi de vadim in politica avem un cuplu perfect. romulus si remus romanesti, :-))))
    • +2 (2 voturi)    
      dar cine? (Sâmbătă, 8 ianuarie 2011, 17:41)

      Anti A1,2.3.4 si rtv [anonim] i-a raspuns lui tsunami

      dar cine e lupoaica? de la cine sug ei?
  • +4 (4 voturi)    
    mai degraba (Vineri, 7 ianuarie 2011, 14:56)

    cipax [utilizator]

    Acest lucru arata mai degraba "talentul" de impresar al lui I.Becali. Lui Mutu i-a mers bine cat nu l-a mai avut pe acesta impresar. Sunt sigur ca Mutu, pe langa caracterul sau, a fost si prost sfatuit.... din pacate ponoasele le trage jucatorul si nu impresarul! Asta ar trebui sa fie o lectie pentru jucatori!
    • +1 (1 vot)    
      fotbalist roman (Sâmbătă, 8 ianuarie 2011, 17:36)

      SoccerFan [anonim] i-a raspuns lui cipax

      Impresar care vb. ca un cioban in fata lumii, n-are habar de nimic legat de comunicarer, mai ales in perioada in care vrea sa-l plaseze pe Mutu altundeva !

      Iar Mutu, la varsta si experienta lui, are mintea unui adolescent distrat ! Nici in al 13-lea ceas nu stie sa se uite pur si simplu in jurul lui sa vada cum muncesc si se poarta adevaratii profesionisti ! Si mai ales ce imagine isi fac singuri sau cu ajutorul meseriasilor !

      Trist de tot !
  • +4 (4 voturi)    
    Mutu (Vineri, 7 ianuarie 2011, 15:04)

    NickB. [anonim]

    Titulatura potrivita pentru Becali ar fi smenar, samsar, nu impresar. Vedeti ce bine l-a sfatuit pe stralucitoru' ca sa-si faca de-un comision?
  • -3 (3 voturi)    
    mutu good player (Vineri, 7 ianuarie 2011, 15:06)

    marius [anonim]

    mutu o sa isi arate adevarata valoare o sa vedeti ...
    • +2 (2 voturi)    
      da, da (Sâmbătă, 8 ianuarie 2011, 17:46)

      Anti prostie [anonim] i-a raspuns lui marius

      si-o tot arata de cand a plecat de la Parma: si- aratat-o si la Chelsea, si la Juve, si in ultimul an la Fiorentina, si la nationala. De 10 ani tot asteptam ca acest golan sa faca si altceva decat scandaluri. Si de 20 de ani fotbalul nostru e mancat de cancerul "agentul becali", alimentat de toata presa, si ne-operat de nimeni. Ne meritam soarta...
  • 0 (0 voturi)    
    "toate-s vechi si noua toate" (Vineri, 7 ianuarie 2011, 15:22)

    beeecali [anonim]

    nu demult era numit intr-un cotidian "un mare caracter" in Italia acum "mar putred".-pentru Fiorentina: cum il cresti asa il ai.
  • +2 (2 voturi)    
    o mizerie de om... (Vineri, 7 ianuarie 2011, 15:28)

    jos_iliescu [anonim]

    Si-a batut joc intotdeauna de talentul lui!
    • +1 (1 vot)    
      si inca... (Vineri, 7 ianuarie 2011, 19:00)

      tsunami [utilizator] i-a raspuns lui jos_iliescu

      si si-a mai batut joc si de cei care au avut incredere in el si l-au sustinut
  • +1 (1 vot)    
    comentariu - pt. redactia HotNews! (Vineri, 7 ianuarie 2011, 16:13)

    ipsilon [utilizator]

    as mai comenta, dar, din pacate, nu mai meritati efortul de a va citi, macar ... mi-ati cenzurat vreo 3 comentarii pana acum, ultimul, dupa ce in prima faza l-ati publicat, cand am dat nume de parlamentar de vs care a injurat, la motiune ... stiti voi.
    sunteti la fel de aserviti intereselor, ca toata mizeria politica romaneasca ... si presa e la fel, se pare :(:(:(
    faceti pe moralistii de ochii lumii
    rusine!!
    ps. aveam incredele in d-l tapalaga, dar dupa ultimul episod de cenzura ....
    auguri! ... hotnews!

    nota redactiei: nu am sters decat un singur comentariu al dvs; comentariul la care va referiti continea invinuiri neprobate, nu opinii. Nu stim ce a facut domnul din Vaslui, dar vom verifica. Desi nu ne asumam comentariile cititorilor sub nici o forma, nu putem lasa sa apara astfel de invinuiri, altfel oricine s-ar razbuna pe oricine sub adapostul anonimatului. Daca semnati comentariul cu numele dvs real, verificabil, atunci chiar e in intregime responsabilitatea dvs si nu il stergem. Multumim pentru intelegere.
    • +1 (1 vot)    
      Felicitari redactiei! (Vineri, 7 ianuarie 2011, 17:27)

      tikitaka [utilizator] i-a raspuns lui ipsilon

      In sfarsit ati trimis o nota clara in legatura cu ce tip de comentarii acceptati si ce nu. Poate face parte dintr-un nou set de reguli valabile din 2011, dar e oricum binevenit. Foarte des am citit aici pe site, in special la articolele politice, dar si cele sportive, o gramada de atacuri la persoana, provocari, ofense etc.

