Chelsea a revenit uimitor de la 1-2 in ultimele minute ale meciului cu Aston Villa, prin golurile lui Drogba si Terry, insa oaspetii au inscris in prelungiri si campioana a obtinut o noua remiza. Chelsea a castigat un singur meci din ultimele opt jucate si e pe locul cinci in clasament, la sase puncte de liderul Manchester United, avand si un meci in plus jucat.

Aston Villa "fura" un punct pe Stamford Bridge Foto: Reuters

Chelsea si Aston Villa au "facut schimb" de penalty-uri in prima repriza. Lampard, care a ratat ultimele trei penalty-uri executate, nu a mai dat gres de aceasta data si a deschis scorul, in minutul 23. Cu patru minute ramase de jucat din prima repriza, Aston Villa a egalat, prin lovitura de la 11 metri executata de Ashley Young.

Gazdele au fost prinse pe picior gresit in debutul reprizei secunde, Heskey punand pe Aston Villa in avantaj, dupa o lovitura de cap. Condusa cu 2-1 pe propriul teren, Chelsea s-a aruncat spre poarta adversa. Aston Villa, care se afla in zona "fierbinte" din coada clasamentului, a rezistat atacurilor londonezilor insa doar pana in minutul 84, cand Didier Drogba a egalat la 2.

Capitanul John Terry a inscris pentru 3-2 in minutul 89 si Chelsea parea ca si-a schimbat norocul odata cu anul, insa Clark l-a invins pe Petr Cech in prelungiri si a adus un punct lui Aston Villa, dupa sapte infrangeri consecutive inregistrate de echipa lui Houllier.

Premier League, etapa a XXI-a:

Duminica:

Chelsea - Aston Villa 3-3 (Lampard '23-penalty, Drogba '84, Terry '89/ Young '41-penalty, Heskey '47, Clark '90)

In ultimul meci al etapei, Wigan Athletic primeste acasa vizita celor de la Newcastle.

Click aici pentru celelalte rezultate ale etapei a XXI-a din Premier League!

1. Manchester United 41 puncte (19 meciuri)