VIDEO Imagini unice - ce poate face zapada/ Acoperisul unei arene din Minnesota a cedat

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 13 decembrie 2010, 13:32 Sport | Fotbal

Acoperis rupt de zapada in America
Foto: Captura Youtube.com
Din cauza caderilor abundente de zapada, acoperisul arenei "Metrodome" din Minnesota s-a rupt, tot evenimentul fiind surprins de camerele de supraveghere. Echipa locala (Vikings) a fost nevoita sa mute partida contra celor de la Giants (din NFL) la Detroit.

Stratul de zapada de pe acoperisul gonflabil era de aproximativ 17 centimetri. Din cauza vremii nefavorabile, aeroportul local a fost inchis, iar unele dintre strazi sunt blocate.

"Totul va fi refacut in cel mai scurt timp. Cel mai important lucru este acela ca nimeni nu a patit nimic", au precizat responsabilii arenei "Metrodome".

Vezi aici momentul in care acoperisul a cedat:
























10711 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    e o fantoma acolo (Luni, 13 decembrie 2010, 13:58)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Uitati-va pe partea opusa a stadionului in momentul in care incepe sa cada tavanul....se vede ceva fugind de la stanga la dreapta :O
    E undeva pe la sec. 10
    • +2 (2 voturi)    
      . (Luni, 13 decembrie 2010, 14:18)

      Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      Am vazut-o si eu :D
    • +1 (1 vot)    
      umbre (Marţi, 14 decembrie 2010, 11:44)

      the ghost [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      E tare umbra aia.
      Probabil un efact de lumina, dar pare o fantoma cum zici tu, dar de dimensiuni impresionante.
  • -1 (3 voturi)    
    la pomul laudat,sa mergi cu sacul spart... (Luni, 13 decembrie 2010, 14:07)

    nepotul lui saligny [anonim]

    arhitectii lor sa vina sa ia lectii de la ai nostrii cu ce unghi se fac acoperisurile caselor de la munte?....
    • +3 (3 voturi)    
      da.. sa ia exemplu (Luni, 13 decembrie 2010, 14:14)

      marius [anonim] i-a raspuns lui nepotul lui saligny

      la noi stadioanele se fac fara acoperis, rezultand deci risc zero de prabusire a acoperisului :)
    • +3 (3 voturi)    
      nu prea cred :)))) (Luni, 13 decembrie 2010, 14:18)

      George [anonim] i-a raspuns lui nepotul lui saligny

      sincer poate ai nostrii sa arunce cu ochiul al ei in curte. In romania inca nu nicio arena la nivelul celor din state ...
  • +1 (3 voturi)    
    acoperis? (Luni, 13 decembrie 2010, 14:15)

    radu [anonim]

    care acoperis? e o carpa :)))
  • +1 (1 vot)    
    eroare (Luni, 13 decembrie 2010, 14:21)

    bogdan [anonim]

    e un acoperis gonflabil..., e facut din camere gonflabile sustinute pe cabluri de otel.
    Lasa ca nici cu ai nostri nu ne facem de ras...am vazut si malluri la care li s-au prabusit o parte din tavan!
    • 0 (0 voturi)    
      da (Luni, 13 decembrie 2010, 15:11)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      este compus din 2 straturi de teflon care sunt sustinute de presiunea aerului.
  • +1 (1 vot)    
    Remember (Luni, 13 decembrie 2010, 14:25)

    Luca [anonim]

    Remember Romexpo ?!
  • -2 (2 voturi)    
    mesaj (Luni, 13 decembrie 2010, 14:27)

    luxdesign28 [utilizator]

    acoperisul le-a transmis live un mesaj. Mi se falfaie de jocul vostru :). Straistaru Eugen seamana mai mult cu un caine.
    • 0 (0 voturi)    
      ...cam asa... (Luni, 13 decembrie 2010, 14:59)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui luxdesign28

      La inceput am zis ca e un caine...dupa un cal...m-am gandit si la o camera de filmat pe sine :|...dar pare sa fie difuza
  • 0 (0 voturi)    
    PS (Luni, 13 decembrie 2010, 15:13)

