Presa italiana: S-a facut dreptate, Steaua a venit doar sa se apere

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 16 decembrie 2010, 10:54 Sport | Fotbal

Steaua, la pamant dupa golul lui Cavani
Foto: Reuters
Steaua a parasit cupele europene dupa ce a primit gol in minutul 93 (autor a fost Cavani). Napoli s-a impus in prelungiri, iar presa italiana lauda spiritul de lupta al echipei pregatite de Walter Mazzarri si critica jocul defensiv al ros-albastrilor. "Exista justitie in fotbal, Steaua a jucat doar la trecerea timpului. Romanii nu meritau sa se califice", au titrat gazetarii italieni.

"Exista justitie in fotbal. Napoli se califica dupa ce a invins o echipa Steaua cu o tactica enervanta, la trecerea timpului. Agonie si extaz pentru Steaua, o formatie care nu merita calificarea in faza urmatoare" - Tuttosport.

"Napoli a trecut in prelungiri de o echipa Steaua venita in Italia cu unicul scop de a se apara" - Sky Sport.

"Tactica romanilor a fost clara: anti-joc la Napoli. Mijlocul Stelei a fost betonat, au facut un presing ucigator. Napoli le-a oferit insa fanilor inca o noapte magica - Gazzetta dello Sport (conform prosport).

"In fata a 50.000 de oameni pe San Paolo, Steaua a rezistat eroic. Lacatus a raspuns cu o formula 4-5-1, cu Bogdan Stancu unicul varf. Romanii aveau doua variante din trei in ceea ce priveste rezultatul final. Cavani a dus-o insa pe Napoli mai departe, iar echipa lui Mazzarri ramane unica formatie italiana din Europa League" - Corriere dello Sport.


Citeste mai multe despre   






















2944 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    impertinenta (Joi, 16 decembrie 2010, 10:59)

    ngi [anonim]

    dupa parerea mea italienii nu se mai satura de ceea ce i-a consacrat.
  • +1 (13 voturi)    
    Corect (Joi, 16 decembrie 2010, 11:05)

    George [anonim]

    Steaua nu merita sa se califice. Fie si pentru ca Becali si MM sa si-o mai ia inca o data in freza!
  • +1 (9 voturi)    
    te contrazic (Joi, 16 decembrie 2010, 11:06)

    mm stoica [anonim]

    nu sunt chiar de acord cu tine, nu-i suport pe italieni, dar acum cam au dreptate...steaua putea sa se califice doar cu un 0-0, ceea ce spune multe despre cum au jucat...in a doua repriza au fost dominati total, iar dc nu dadea ala gol in 93, puteau s-o ia in timp regulamentar lejer...
  • -3 (7 voturi)    
    Felicitări (Joi, 16 decembrie 2010, 11:17)

    aqualung [utilizator]

    Felicitări lui Napoli şi succes mai departe. Problema lor e că nu toate meciurile lor cu orice adversar vor fi prelungite până când va marca Napoli.
  • +7 (9 voturi)    
    speram... (Joi, 16 decembrie 2010, 11:18)

    me [anonim]

    sa se faca dreptate si cu italienii care matrateaza romanii in italia
  • +2 (14 voturi)    
    Steaua a jucat, restul echipelor romanesti nu (Joi, 16 decembrie 2010, 11:35)

    Lacatus [anonim]

    Steaua a jucat aseara fix in stilul italian, care le-a adus peninsularilor atatea cupe, la nivel de club si de nationala, asa ca nu inteleg ce nu le-a placut jurnalistilor din Cizma. Diferenta a fost ca la italieni juca mereu cate un Inzaghi sau Del Piero, care fie marca un gol dupa 88 de minute in care nu facea nimic, fie cadea in careu ca secerat si obtinea penalty-ul. Felicitari Stelei pentru un parcurs european in care ne-a tinut cu sufletul la gura. Despre restul echipelor romanesti nu se poate spune decat ca au jucat la mica ciupeala. Asta in timp ce CFR, Dinamo si restul doar au facut act de prezenta in Europa.
    • +2 (12 voturi)    
      Act de prezenta (Joi, 16 decembrie 2010, 11:56)

      Meputo [anonim] i-a raspuns lui Lacatus

      "Asta in timp ce CFR, Dinamo si restul doar au facut act de prezenta in Europa. " A dovedit Steaua aseara contrariul "calificandu-se" mai departe. Aseara Steaua ne-a dovedit inca o data ce echipa mare este.
    • +2 (4 voturi)    
      re (Joi, 16 decembrie 2010, 12:50)

      laurentiu [anonim] i-a raspuns lui Lacatus

      @lacatus: ai vrut sa fii ironic cu steaua cred in mesajul asta si lumea te-a inteles gresit crezand ca tu vorbeai serios :)
      poate ai uitat un amanunt...steau a avut 1 victorie in 6 meciuri..cum sa tragi la calificare cu 1 victorie in 6 meciuri? are 1 victorie in ultimele 30 meciuri din grupe in europa...uite cred cum s-a calificat steaua si cum a ajuns in grupe...uiti cum a scos egal la utrecht..uiti ca cum s-a scos egalul cu napoli de acasa cand trecand peste atributul de intamplator al golurilor stelei napoli a mai acut inca 10 ocazii..
      steaua in europa este intr-o adiere, intr-o balansare intre penibil si decent de ani de zile...poate pt ca ajunge fortat si impinsa artificial in europa in ultimii ani..
      • 0 (0 voturi)    
        0-0 sau 3-3 tot un punct aduce (Vineri, 17 decembrie 2010, 15:46)

