Liga 1

Unirea Urziceni va deveni Unirea Chiajna

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 21 decembrie 2010, 16:35 Sport | Fotbal

Unirea Urziceni se muta la Chiajna
Foto: Agerpres
Dumitru Bucsaru se desparte incetul cu incetul de Unirea Urziceni, omul de afaceri cedand 50% din actiunile echipei catre primaria Chiajna, dupa cum informeaza gsp. Din vara, noua echipa se va numi Unirea Chiajna si va activa in prima liga de fotbal a tarii.

Primaria din Chiajna a achizitionat 50% din Unirea pana in vara lui 2001, iar partidele de acasa ale Urziceniului (din returul sezonului 2010-2011) se vor disputa pe arena din Chiajna.

Locul din Liga 2 al Concordiei va fi luat de ACS Berceni, in timp ce in liga a treia va evolua a doua echipa a celor de la Chiajna.

Dumitru Bucsaru a motivat mutarea echipei la Chiajna prin faptul ca Stadionul Tineretului din Urziceni va intra in reparatii. Din nou infiintata echipa vor face parte, pe langa jucatorii existenti deja la Urziceni, fotbalisti precum Eugen Trica, Laurentiu Dinita si Cristian Ciubotariu. Antrenorul formatiei va fi Costel Orac.

Comuna Chiajna are o populatie de aproximativ 8.000 de locuitori si va deveni localitatea cu cei mai putini locuitori din Liga 1.


Citeste mai multe despre   






















3625 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    fotbal de rahat (Marţi, 21 decembrie 2010, 16:42)

    laurentiu [anonim]

    fotbal de rahat, campionat de toata jena..
    rusine fotbalului romanesc, rusine conducatorilor, suntem de rahat si pute ingrozitor fotbalul romanesc...
    • +1 (1 vot)    
      oau (Marţi, 21 decembrie 2010, 21:45)

      c [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

      Cred ca localitatea asta are bugetul cam mare, daca isi permite sa dea milioane de euro pentru o echipa de fotbal din liga intai, pe care nu si-o permit nici primele 20 de orase din tara.
  • -2 (2 voturi)    
    mai lipsesc... (Marţi, 21 decembrie 2010, 17:21)

    robbie [anonim]

    florin raducioiu, adrian ilie si dumitrescu si formatia de old boys e completa. din pacate, nu cred ca n-ar avea si asa succes cu ce derapanaturi de loturi se mandresc actualele echipe din liga... si inca mai cere bufnita de dragomir bani mai multi... pentru ce? sa vedem un campionat de ratati? ah, si ca sa fie si mai mare dezastrul, chiajna ar trebui sa-l cheme antrenor pe hagi, ar fi falimentul garantat.
  • 0 (0 voturi)    
    Suuuuper! (Marţi, 21 decembrie 2010, 17:22)

    Daniel [anonim]

    Ce fain va fi cand echipa de fotbal din Chiajna va catiga campionatul de fotbal al Romaniei! Si abia stept un meci Chiajna - Liverpool, cand Politia din Chiajna va trebui sa ia masuri de securitate impotriva <<hooligans>>-ilor englezi!

    P.S. Unde-i Chiajna? Macar apare pe harta?
    • 0 (0 voturi)    
      .....acolo unde... (Miercuri, 22 decembrie 2010, 15:10)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      ....e vreo 150 euro /mp de teren arabil....
    • 0 (0 voturi)    
      chiajna e lipita de bucuresti... (Miercuri, 22 decembrie 2010, 19:45)

      toto [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      ...paralel cu cartierul Militari. Primaria are bani pt ca pe teritoriul comunei sunt foarte multe firme, de o parte si de alata a soselei de centura, intre Chitila si iesirea pe autostrada Pitesti. Terenul este scump in Chiajna, de fapt este o suburbie a Bucurestiului si arata binisor, mai bine decat "orasele" Pantelimon si Voluntari.
  • 0 (0 voturi)    
    Falimentul vesel (Marţi, 21 decembrie 2010, 18:20)

    eu [anonim]

    Deci daca nu poti promova in prima liga, cumperi un club...asta se intampla in mocirla noastra de fotbal. Face repede unul rost de bani si sare repede in prima liga, dar pun pariu ca peste maxim 2-3 ani vand si astia locul cand nu mai dispun de fonduri. Si legile facute de bisnitarii din conducere permit jafurile astea, isi trag si ei cota parte. Hai frate cumparati toti locuri in liga 1, dupa aia sa ne miram ca nu mai avem fotbal si ca suntme ciuca bataii in europa. iar de jucatori tineri de perspectiva ce sa mai vorbim, vin echipe fantoma, cumpara locul si iau jucatori batrani si dati afara...super progres ce facem. Si mai au tupeu sa iasa si la tv si sa analizeze situatia tragica si sa dea sfaturi despre cum putem prgresa. Ce campionat de bisnitari si exchange office-uri avem....
  • +2 (2 voturi)    
    Trei culori.. (Marţi, 21 decembrie 2010, 18:43)

    Crapu' [anonim]

    ..cunosc pe lume:
    -albastru de Voronet
    -galben de Urziceni
    -negru de Chiajna
    =]]
    S'auzim numai de bine!
  • +2 (2 voturi)    
    liga I?!? (Marţi, 21 decembrie 2010, 19:36)

    Un stelist [anonim]

    Spuneti ca din vara, noua echipa se va numi Unirea Chiajna si va activa in prima liga de fotbal a tarii.
    Intra cumva Chiajna in prima liga?Ca Uimirea sigur pica in a 2a...
  • 0 (0 voturi)    
    domnule "OAU", mai poti s-o spui odata, (Miercuri, 22 decembrie 2010, 9:32)

    prunu [anonim]

    o primarie plaseaza banii in fotbal??? de ce nu in Tbills, depozite, actiuni??? ai cui sunt banii?? este o speta de competenta curtii de conturi !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    "arena din Chiajna" (Miercuri, 22 decembrie 2010, 12:12)

    ex [anonim]

    nu suna misto? :)

    Las' ca-i bine, sint de-ai nostri, de la capu' lu' 178 :)
  • 0 (0 voturi)    
    jigodile din fotbal (Vineri, 7 ianuarie 2011, 17:29)

    urziceanu... [anonim]

    singurul care a castigat din fotbal( bucasaru) se retrage , ca un taran din com cosereni ce e .... tot la tara.... la chiajna .. iti place luate ar dna la purificat .. a sc nu l lasa nea base.... rusinicaaaaaa