      Am intentionat de mai demult sa va trimit un exemplu demn de urmat al BBC-ului, observand ca regulile practicate aici ori nu sunt destul de clare, ori nu sunt luate in seama atunci cand faceti moderarea. Oricum, va trimit setul de reguli de la BBC, poate totusi va prinde bine, si inca o data felicitari!

      http://www.bbc.co.uk/messageboards/popups/house_rules.shtml
    • -1 (1 vot)    
      Felicitari !!! (Sâmbătă, 8 ianuarie 2011, 9:32)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui ipsilon

      Va felicit domnilor de la redactie ! Sunteti singurul site care permiteti doar comentariile pertinente si la subiect si este o placere sa le citesc la fiecare articol. Si asta spre deosebire de alte situri ale publicatiilor din Romania unde fiecare articol este un motiv de adresat injurii intre cititori. Felicitari!
  • +1 (1 vot)    
    Nu cred o iota! (Vineri, 7 ianuarie 2011, 16:20)

    -2peu- [anonim]

    Sunt sigur ca e o conspiratie internationala impotriva celui mai bun jucator roman. Atat de bun incat 70% din participantii la un sondaj il vor inapoi la Nationala, asa recladim noi echipe- cu jucatori de 32 de ani! Ma gandesc daca nu ar fi bine sa donam fiecare cate un euro, ca sa-l ajutam pe Briliantul nostru. Ma umfla rasul ca el plateste nota pentru altii gen Ioan Becali, Borcea, Nicu Gheara, Mircea Sandu si alti "sfatuitori" ce roiau in jurul lui.
  • +2 (2 voturi)    
    mutu= mut (Vineri, 7 ianuarie 2011, 17:28)

    dudu [anonim]

    cel mai bun fotbalist roman????..este un fals,un arogant rasuflat.
  • +3 (3 voturi)    
    becaloizi (Vineri, 7 ianuarie 2011, 21:57)

    cesare borgia [anonim]

    Indiscutabil, Mutu e un golanas care ar fi facut furori in tzara si cu mingea si cu drogul si nimeni n-ar fi indraznit sa zica sau sa-i faca ceva. Insa vinovati sunt si becaliozii (nu doar impresarul sau "the Becali"), fiindca in situatii dramati - gen "Chelsea" sau suspendarea de noua luni - in loc sa puna batista pe tzambal, declarau - ca la mahala - ca "Mutu nu va acdepta" asta si cealalta. Mult, foar mult rau i-a facut impresarul golanasului astuia. El, Mutu, e branza buna in burduf de caine.
  • 0 (2 voturi)    
    Hai sa fim seriosi... (Vineri, 7 ianuarie 2011, 22:31)

    Motanu [anonim]

    A meritat-o cu varf si indesat !
    Merita sa fie dat in judecata pentru ce a facut !
  • +1 (3 voturi)    
    relaxativa fratilor! (Sâmbătă, 8 ianuarie 2011, 1:45)

    adi [anonim]

    De unde atata ura fratilor! V-a trecut cumva prin cap ca poate are omul dreptate sa se poarte asa. De unde stiti ce s-a intamplat cu adevarat? Numai macaronarii au dreptate? Mutu nu este un sfant dar nici chiar asa. Nu am citit nici un cuvant de bine. Aia care vor sa il cumpere sunt niste tampiti? Credeti ca vor sa isi bage singuri mortul in casa? Relaxativa ca nu este nici primul si nici ultimul om care a gresit si a platit pentru greseli. Acum ce vreti? Sa il vedeti la coltul strazii , cu mana intinsa ? Acum un an era idolul echipei , acum nimeni nu il mai suporta. Chiar asa sa fie? S-a transformat peste noapte in cancerul echipei.
    • 0 (0 voturi)    
      comentezi degeaba.. (Sâmbătă, 8 ianuarie 2011, 17:43)

      SoccerFan [anonim] i-a raspuns lui adi

      Si daca tu ai avea dreptate, iar Mutu "sarmanu' " va fi trecut prin ceva dificultati, n-are nici un drept sa incalce contractul cu echipa care pana la urma l-a tinut cativa ani buni, dupa scandalul cu Chelsea, si prin alte scandaluri curente la care l-ai vazut pe fotbalist scuzandu-se din greu...!
      Nu vrem sa-l vedem cersind, dar vrem sa-l vedem muncind din greu pe teren, respectand clubul si suporterii, sa nu iasa in fata cu abureli de care n-auzi la jucatori ce joaca 10 ani la nivel inalt, luna de luna ! Poti sa injuri un antrenor, impresar sau jucator, dar nu clubul care-ti da banutzii !
  • 0 (0 voturi)    
    Unde nu-i cap, vai de picioare!! (Sâmbătă, 8 ianuarie 2011, 12:43)

    Apolzan [anonim]

    Cariera fotbalistica internationala a lui Mutu s-a cam incheiat aproape sigur. Poate va mai juca la vreun club din campionatul nostru plapand dar intrebarea este de unde va da el cei 16 milioane de Euro pe care ii are de platit clubului Celsea? Probabil ca isi va cheltui si putinii bani pe care ii mai are cu avocatii, in incercarea de a mai salva ceva, foarte incert insa , asa incat Mutu isi va incheia cariera de fotbalist absolut sarac si abandonat de toti"impresarii becalisti, pe care i-a imbogatit.
  • 0 (0 voturi)    
    Mutu teribilistu' (Sâmbătă, 8 ianuarie 2011, 22:41)

    Mircea [anonim]

    De cand i s-a urcat drogul la cap, nu mai e in stare sa stea pe linia de plutire, face ce face si o da in bara. N-am de ce sa-i plang de mila, un tip care se drogheaza doar pentru ca poate nu e de compatimit. Probabil e greu sa fii in centrul atentiei tot timpul, dar cu siguranta drogurile nu reprezinta scaparea, ba din contra.

    Sunt jucatori la fel sau poate mai buni ca el care n-au avut norocul lui, sa joace pentru cluburi mari pentru ca nu au avut "suportul" necesar. Mutu a dat cu piciorul la atat de multe sanse incat nu merita inca una.