VIDEO Stadionul Lia Manoliu, in grafic/ Va fi gata in august 2011

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 16 decembrie 2010, 15:40 Sport | Fotbal

"National Arena"
Foto: AGERPRES
"Lucrarile se vor termina conform termenului stabilit. In prezent, este finalizata structura stadionului, urmand sa inceapa lucrarile pentru montarea acoperisului", a declarat Sorin Oprescu, primarul general al capitalei, in legatura cu lucrarile de la arena "Lia Manoliu". Stadionul va fi inaugurat cu ocazia partidei amicale Romania - Argentina, din august 2011.

"Asa cum am promis, lucrarile se vor termina conform termenului stabilit. In prezent este finalizata structura stadionului urmand sa inceapa lucrarile pentru montarea acoperisului. Totodata, au fost incepute si lucrarile de amenajare din jurul arenei, odata ce vremea va permite urmand sa fie pus gazonul" - Sorin Oprescu (citat de Mediafax).

"Dupa meci (nr. dintre Romania si Argentina) se vor mai organiza o serie de evenimente, dupa care va urma finala Ligii Europa", a conchis Oprescu.

In acest moment, structura de rezistenta si cea metalica au fost finalizate, iar scaunele au fost montate in proportie de 80%. De asemenea, instalatiile si finisajele au fost executate in proportie de 60%. In urmatoarea perioada, muncitorii vor incepe montarea lojelor.



Citeste mai multe despre   



















7134 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Joi, 16 decembrie 2010, 16:23)

    Lucian [anonim]

    De curiozitate, nu-s constructor, de ce se monteaza scaune si se fac finisaje fara ca acoperisul sa fie montat ? Doar ca sa aiba ce strica vremea si muncitorii ?
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Joi, 16 decembrie 2010, 16:37)

      Ionica [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      ...probabil acoperisul e perceput ca un optional... daca nu sunt in grafic, constructorii vor renunta la optionale. :)

      Revenind la un ton serios, planul de lucru e bizar....
      • 0 (0 voturi)    
        !!! (Joi, 16 decembrie 2010, 17:31)

        Giurgiu [anonim] i-a raspuns lui Ionica

        Vorbesti PROSTII....daca nu esti in domeniu, nu mai comenta. In contructii nu exista optionale, e un proiect care trebuie respectat in cel mai mic amanunt. Ai acoperis, creste greutatea transmisa la structura de rezistenta, iar stadionul este proiectat in asa fel incat sa reziste. Nu ai acoperis, ai alte valori ale incarcarilor, ai alta structura de rezitenta, alte dimensiuni, s.a.m.d
    • 0 (2 voturi)    
      eroare (Joi, 16 decembrie 2010, 16:50)

      petre [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Nu vremea si nici muncitorii distrug scaunele,ci "suporterii",ca sa zic asa.
  • +3 (3 voturi)    
    Spre ca (Joi, 16 decembrie 2010, 17:09)

    Junk [anonim]

    Constructorii si arhitectul sa lase scaunele asa. Ma refer la pozitionare. Imi dau seama ca sunt de fapt culorile tricolorului.
    Imi place ca sunt difuze, si au un design modern. Daca le-ar pune la linie sa se distinga din prima, ar fi destul de ...clasic. Dar asa imi place, nu suntem piesa de rezistenta cand vine vorba de design dar poate cu stadionul asta incepem sa mai prindem curaj.
  • +1 (1 vot)    
    sper doar... (Joi, 16 decembrie 2010, 17:13)

    titirica [utilizator]

    sa existe un pic de civilizatie si sa nu fie scaune rupte/bai vandalizate/ grafitii pe pereti....

    e chiar o mare realizare pentru Bucuresti ... mai bine mai tarziu decat niciodata....
    • 0 (0 voturi)    
      standardele UEFA (Joi, 16 decembrie 2010, 19:11)

      me [anonim] i-a raspuns lui titirica

      ... impun niste norme de securitate... sa fii tu sigur ca pe stadionul asta o sa fie destule camere care sa-i identifice pe posibilii vandali...
  • 0 (0 voturi)    
    x (Joi, 16 decembrie 2010, 17:25)

    SirRaven [utilizator]

    Ce era Basarabia rupt de realitate cand erau meciuri pe National, dar ce-o sa fie de-acum incolo. Un adevarat calvar!
  • 0 (0 voturi)    
    dl oprescu (Joi, 16 decembrie 2010, 22:12)

    jools [anonim]

    daca se finalizeaza in aug2011, normal ca ... "Dupa meci (nr. dintre Romania si Argentina) se vor mai organiza o serie de evenimente, dupa care va urma finala Ligii Europa"... ca fanaqla va fi in Mai 2012 (dupa vreo 9 luni)
  • 0 (0 voturi)    
    numai fotbal (Joi, 16 decembrie 2010, 23:08)

    radu [anonim]

    mi se pare mie, sau stadionul asta nu are pista de alergare? atunci cum se mai poate numi stadion national daca e numai pentru fotbal?
  • +1 (1 vot)    
    bai da' are oprescu ala o fata.... (Vineri, 17 decembrie 2010, 1:03)

    likw [anonim]

    of, cind o sa avem si noi unii care sa ne bucure cind ii vedem.....si la vorba si la mine si la...port...unii care nu sint masonasi
  • 0 (0 voturi)    
    Frumos! (Vineri, 17 decembrie 2010, 11:42)

    Dan [anonim]

    Sa-i multumim lui Videanu si guvernului Tariceanu pentru aprobarea fondurilor. Altfel, n-am fi avut noi stadion nou...
    Oprescu nu e bun decat de gargara si amanat proiecte (vezi si Pasajul Basarab)... pe toate le-a criticat si a suspendat constructia cand a fost ales primar... Acum vorbeste de parca ar fi proiectele lui :))
  • 0 (0 voturi)    
    fotbal (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 5:49)

    adrian [anonim]

    acum o sa avem si stadion dar o echipa de fotbal adevarata cand oare?
  • 0 (0 voturi)    
    Constuirea de stadioane aduce crestere economica (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 15:55)

    alin [anonim]

    Daca am fi avut in constructie inca doua stadioane ca Lia Manoliu la anu ieseam din criza.Poate ca nici nu ar mai fi existat criza in Romania.Daca in comertul exterior am fi mizat si pe China nu numai pe relatia cu UE, adica ponderea comertului extracomunitar ar fi fost mai mare si mai diversificata atunci sigur nu am fi avut criza in Romania.In Polonia de ce nu a fost criza si scadere economica?Tocmai din aceste motive.