Campioana Chelsea a suferit miercuri seara a cincea infrangere din ultimele 11 meciuri, pierzand cu 1-0 in fata echipei ce inaintea acestui meci era ultima clasata in Premier League, Wolverhampton. Londonezii au fost invinsi de propriul jucator, Bosingwa inscriind in poarta lui Cech dupa 5 minute de joc. Manchester City a obtinut o remiza alba pe terenul lui Arsenal, in timp ce Liverpool a fost invinsa cu 3-1 de Blackburn.

Chelsea, o noua infrangereFoto: Reuters

Chelsea a pierdut din nou in Premier League, iar postul lui Carlo Ancelotti se clatina din ce in ce mai mult. Londonezii au pierdut meciul etapei a XXII-a, dupa ce Stephen Hunt a executat o lovitura de la colt in minutul 5, iar Bosingwa a trimis in proprie poarta. Wolverhampton, care castiga pentru prima data in ultimii 18 ani in fata lui Chelsea, a parasit zona de retrogradare, urcand pana pe 17.

"Inca sunt increzator, dar e evident ca trebuie sa fac mai mult deoarece ceea ce facem acum nu e suficient. Inca nu e nimic pierdut si trebuie sa fim competitivi in fiecare meci pe care-l jucam. Va fi dificil sa revenim si sa luptam pentru titlu", a declarat Ancelotti la finalul meciului.

Manchester City a ramas pe locul al doilea in Premier League, remizand miercuri seara cu Arsenal. Van Persie si Fabregas au trecut pe langa deschiderea scorului, londonezii cerand si un penalty la un hent al lui Kompany.

Tehnicianul lui Arsenal, Arsene Wenger a sustinut ca Manchester City a venit doar pentru a obtine un punct: "Erau hotarati sa nu piarda. Portarul degaja balonul tarziu, jucatorii stateau pe jos mai mult decat era necesar si mi-au dat senzatia ca vor sa castige timp. Eu cred ca ei sunt fericiti pentru acest 0-0".

Liverpool a inregistrat a noua infrangere in acest sezon, fiind invinsa de Blackburn cu 3-1, prin dubla lui Mwaruwari si reusita lui Olsson. Steven Gerrad a fost cel care a inscris singurul gol al "cormoranilor".

Premier League, etapa a XXII-a:

Marti:

Blackpool - Birmingham City 1-2 (Campbell '68/ Hleb '24, Dann '89)

Fulham - West Bromwich Albion 3-0 (Davies '45, Dempsey '56, Hangeland '65)

Manchester United - Stoke City 2-1 (Hernandez '27, Nani '62/ Whitehead '50)

Miercuri:

Arsenal - Manchester City 0-0

Aston Villa - Sunderland 0-1 (Bardsley '80)

Newcastle United - West Ham United 5-0 (Best '18, '39, '60, Nolan '45, Lovenkrands '64)

Wolverhampton - Chelsea 1-0 (Bosingwa '5-autogol

Blackburn - Liverpool 3-1 (Olsson '31, Mwaruwari '38, '57/ Gerrard '81)

Bolton - Wigan Athletic 1-1 (Rodrigo '54/ Stam '80)

Everton - Tottenham 2-1 (Saha '3, Coleman '76/ Van der Vaart '11)

1. Manchester United 44 puncte (20 meciuri)