Golul victoriei marcat in prelungiri devine o obisnuinta Napoli. Dupa doar trei zile de la victoria din minutul 90+3 cu Steaua, din Europa League, elevii lui Mazzari au repetat isprava si in Serie A, castigand cu 1-0 in fata celor de la Lecce, prin reusita aceluiasi Edison Cavani. Napoli a acumulat 33 de puncte si s-a apropiat la doar trei puncte de liderul AC Milan.

Cavani, un nou gol in prelungiriFoto: Reuters

Lecce a fost ultima victima a prelungirilor in meciul cu Napoli din Serie A, Cavani inscriind din nou golul victoriei in minutul 90+3. Atacantul uruguayan a inscris cu un sut din 23 de metri, lasandu-l "ca la teatru" pe portarul Antonio Rosati. Cinci din cele zece goluri marcate de Edison Cavani in acest sezon de Serie A au fost marcate in ultimele cinci minute ale partidelor.

Lazio a profitat si ea de pasul gresit al celor de la AC Milan, castigand la Udinese, prin autogolul lui Zapata. Juventus nu a reusit sa se apropie la trei puncte de lider, remizand pe terenul celor de la Chievo.

Serie A, etapa a XVII-a:

Sambata:

Cesena Cagliari 1-0 (Jimenez '17)

AC Milan - AS Roma 0-1 (Borriello '69)

Duminica:

Lazio - Udinese 3-2 (Hernanes '2, Biava '52, Zapata '88-autogol/ Sanchez '50, Denis '61)

Bari - Palermo 1-1 (Masiello '54-penalty/ Ilicic '45)

Catania - Brescia 1-0 (Lopez '34)

Chievo - Juventus 1-1 (Pellissier '90/ Quagliarella '31)

Napoli - Lecce 1-0 (Cavani '90+3)

Parma - Bologna 0-0

Sampdoria - Genoa (ora 21:45)​