        Lacatus [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

        Si Napoli, cate victorii a avut? Una, cea cu Steaua din ultimul meci. Liverpool? Doua, din sase meciuri. Ele cum au indraznit sa traga la calificare? Sa trecem si la romani: ce-a facut Clujul (echipa care in Liga I este impinsa de la spate de toata cohorta de arbitri de casa)? O victorie chinuita cu Basel si in rest goluri multe, dar in poarta proprie. Dinamo, FC Timisoara? Nici n-au ajuns in grupe. Rapid nici n-a participat. In ultimii 20 de ani, in afara de Steaua (participanta constanta) si de Urziceni sau Rapid (cate un sezon de succes in dreptul fiecareia, rapidistii fiind eliminati chiar de Steaua), de alte echipe romanesti in Europa n-am auzit. Iar daca si Steaua e "o adiere", de Dinamo - 17 Nentori ce mai zici? Cat timp intelegi fotbalul la fel de "bine" ca americanii, ca numai aia ar vrea ca si la "soccer" sa se inregistreze scorurile de baschet sau de baseball, eu zic sa te abtii de la a comenta la un subiect in care esti pe dinafara.
    • 0 (0 voturi)    
      o singura stea (Joi, 16 decembrie 2010, 18:31)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Lacatus

      sant stelist si ma dore inima ca nu sau calificat dar ma bucur ca jocul stelei sa schimbat mult.
      • 0 (0 voturi)    
        Felicitări (Vineri, 17 decembrie 2010, 0:22)

        Ionuţ [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        ... pentru că eşti stelist. În schimb mai treci pe la şcoală, că ai nenorocit limba română. (sant, dore, sa schimbat)
        • 0 (0 voturi)    
          sa cred ca esti dinamovist (Marţi, 21 decembrie 2010, 20:19)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui Ionuţ

          mai aveti de mancat
  • -3 (5 voturi)    
    "S-a facut dreptate?!" (Joi, 16 decembrie 2010, 13:09)

    resita31 [utilizator]

    daca era dupa dreptate, Steaua trebuia sa aibe la Bucuresti 3 puncte... iar italienii, prin lipsa de educatie, raman aroganti si obtuzi ca nishte tigani. daca erau cinstiti, ar fi recunoscut ca au avut 2-3 ocazii, Steaua inchizand bine jocul, reusind sa aibe 2-3 ocazii de gol pe contraatac... sau ceva de genu'... dar ei se comporta de parca ar fi Barcelona...
  • 0 (0 voturi)    
    Astia chiar nu au masura (Joi, 16 decembrie 2010, 14:22)

    cat [anonim]

    oare cat de nesimtiti trebuie sa fie jurnalistii italieni cand scriu ca exista justitie in fotbal, la 6 luni de la meciul Barca-Inter, meci dupa care Inter s-a calificat 'jucand' m-ai putin de 5 minute in terenul Barcei?
  • +4 (4 voturi)    
    poate (Joi, 16 decembrie 2010, 14:23)

    ska [anonim]

    dar comentatori ide la PROTV au fost niste retardati...parca erau gloabe mindless...din 2 in 2 min aminteau ca in ultimul sfert de ora Napoli e ucigatoare etc... etc... sper sa nu ia meciuri de handball sau altceva ca strica seara la maim ulta lume
  • 0 (0 voturi)    
    napoli (Joi, 16 decembrie 2010, 15:30)

    mitica [anonim]

    Nu sant chiar asa de grozavi italienii, cum se vad ei acum , dupa ce au castigat chinuit cu 1-0 in prelungiri; chiar nu sant grozavi ! Steaua nu a avut posibilitati de a inlocui oamenii ce au obosit si s'au uzat in timul meciului, a avut un lot mai subtire, si asta s'a simtit, a facut diferenta in final. Mare echipa Napoli...
  • -1 (1 vot)    
    pofta buna (Joi, 16 decembrie 2010, 18:18)

    unu [anonim]

    cei mai mari mancatori de "rahat" de pe planeta nu sunt turcii...sunt italienii....tot ei detin recordu la halitu de pisici(hrana lor favorita in timpul si dupa razboi)....pana prin anii 70 gaseai pisici jupuite de vanzare prin pietele din napoli...arata si se comporta exact ca tiganii nostrii..
  • 0 (0 voturi)    
    Ghinion (Joi, 16 decembrie 2010, 20:02)

    Motanu [anonim]

    Doar asa imi explic de ce a pierdut steaua calificarea tocmai in minutul 90+3 !!!
  • 0 (0 voturi)    
    interviu cu jiji (pentru relaxare:-)) (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 13:50)

    mos gerila [anonim]

    un jurnalist vine sa'i ia un interviu lui jiji.
    jiji, in mijlocul stanii, gata sa spuna despre steaua...
    jurnalistul politicos, ii cere permisiunea sa vorbeasca cu cainele. jiji, mirat, da replica: pai...caninele nu stie sa vorbeasca...
    jurnalistul intreaba cainele, cum o mai duce, cum il trateaza jiji.
    cainele zice, ca e multumit, are mancare buna, zer, paie, nu'l bate, ba se mai si joaca cu el.
    multumit jurnaistul ii cere lui jiji aprobarea sa vorbeasca si cu magarul stanei. jiji, deja cu falca de jos lasata, da sa replice: ...aaaa...pai ...aaaa...magarul nu vorbeste..
    jurnalistul, la fel, se adreseaza magarului, cum o mai duce cum se poarte jiji cu el...
    magaru, f. multumit. mancare buna, tratat bine, ba, stapanul se mai si zbenguie impreuna ...
    jiji, la marginea lesinului. il si duse gandul la acatistile dela muntele athos..sa fie vreun semn...
    jurnalistu, politicos, cere permisiunea sa vorbeasca si cu cea mai barsana mioara.
    la care, jiji, revenit din caderea de..calciu, imediat sare: domnu' jurnalist, aia e o mincinoasa ! :-)