Ultima isprava a lui Mutu - adevaratul motiv pentru care va fi dat afara de la Fiorentina

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 24 decembrie 2010, 10:46 Sport | Fotbal

Adrian Mutu
Foto: Reuters
A revenit dupa o suspendare de noua luni (pentru consum de sibutramina), iar Fiorentina l-a asteptat pentru a rasplati increderea acordata. Adrian Mutu va pleca, in ianuarie, de la formatia Viola dupa ce a reusit sa-l scoata din sarite inclusiv pe Sinisa Mihajlovic, unul dintre ultimii sai aparatori. Fotbalistul a stat foarte putin la petrecerea clubului de sfarsit de an, iar a doua zi nu s-a prezentat la antrenament motivand ca este inzapezit (l-a anuntat pe antrenor printr-un sms ca nu va participa), informeaza Fiorentina.it. 

Dupa noua luni de suspendare, Mutu a revenit cu multa ambitie pe terenul de fotbal. I-a cucerit pe fani si pe oficialii clubului Viola prin determinarea pe care a aratat-o pe teren. Lucrurile pareau sa se aseze, in sfarsit, pentru Adrian dupa un an plin de scandaluri (pe langa episodul sibutramina, Mutu a iesit in prim plan si prin bataia pe care i-a aplicat-o unui chelner).

Atacantul roman a "reusit" insa sa strice totul intr-un timp foarte scurt. Saptamana trecuta, la petrecerea de Craciun a clubului a stat doar cateva minute, Adrian alegand sa plece in oras alaturi de cativa prieteni romani.

Lucrurile nu s-au teminat insa aici, Mutu absentand de la antrenamentul de a doua zi. Motivatia a fost una simpla si trimisa prin sms: a ramas inzapezit. Comportamentul fotbalistului l-a facut pe Sinisa Mihajlovic sa-si piarda increderea, iar la doar cateva zile distanta tehnicianul a anuntat ca Mutu va fi vandut in ianuarie.

Ultimele intamplari in care a fost implicat Adrian Mutu nu au fost, cel putin momentan, confirmate de catre conducerea formatiei Fiorentina.
Cu toate acestea, ruptura dintre fotbalist si echipa din Serie A este una totala, Mutu urmand sa paraseasca Florenta la inceputul lui 2011.

De Adrian s-au interesat in ultima perioada Napoli, Galatasaray si formatii din SUA si Emiratele Arabe Unite.


Citeste mai multe despre   






















22838 vizualizari

  • +31 (39 voturi)    
    pacat de talentul lui (Vineri, 24 decembrie 2010, 11:07)

    MirceaA [utilizator]

    cred ca este deja dependent si nu mai judeca. Tare mi-e frica ca va pierde tot si va sfarsi in mizerie.
    • +14 (32 voturi)    
      De ce sa iti fie frica (Vineri, 24 decembrie 2010, 11:20)

      sdi [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      Nu te teme, ca nu ai de ce. E viata lui, sa si-o faca praf, ce treaba avem noi, e alegerea lui.
      • +4 (20 voturi)    
        deh (Vineri, 24 decembrie 2010, 14:44)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui sdi

        era vorba de mila crestineasca fata de un om care pare pierdut
        • +2 (4 voturi)    
          uau (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 2:30)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

          cate minusuri din mila crestineasca... Multa lume fara suflet pe aici.
    • +22 (22 voturi)    
      terminativa (Vineri, 24 decembrie 2010, 12:37)

      ska [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      cu talentul irosit
      nu exista talent decat daca muncesti, restul e bs

      messi si ronaldo sunt talentati?
      sunt convins ca mmuncesc de rup si sunt profesionsti

      auzi, inzapezit in florenta! haha...parca ar fi la scoala si baga scuze gen catelu care papa tema :)
      • +3 (11 voturi)    
        vremea (Vineri, 24 decembrie 2010, 17:53)

        rainman2 [utilizator] i-a raspuns lui ska

        la sfarsitul saptamanii trecute a fost cea mai mare zapada din ultimii 20 de ani.au ramas toti blocati si au lasat masinile pe mijlocului drumului si au plecat acasa.in florenta zapada este un fenomen rar iar in momentul in care apare se creeaza haos.
        p.s.chiar nu ma intereseaza daca il da sau nu afara asa ca nu tin partea nimanui.
        • +5 (7 voturi)    
          mda....ce sa iti spun (Vineri, 24 decembrie 2010, 20:55)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui rainman2

          OK, te cred, dar restul cum au reusit sa ajunga?
          • +3 (3 voturi)    
            simplu..... (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 10:38)

            soso [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            efectiv nu si-au baut mintile si au fost in stare sa conduca.....macar bine ca judecat in acest caz si ca nu s-a suit beton la volan....
    • +9 (13 voturi)    
      mutu (Vineri, 24 decembrie 2010, 19:53)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Derbedeu...
  • -21 (33 voturi)    
    Copil mare! (Vineri, 24 decembrie 2010, 11:12)

    Daniel [anonim]

    Asta-i un copil mare! Sa te superi pe el e ca si cum te-ai supara pe un copil care a spart un geam sau a rupt cheia in usa! Nu cred ca lipsa de la un antrenament este adevaratul motiv. Cred ca inca deranjeaza pe multi din peninsula cu valoarea lui ca fotbalist! Fiorentina cred ca este obligata de cineva sa renute la Mutu si nici un om normal nu ar face-o cu inima usoara! Sigur deja il regreta!

