Manchester United si-a pierdut marti seara cele doua puncte avans fata de principalele urmaritoare din Premier League, fiind egalata in ultimul minut de joc de catre Birmigham City, scor 1-1. United e pe primul loc in clasament, insa la egalitate de puncte cu rivala din oras, City impundandu-se categoric in fata celor de la Aston Villa, scor 4-0, italianul Balotelli punctand de trei ori.

United, doar remiza cu BirmighamFoto: Reuters

Dimitar Berbatov a inscris din nou pentru Manchester United, in minutul 58, insa echipa sa a plecat cu un singur punct de pe terenul celor de la Birmigham, dupa ce Lee Bowyer a inscris in ultimul minut de joc. Manchester sustine insa ca golul ar fi trebuit anulat, pentru un fault in atac si hent la Zigic: "E ingrozitor de greu, am fost mai buni decat ei in repriza secunda si nu meritam asa ceva. A fost hent si fault la golul lor, dar daca arbitrul nu vede ce mai poti sa faci?", a declarat la finalul meciului Sir Alex Ferguson.

Aceasta este a saptea remiza pe care United o obtine in deplasare in acest sezon, din cele opt partide jucate. Echipa lui Ferguson a ajuns marti seara la 18 partide fara infrangere, fiind neinvinsa inca in acest sezon.

Rivala Manchester City a defilat in fata celor de la Aston Villa, italianul Mario Balotelli inscriind de trei ori, doua dintre aceste goluri fiind reusite din lovituri de la 11 metri. Cu victoria de marti seara, City egaleaza pe Manchester United, Rooney si compania avand insa doua meciuri restante.

Premier League, etapa a XX-a:

Marti:

Manchester City - Aston Villa 4-0 (Balotelli '8-penalty, '27, '55-penalty, Lescott '13)

Stoke City - Fulham 0-2 (Baird '4, '10)

Sunderland - Blackpool 0-2 (Campbell '50, '90)

Tottenham - Newcastle 2-0 (Lennon '57, Bale '81)

West Bromwich - Blackburn 1-3 (Thomas '17/ Kalinic '3, '53, Diouf '62)

West Ham - Everton 1-1 (Hibbert '16-autogol/ Coleman '42)

Birmingham - Manchester United 1-1 (Bowyer '90/ Berbatov '58)