AS Roma a pus capat sirului liderului AC Milan de sapte etape consecutive fara infrangere, impunandu-se sambata seara pe San Siro cu 1-0, singurul marcator al partidei fiind jucatorul lui Milan, Marco Borriello, imprumutat in aceasta vara echipei din capitala Italiei, dupa venirea lui Ibrahimovic. Milan incheie anul pe primul loc, insa Juventus, Napoli si Lazio au sansa sa se apropie la trei puncte de lider.

Borriello pedepseste MilanulFoto: Reuters

AC Milan a pus presiune la poarta romanilor in prima repriza, insa sansa nu a fost de partea gazdelor. Robinho a trimis mingea pe langa poarta din sase metri, dupa cinci minute de joc, in timp ce Ibrahimovic, ramas singur cu Doni, a trimis direct in portar. Nici Gattuso sau Seedorf nu au avut prea multa sansa in careul advers si prima repriza s-a incheiat la egalitate, scor 0-0.

In repriza secunda, o urcare pe flanc, in partea dreapta, a lui Menez a dus la deschiderea scorului. Francezul a trecut usor de adversarul sau direct, a centrat, iar balonul a fost respins de Ignazio Abate direct in piciorul lui Borriello, care nu si-a irosit norocul si a inscris golul victoriei, in minutul 69.

Ac Milan ramane cu 36 de puncte dupa ultimul meci din acest an, insa urmaritoarele Juventus, Napoli si Lazio se pot apropia duminica la doar trei puncte. Prin victoria de sambata seara, AS Roma a acumulat 29 de puncte, fiind la sapte puncte de lider.