    AntonH [utilizator]

    "Echipa locala (Vikings) a fost nevoita sa-si reprogrameze partida contra celor de la Giants (din NFL). " L-au mutat in Detroit pe luni seara
  • 0 (0 voturi)    
    NU ZAPADA E VINOVATA (Luni, 13 decembrie 2010, 19:05)

    carat [utilizator]

    Nu zapada este vinovata ci inginerii care nu au luat in calcul si faptul ca iarna nu-i ca vara si mai si ninge.
  • 0 (0 voturi)    
    ne dam si noi cu parerea... asa! (Luni, 13 decembrie 2010, 23:54)

    ada [anonim]

    ca asa suntem noi, ne dam cu parerea despre ce habar nu avem. comentam chiar si atunci cand nu e nimic de dezbatut, dar ne dam rotunzi... din pacate despre tot si oriunde.
    asta e bun exemplu.
    hai mai bine sa-i lasam pe cei competenti in domeniu sa emita pareri si atunci vom fi cu totii mai destepti.
    salve!
  • 0 (0 voturi)    
    pe dinamo (Marţi, 14 decembrie 2010, 10:54)

    micro bescu [anonim]

    n'o sa cada niciodata.
    nici pe steaua.
  • +2 (2 voturi)    
    Draga autorule, uite cum as fi scris eu articolul (Miercuri, 15 decembrie 2010, 3:11)

    MR R [anonim]

    Stratul de zapada care s-a acumulat pe acoperis masura nu 17 centimetri, ci 17 inches, adica 43 de centimetri !

    Acoperisul e unul gonflabil, sunt practic doua straturi de material textil intre care circula aer cald. Aerul cald topeste zapada iar cand sunt caderi mari de zapada, un echipaj e trimis pe acoperis sa ajute la topirea zapezii cu ajutorul apei calde sau a aburului. Stratul exterior este din panza teflonata ranforsata cu fibra de sticla si are o grosime de 1.5 milimetri si o suprafata de peste 40000 metri patrati. Stratul interior e doar o panza acustica, cu caracteristici speciale.

    Un astfel de stadion, cu un acoperis gonflabil are nevoie de 20 de ventilatoare de 90 de cai-putere fiecare, ce produc un debit de aer de 120 metricubi/secunda, ca sa poata mentina acoperisul "umflat".

    La intrarile intr-un asemenea stadion, din cauza presiunii care trebuie sa tina acoperisul "umflat" se creaza mici "tornade", din cauza diferentei de presiune dintre interior si exterior.

    Acoperisul s-a mai rupt de alte patru ori in cei 28 de ani de cand a fost construit acest stadion. Stadionul, in setingul pentru fotbalul american, are o capacitate de 64000 de spectatori.

    Stadioane asemanatoare exista si in Detroit, the Pontiac Silverdome, unde a jucat nationala de fotbal a Romaniei contra Elvetiei la campionatul mondial de fotbal din 1994, sau in Indianapolis, RCA Dome, demolat in 2007, sau BC Place, in Vancouver, Canada unde s-au tinut ceremoniile de deschider si inchidere a jocurilor olimpice de iarna in 2010.

    Culmea crizei financiare din Statele Unite e oglindita tocmai de vanzarea Pontiac Silverdome in 2009 cu suma de $583000...da, nu e nicio greseala, un pic peste jumatate de milion de dolari desi constructia a costat $55 milioane in 1975 (echivalentul a $220 milioane in 2009).
    • 0 (0 voturi)    
      foarte bun exemplu (Joi, 30 decembrie 2010, 8:57)

      silviu dumitrescu [anonim] i-a raspuns lui MR R

      despre cum ar trebui scris un articol

      ar fi foarte tare daca cineva ar dezvolta un spatiu de presa alternativa virtuala, in care cei competenti sa rescrie articolele de acest gen - daca se poate si cu linkuri pt cei ce vor sa detalieze informatiile primite