    Sper sa plece in SUA sau la arabi, macar se umple de bani!
    • +27 (31 voturi)    
      exagerari (Vineri, 24 decembrie 2010, 11:40)

      zambara [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      ori exagerezi ori si tu esti dependent de teoriile conspiratiei. Pai mai sunt inca vreo 100 de fotbalisti mai valorosi ca Mutu prin Europa si nimeni nu e deranjat de valoarea lor.
      S-a gasit taman Mutu diamantul, cosmostarul sa deranjeze. Ce sa zic.
      O fi deranjand el, insa nu prin valoare ci prin nesabuinta.
      • +1 (1 vot)    
        @Zambara (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 7:36)

        Razvan [anonim] i-a raspuns lui zambara

        Da poate sunt altii mult mai buni ca el, dar el este ROMAN si noi trebuie sa fim de partea ROMANILOR. In orice imprejurare romanii au dreptate, sunt nevinovati, sunt cei mai buni etc. Numai asa vom putea sa ne sporim valoarea ca natie.
    • +23 (31 voturi)    
      ... (Vineri, 24 decembrie 2010, 11:46)

      Opposite [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      hahaha il deranjeaza pe antrenor si pe presedintele de club cu talentul sau deosebit. Mor aia de ciuda ca nu-s la fel de talentati ca Mutu si de asta vor sa-l vanda.

      E intuneric rau la tine-n cap daniele
  • +20 (26 voturi)    
    Un derbedeu ... (Vineri, 24 decembrie 2010, 11:18)

    Florin40 [anonim]

    ...pacat de talentul pe care il are (l-a avut). Nu ii doresc acest lucru, dar cred ca o sa ajunga sarac si ignorat de toti cei pe care i-a dezamagit. Poate ii da Dumnezeu mintea de pe urma si in cativa ani (cat mai poate profesa pe la arabi) sa fie linistit si sa isi asigure un viitor.
    • +11 (19 voturi)    
      Viitorul si-l asigura (Vineri, 24 decembrie 2010, 11:58)

      Andy Latimer [utilizator] i-a raspuns lui Florin40

      De acum, caci e un pion principal al MAFIEI CASELOR DE PARIURI ! Sa nu uitam ca meciul de la Belgrad(5-0 pentru Serbia) a disparut tot asa-subit- sa-si ridice "cashcavalul"(recte comisionul) de la "tovarasi"...
      • +15 (15 voturi)    
        Cred ca ai dreptate ... (Vineri, 24 decembrie 2010, 12:19)

        Florin40 [anonim] i-a raspuns lui Andy Latimer

        ...nu m-am gandit la asta, dar la caracterul pe care il are este in stare de orice.
  • +17 (21 voturi)    
    E clar (Vineri, 24 decembrie 2010, 11:23)

    Andrei [anonim]

    Un idiot imatur
  • +18 (22 voturi)    
    "Inzapezit" eh ? (Vineri, 24 decembrie 2010, 11:27)

    HP [utilizator]

    Ii place cam place la Mutu "zapada"...:)
  • +13 (15 voturi)    
    mutu (Vineri, 24 decembrie 2010, 11:32)

    dan [anonim]

    daca divorteaza de consuelo si ii iau aia si 17 mil de euro in maxim 5-6 ani nu mai auzim nimic de el de parca nici nu a fost.mare talent, mare ratat
  • +19 (21 voturi)    
    Acest caracter infect l-a avut intotdeauna (Vineri, 24 decembrie 2010, 11:33)

    valisa [anonim]

    Il stiu de cand era un tanc. Era atunci, ca si acum, plin de figuri. I-am prezis un sfarsit ingrozitor. Veti vedea peste cativa ani. Va fi divortat si fara bani. Va fi vai de mama lui. Marea tragedie nu este ceea ce face el. Nu este nici primul si nici ultimul cu un astfel de caracter. Marea tragedie - la care ma gandesc eu - este situatia acelui jucator sarac si fara "pile" care a fost respins pentru acest specimen.
  • -10 (14 voturi)    
    mutulica:) (Vineri, 24 decembrie 2010, 11:45)

    sentenced [utilizator]

    Fotbalist profesionist nu mai e de ceva vreme.
    Dar decat sa ajungi pe la 80 de ani si sa realizezi ca te-ai plictisit toata viata mai bine faci prostii :)).
  • -7 (7 voturi)    
    cocaine (Vineri, 24 decembrie 2010, 11:46)

    eferalgun [utilizator]

    ceva ca in poza asta si cu mutu

    http://www.thebookoffreak.com/wp-content/uploads/2010/12/cat-cocaine.jpg
  • +17 (17 voturi)    
    Gugu (Vineri, 24 decembrie 2010, 11:50)

    Un retardat [anonim]

    viata i a dat totul si el i a dat cu picioru
  • +4 (4 voturi)    
    simbolul si salvarea fotbalului romanesc (Vineri, 24 decembrie 2010, 12:30)

    simi [anonim]

    Ptiu!
  • +18 (18 voturi)    
    In zadar (Vineri, 24 decembrie 2010, 12:40)

    alexandru [anonim]

    Cine crede ca Mutu e altceva decat un vagabond iremediabil pierdut se inseala. Plecand de la viata personala si ajungand la cea sportiva, evenimentele majore sunt negative sau chiar de natura penala. As paria ca in cel mult cinci ani va fi in puscarie.. In rest are talent si atat.
  • +12 (14 voturi)    
    haide frate... (Vineri, 24 decembrie 2010, 13:32)

    me [anonim]

    tot nu s-a potolit?
    omu asta ar trebui dus la un control psihiatric...
  • +11 (11 voturi)    
    pacat de talentul tau, Adriane (Vineri, 24 decembrie 2010, 14:12)

    bancher [anonim]

    ti-ai batut singur joc de tine; cand te vei retrage din fotbal (in 2-3 ani), nu se mai uita nimeni la tine. Vei sfarsi sarac si in mizerie, parasit de familie si de toti.
    Ti-ai facut-o cu mana ta, sa nu uiti asta cand vei cersi mila !!
  • +9 (9 voturi)    
    Mutu (Vineri, 24 decembrie 2010, 15:29)

    BGD [anonim]

    Cel mai corect comentariu a fost cel al lui Valisa. Un adevarat talent a fost matrasit in favoarea unui ordinar. A fost, este si va mai fi un zero barat.
  • +11 (11 voturi)    
    mutu (Vineri, 24 decembrie 2010, 15:56)

    chris [anonim]

    Daca cele relatate mai sus sunt adevarate in sensul
    ca Mutu si-a batut joc de colegii lui preferind sa plece dupa citeva minute (sa nu uitam ca asa i-a
    parasit si pe tricolori la Belgrad) cu prietenii lui isi
    merita soarta este un cretin si nimic mai mult.Spre
    comparatie uitati-va la Drogba cu care afost coleg
    la Chelsea au inceput impreuna in 2003 dar Drogba
    isi vede de treaba este un adevarat profesionist.Nu mai am cuvinte sa-mi exprim indignarea poate totusi unul singur GOLAN .
  • +8 (8 voturi)    
    Mutu__un GOLAN (Vineri, 24 decembrie 2010, 16:49)

    john3 [anonim]

    ce-si merita soarta!

    la muraturi....
  • +6 (6 voturi)    
    lamurire... (Vineri, 24 decembrie 2010, 18:05)

    val beck [anonim]

    Cine e MUTU?
    • +7 (7 voturi)    
      Mutu-i "Branza buna in burduf de caine"! (Vineri, 24 decembrie 2010, 18:15)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui val beck

      Multi ca el, nu-ti mai irosii timpul, desii sunt sigur ca-l stii - si nu cred ca de la scoala!
  • +4 (6 voturi)    
    Erori (Vineri, 24 decembrie 2010, 19:33)

    mistydo [utilizator]

    Din pacate mutu vrea sa copieze ce este mai rau in fotbal si sa faca scandal! Daca un maradona isi permite sa sfideze precum un incult notoriu, asa exemple vor da apa la moara tineretului adept al etno botanicelor....
  • +1 (1 vot)    
    Mutu si prietenii (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 14:48)

    HESS [anonim]

    Manelisti.O sa ajunga precum Garincha.
    Tipul asta are nevoie sa se debaraseze de ,,prieteni,, sa caute un bun psiholog si o clinica de curatire.
    Ce bine zicea Lucescu tatal acum cativa ani.Mutu sa aibe grija de banii.Stia Lucescu marfa numita Mutu.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu il mai plangeti pe Mutu (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 18:26)

    gogu [anonim]

    Super stire! Asta genereaza ceva trafic. Transferul lui nu are nimic de a face cu ce a facut sau nu in ultimele zile , ca a fost sau nu la antrenament sau ca a stat sau nu la petrecerea de sfarsit de an. Este doar bussiness!
    Pentru el este important sa faca cat mai multi bani ca se apropie de pensionare.si Fiorentina a decis sa ii taie salariul. Voi ce ati face in locul lui? Restul este doar zgomot si subiect de presa
  • +1 (1 vot)    
    Exemplu (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 23:31)

    xolv [anonim]

    Tata a 2 copii isi petrece noptile in cluburi. Asta e modelul tinerilor romani.
  • 0 (0 voturi)    
    bravo mutu (Duminică, 26 decembrie 2010, 12:46)

    serban [anonim]

    Lipsa de educatie / profesionalism si seriozitate ii aduc in sfirsit ceea ce merita de mult . Sincer ma bucur pentru realizarile lui . la munca domnu mutu ....